Filters

 

Značka
Určení
Účinek

Zobrazen 1. – 16. z 94 výsledků

Více informací pro vaše lepší rozhodnutí

Zubní pasty jsou klasikou v zubní hygieně. Vybírat můžete mezi spousty typy zubních past, ať už z hlediska jejich obsahu (s fluorem či bez) nebo z hlediska jejich efektu (bělící, pro svěží dech, pro citlivé dásně). Každá specifika nesou konkrétní účinné látky.

Aplikace pasty na zuby je jednoduchá, funkční a všemi známá.

Mnohé však u zubních past může odradit fakt, že po vypotřebování pasty zůstane plastová tuba bez dalšího využití. Případně nemusí být plastová, ale kovová. Ale můžete najít zubní pasty take ve skleničce a ta již se pak lépe používá znovu.

Co se složení týče, tak seznam ingrediencí na pastě je ve srovnání například s práškem na zuby mnohem delší. Zubní pasty najdete na pultech v cenovém rozpětí od desítek korun až po vyšší stovky.

Vybrat tu nejlepší zubní pastu, která bude dostatečně účinná a zároveň bude splňovat vaše požadavky na přírodní původ či ohleduplnost vůči vašemu zdraví, není vůbec jednoduché.

Jakou funkci má zubní pasta plnit?

Zubní pasta je důležitým pomocníkem při péči o vaše zuby a vaši dutinu ústní. Žádná zubní pasta však není schopna vyčistit zuby sama o sobě. Samotné čištění zubů pomocí zubního kartáčku správnou technikou a v dostatečné intenzitě, je vždy na prvním místě.

Zubní pasta je však nosičem aktivních látek, které pomáhají zvýšit účinnost čištění zubním kartáčkem a řeší problémy, které samotné čištění zubních kartáčkem vyřešit nedokáže.

Jedná se hlavně o aktivní ochranu před zubním kazem, zánět dásní či citlivost zubů.

Dále má zubní pasta kosmetickou funkci. To znamená, že samotné čištění zubů dělá příjemnější a snadnější. Navíc zubní pasta dodává pocit svěžího dechu.

Pří výběru zubní pasty tak zohledněte, která z výše uvedených funkcí je pro vás ta nejdůležitější a podle toho vybírejte.

Jaké přísady najdeme ve složení zubní pasty?

Každá zubní pasta obsahuje specifické přísady s různými účinky. Jde o látky prospěšné našemu chrupu, ale i látky ulehčující aplikaci nebo zlepšující vlastnosti zubních past. Toto jsou nejčastější typy přísad.

Zvlhčovače jsou často ve formě glycerolu, který zubní pastě zabraňuje vysychat.

Konzervační látky zajišťují trvanlivost pasty.

Tenzidy jsou látky usazující se na povrchu zubu, kde mají za úkol uvolňovat bakterie plaku a mají pěnivé účinky.

Aromatické látky zajišťují chuť a vůni. Nejčastěji jde o mentol, mátu nebo jiné esenciální oleje či výtažky z anýzu, eukalyptu, kmínu a jiné.

Sladidla mají za úkol zlepšit chuť pasty.

Abraziva napomáhají mechanickému odstranění zubního plaku a leštění povrchu zubu. O obsahu těchto látek informuje hodnota RDA.

Jaké účinné látky najdeme ve složení zubní pasty?

Některé přísady v zubních pastách můžeme označit za účinné látky. Jsou to důležité složky ve složení zubní pasty. Jedná se například o následující přísady.

Fluor bojuje jako prevence proti vzniku zubního kazu tak, že posiluje zubní sklovinu. V zubních pastách se objevují různé typy jako fluorid sodný nebo aminfluorid.

Inhibitory brání vzniku zubního kamene.

Rostlinné výtažky mohou plnit protizánětlivou funkci jako heřmánek (Matricaria chamomilla), šalvěj (Salvia officinalis) nebo řepík lékařský (Agrimonia eupatoria).

Dezinfekční látky například v podobě chlorhexidienu je látka omezující vznik zubního kazu, často je i součástí ústních vod.

Látky snižující citlivost zubu pomáhají k uzavírání citlivých dentinových kanálků, což způsobuje úlevu.

Bělící látky slouží k k rozjasnění zubů, které nám pak přijdou bělejší. Takže zubní pasty zuby jako takové nebělí, ale rozjasňují. K tomu slouží například papain, kyselina citrónová nebo peroxidy.