Zobrazen 1. – 16. z 125 výsledků

Průvodce výběrem toho správného produktu

Jak vypadá a funguje běžné mýdlo?

Mýdlo tak jak ho známe dnes, se v průmyslu vyrábí procesem saponifikace přírodních nebo chemicky upravených tuků za působení hydroxidu sodného. Zahříváním směsi při teplotě až 100 °C vzniká hmota, která musí ještě nějakou dobu zrát a poté se tvaruje obvykle do kostky, tedy podoby, která je určena k prodeji.

Princip fungování tohoto kosmetického přípravku, jehož hlavním úkolem je očista pokožky od škodlivých látek, spočívá v narušení membrán bakterií a virů. Děje se tak díky interakci s vodou, která díky napojení na olejovou složku vytvoří mycí emulzi a zničí vše, co jí stojí v cestě.

Každá kůže však potřebuje přirozenou bariéru, která je tvořena především tukem a mikroorganismy. Proto není žádoucí používat mýdlo příliš často.

Je lepší, když mýdlo bohatě pění?

Mnozí očekávají od mýdla, že bude krásně a bohatě pěnit. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že aby mýdlo fungovalo, tak musí pořádně pěnit.

Pěna však není to, co čistí. Množství pěny tak není indikátor funkčnosti mycího přípravku. To však neznamená, že pěna nemá svoji funkci. Pěna má tyto výhody:

  • umožňuje kontrolu množství naneseného přípravku
  • usnadňuje aplikaci do záludných míst

Bohužel však jsou pěnidla často syntetického původu a mohou způsobovat vysušování pokožky hlavy.