Deodorant

Úkolem deodorantu je zamezit vašemu potu, aby zapáchal. Váš pot ve skutečnosti není cítit, ale teprve když se smísí s bakteriemi na vaší pokožce, tak uvolní zápach.

Další kategorie
Filtrování

Deodoranty obsahují účinné látky jejichž cílem je vytvořit prostředí vašeho podpaží příliš kyselé či slané tak, aby se zamezilo kvašení bakterií. Deodoranty mohou obsahovat také antimikrobiální látky, které brání růstu bakterií v podpaží. Kromě těchto složek obsahují některé deodoranty také sladce vonící sloučeniny, které se snaží tělesný zápach přebít.

V čem se liší pánský deodorant od dámského?

Jediný funkční rozdíl mezi pánským a dámským deodorantem je ve vůni, kterou se deodorant snaží přebít zápach. Pánský deodorant obsahuje voňavé látky které jsou blíže představám tomu, jak by měl muž vonět. Naopak dámský deodorant, obsahuje voňavé látky které jsou blíže představám tomu, jak by měla žena vonět vonět. Unisex deodoranty se snaží o vůni, která je společensky akceptovaná pro ženy i muže. Účinné látky, které slouží k neutralizaci zápachu jsou však ve všech deodorantech stejné (podobné). Neexistují speciální látky pro mužský pot či speciální látky pro ženský pot.

Jaké existují konzistence deodorantů?

Volba konzistence a typu aplikace je primárně o tom, jak se vám pohodlně deodorant aplikuje. Funkčnost závisí spíše na kompatibilitě produktu s vaší pokožkou a tělem. Typ aplikace deodorantu a jeho konzistence tak nemá velký vliv na jeho funkci.

Zajímavou variantou je deodorant krystal, protože zpravidla obsahuje jen jednu ingredienci, kterou je antibakteriální minerální sůl (Potassium Alum). Deodorant krystal vám opravdu dlouho vydrží a můžete jej najít také pod označením deodorant kamenec, respektive přirozený deodorant.

Sůl v krystalovém deodorantu pomáhá ničit bakterie, které způsobují zápach z podpaží. I když se stále můžete potit, zápach se může snížit nebo odstranit. Krystalový deodorant má zpravidla velice jednoduché složení, takže jeho používáním se můžete vyhnout celé řadě syntetických látek, které se nacházejí v běžných deodorantech.

Nejlepší doba pro aplikaci deodorantu je hned po sprchování nebo koupání, kdy máte podpaží čerstvě umyté a ještě mírně vlhké. Na začátku vás může zklamat jeho menší účinnost. Je ale potřeba brát na vědomí fakt, že pokožka si na tento typ deodorantu musí déle zvykat a potom by měl fungovat parádně.

Tuhý deodorant představuje deodorant v pevné podobě. Výhodou tuhých deodorantů je jejich menší spotřeba a jsou vhodné také pro cestování. Je také jednoduché je aplikovat na veřejnosti, protože aplikace je poměrně diskrétní. Mezi tuhými deodoranty najdete také celou řadu opravdu přírodních deodorantů.

U tuhého deodorantu vám nehrozí rozlití deodorantu a pokud ho nemáte na přímém slunci (nebo velmi horkém prostředí), tak hezky drží svůj tvar. Zároveň vám stačí poměrně malé množství na jeho aplikaci, takže můžete ušetřit dost místa v batohu.

Velkou výhodou tuhého deodorantu je, že by se na něj nemělo vztahovat omezení 100 ml v případě jeho vložení do příručního zavazadla v letadle, protože deodoranty v tuhém stavu nejsou považovány za tekutiny. Tuhý deodorant je tak do letadla sázkou na jistotu.

Tuhý deodorant se aplikuje na suchou pokožku. Tuhé deodoranty je nutné při aplikaci nechat na pokožce přitisknutý několik vteřin. Nestačí tedy jen potřít, jak je tomu třeba u kuličkového deodorantu. Tuhý deodorant totiž působením tělesného tepla lehce povolí a bude se lépe aplikovat. Při aplikaci je také vhodné vyvíjet na tuhý deodorant jemný tlak. Pro správnou aplikaci stačí jen malé množství deodorantu.

Pod označením deodorant ve spreji si můžeme představit, jak natlakovanou plechovou láhev, tak skleněnou lahvičku s pumpičkou a rozprašovačem. Obě varianty jsou oblíbené pro svoji bezkontaktní aplikaci. Produkt jednoduše a rychle nanesete, necháte několik sekund zaschnout a můžete začít.

Krémové deodoranty mají často složení šetrné k pokožce, a dokonce mohou o pokožku i pečovat. Řada z nich se dá aplikovat i bezprostředně po oholení. Déle schnou a proto je potřeba vyčkat, než se oblečete. Tím zabráníte přenosu deodorantu na oděv.

Kuličkový nebo také roll-on deodorant má lehkou a krémovou konzistenci. Je potřeba jej nanášet na suchou pokožku a vyčkat, než zaschne. Pokud zcela nezaschnou, tak mohou při oblékání ulpět na oděvu a tím se setřou z podpaží.

Jaké existují typy deodorantů?

Bio deodorant by neměl obsahovat parfemaci, protože parfemace je velmi často syntetického původu. Dále by bio deodorant neměl obsahovat alkohol, protože také alkohol není čistě přírodní látka, ale pouze derivát přírodních látek. Rozhodně by také neměl obsahovat tolik skloňovaný hliník, parabeny a propylen glykol. Abychom nějaký deodorant mohl označit jako BIO, tak musí také obsahovat minimálně 80 % čistě přírodních látek a na takové hodnoty dosáhne opravdu jen pár deodorantů.

Klidně berte naši definici bio deodorantu s rezervou. Rozhodně to není jediná správná definice. Prostě jsme se jen snažili vám zjednodušit výběr deodorantu dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí.

Deodorant až na výjimky používáme každý den, a to dokonce několikrát za den, pokud se ten den potím více než obvykle. Tradiční deodoranty mohou sice být velmi efektivní v potlačování zápachu, ale zároveň často obsahují syntetické složky, které mohou být škodlivé z dlouhodobého hlediska a způsobovat podráždění. Podpaží je navíc velice citlivým místem našeho těla. Tato kombinace důvodů přímo vybízí k tomu, abychom se snažili používat přírodní deodorant.

My v Repekum považujeme za přírodní deodorant ten, který obsahuje alespoň 80 % čistě přírodních látek. A to je opravdu hodně.

Parfemace se do deodorantů přidává, aby svou vůní zamaskovaly pach pocení. Látky schované pod názvy Parfum / Aroma / Fragrance však mohou způsobovat alergické reakce, astma či problémy s hormonální rovnováhou. Pokud si zvolíte deodorant bez parfemace (deodorant bez vůně), tak se vyhnete potenciálním problémům a navíc vám to umožní použít váš oblíbený parfém, aniž by se kryl s vůní deodorantu.

Deodorant na intimní partie dodává intimním partiím pocit pohody a svěžesti.

Deodorant na nohy chrání chodila před nepříjemným potem a pachem.

Naše hodnocení kosmetiky

Skóre zdraví

Pomocí vědecké databáze EWG vyhodnocujeme bezpečnost látek v produktu vůči lidskému tělu. Skóre zdraví reprezentuje relativní míru bezpečnosti produktu.

Přírodnost

Je poměr počtu čistě přírodních látek obsažených v produktu vůči celkovému množství obsažených látek. Zohledňujeme také množství dané látky v produktu.