Mýdlo

Hlavní funkcí mýdla je odstranit nečistoty, mastnotu, bakterie a jiné nežádoucí látky z rukou, obličeje či jiných částí těla.

Další kategorie
Filtrování
Filtry
Určení

Vhodnost

Vlastnosti

Účinek

Neobsahuje

Jak si vybrat mýdlo?

Níže uvedené body, podle kterých si můžete vybírat to správné mýdlo, můžete mezi sebou kombinovat. Naše filtrace vám to umožní.

Jaké existují mýdla podle konzistence?

Tuhé mýdlo je obecně vyrobeno z mýdlového základu, který je smíchán s různými přísadami, jako jsou éterické oleje, krémy a konzervanty. Je oblíbené zejména pro svou dlouhověkost a skladnost při cestování, protože nezabírá tolik místa jako tekuté mýdlo. 

Běžná tekutá mýdla se většinou skládají z vody, parfémů, soli a pěnidla. Tekutá mýdla mají snazší manipulaci.

S pěnovými mýdly se často setkáte na veřejných místech jako jsou školy, kanceláře nebo obchodní centra. Hlavním kladem těchto mýdel je jejich ekologická stránka. Tím, že nemusíte pěnu vytvářet vy v dlaních, ale zajistí vám ji mechanismus dávkovače, tak spotřeba takového mýdla je mnohem menší.

Volba podle pohlaví (filtr určení)

Většina mýdek je vhodných pro použití jak pro muže, tak pro ženy. Někteří výrobci však u některých svých produktů uvádějí vymezenost pro ženy či pro muže. Abyste si svůj výběr příliš neomezili, tak ve filtru určení si zvolte variantu unisex + pro muže nebo pro ženy.

Volba podle cílové skupiny (filtr vhodnost)

Pokud preferujete veganské produkty, tak si určitě vyfiltrujte pouze ty (produkt), které jsou určeny pro vegany, protože celá řada produktů obsahuje živočišné složky. Ty však lze v řadě případů jednoduše nahradit rostlinnou variantou.

Dále si můžete vyfiltrovat (produkty) pro děti. Takové produkty zpravidla neobsahují kontroverzní složky a mají příjemnou vůni.

Volba podle vlastností (filtr vlastnosti)

Aleppské mýdlo je tradičně vyrobeno z olivového oleje, kokosového oleje a sody. Má mírné pH, takže je vhodné pro citlivou pokožku. Aleppské mýdlo dle tradiční receptury neobsahuje žádné syntetické přísady ani parabeny. Aleppské mýdlo může mít mnoho pozitivních účinků na pokožku a může pomoci s problémy s akné, suchou pokožkou nebo podrážděním. 

Glycerinové mýdlo má zpravidla protizánětlivé, zklidňující a hydratační účinky. Jeho antioxidační vlastnosti oceňují zejména alergicky a lidé, jejichž pokožka je náchylná k různým kožním onemocněním. Glycerin rovněž potlačuje proces stárnutí a eliminuje vznik vrásek, které dokážou potrápit zejména zralé ženy. Glycerin, často označovaný i jako glycerol, je čirá tekutina bez aroma. Současné době dominuje 100% rostlinný glycerin, který lze získat z rostlinných olejů. Jeho hlavní výhoda spočívá v odbouratelnosti a obnovitelnosti. 

Olivové mýdlo je vyrobeno z olivového oleje. Je považováno za velmi jemné a vhodné pro každodenní použití na všechny typy pleti, včetně citlivé pokožky. Olivové mýdlo má hydratační a zklidňující účinky.

Přírodní mýdlo musí podle nás obsahovat alespoň 80 % čistě přírodních látek. A to věru není málo. Přírodní mýdla mají často i přes absenci chemikálií podporující pěnění skvělé mycí schopnosti, dobře vyživují a nezatěžují pokožku dráždivými parfémy. Také nezatěžují životní prostředí.

Volba podle účinku (filtr účinek)

Antibakteriální mýdlo obsahuje látky, které pomáhají zabíjet bakterie. Je obecně považováno za účinnější při čištění rukou než běžné mýdlo, ale jeho účinnost proti virům se liší.  Je třeba si uvědomit, že antibakteriální mýdla se nemá pužívat přehnaně. Při výběru antibakteriálního mýdla je důležité dbát na jeho čistící účinek a zároveň šetrnost k pokožce. Obecně platí, že mýdlo by nemělo mít příliš vysokou hodnotu pH a obsahovat zbytečné množství chemických látek.

Vyhněte se nežádoucím složkám (filtr neobsahuje)

Složky, na které si v případě mýdla) můžete dát pozor, jsou především:

  • alkohol
  • parfemace

Volba podle oblíbené značky (filtr značka)

Pokud máte odzkoušenou svoji oblíbenou značku kosmetiku které důvěřujete, tak se můžete podívat, zda vyrábí také mýdla a vybrat si pouze mezi produkty vaší oblíbené značky. U mýdel patří mezi oblíbené značky Mýdlárna Koukol nebo Almara Soap.

Naše hodnocení kosmetiky

Skóre zdraví

Pomocí vědecké databáze EWG vyhodnocujeme bezpečnost látek v produktu vůči lidskému tělu. Skóre zdraví reprezentuje relativní míru bezpečnosti produktu.

Přírodnost

Je poměr počtu čistě přírodních látek obsažených v produktu vůči celkovému množství obsažených látek. Zohledňujeme také množství dané látky v produktu.