Tekuté mýdlo

Primárním účelem tekutého mýdla je poskytnout účinné mytí rukou a těla. Většinou se nachází v obalu s dávkovačem, který usnadňuje aplikaci a dávkování

Další kategorie
Filtrování
Filtry
Určení

Vhodnost

Vlastnosti

Účinek

Neobsahuje

Značka


Jak si vybrat tekuté mýdlo?

Níže uvedené body, podle kterých si můžete vybírat to správné tekuté mýdlo, můžete mezi sebou kombinovat. Naše filtrace vám to umožní.

Volba podle pohlaví (filtr určení)

Drtivá většina tekutých mýdel je vhodných pro použití jak pro muže, tak pro ženy. Není tak potřeba řešit filtraci podle pohlaví. 

Volba podle cílové skupiny (filtr vhodnost)

Pokud preferujete veganské produkty, tak si určitě vyfiltrujte pouze ty (produkt), které jsou určeny pro vegany, protože celá řada produktů obsahuje živočišné složky. Ty však lze v řadě případů jednoduše nahradit rostlinnou variantou.

Dále si můžete vyfiltrovat tekutá mýdla pro děti. Takové produkty zpravidla neobsahují kontroverzní složky a mají obvykle vůni, která by měla být dětem příjemnější.

Volba podle vlastností (filtr vlastnosti)

Glycerinové mýdlo má zpravidla protizánětlivé, zklidňující a hydratační účinky. Jeho antioxidační vlastnosti oceňují zejména alergicky a lidé, jejichž pokožka je náchylná k různým kožním onemocněním. Glycerin, často označovaný i jako glycerol, je čirá tekutina bez aroma. Současné době dominuje 100% rostlinný glycerin, který lze získat z rostlinných olejů. Jeho hlavní výhoda spočívá v odbouratelnosti a obnovitelnosti. 

Marseillské tekuté mýdlo je druh mýdla, který má své kořeny ve městě Marseille ve Francii. Marseillské mýdlo je známé svoji šetrností k pokožce, protože je často vyrobeno z přírodních ingrediencí a neobsahuje tvrdé chemikálie či umělá barviva. Je často používáno jako univerzální mýdlo pro mytí těla, obličeje nebo rukou.

Volba podle účinku (filtr účinek)

Některá tekutá mýdla mají jasně uvedeno, že se mají používat primárně na ruce. Neznamená to, že byste takové mýdlo nemohl použít také na tělo, ale při použití na ruce bude jeho účinek nejefektivnější. 

Vyhněte se nežádoucím složkám (filtr neobsahuje)

Alkohol může být přidáván do tekutého mýdla ze dvou hlavních důvodů. Prvním je zlepšení textury a konzistence. Alkohol může přispět k tomu, aby se mýdlo snáze nanášelo a působilo pohodlně na pokožce. Dalším důvodem může být prolongovaná trvanlivost. Alkohol může sloužit jako konzervant, který zabraňuje růstu bakterií nebo plísní v mýdle, čímž se prodlužuje jeho trvanlivost.

Vkládání parfemace do tekutého mýdla slouží několika účelům. Za prvé, přidání příjemné vůně do výrobku může zlepšit celkový zážitek z používání. Někteří jedinci však mohou být citliví na silné parfémy nebo esenciální oleje, a proto mohou preferovat produkty s jemnější vůní nebo zcela bez parfemace.

Volba podle oblíbené značky (filtr značka)

Pokud máte odzkoušenou svoji oblíbenou značku kosmetiku, které důvěřujete, tak se můžete podívat, zda vyrábí také tekutá mýdla. U tekutých mýdel patří mezi oblíbené značky Tierra Verde nebo Urtekram.

Co ještě zohlednit?

Další složky, o kterých se můžete dočíst ve spojitosti s tekutým mýdlem jsou tenzidy. Jde o syntetické látky (saponáty), které upravují povrchové napětí. Tenzidy se od sebe liší svými čistícími schopnostmi, některé mohou pokožku i hydratovat. Avšak jejich nevýhodou je nesnadná odbouratelnost v přírodě. Některé mohou obsahovat fosfáty a ty přispívají k růstu sinic ve vodách.

Příkladem tenzidu může být například SCS – Sodium Coco Sulfate, který se vyrábí z kokosového oleje. Jeho vlastnosti mohou připomínat SLS, což je tenzid a pěnící složka spojována s ropou a nepříznivými vlivy na pokožku. Časté používání tak může pokožku vysušovat.

Naše hodnocení kosmetiky

Skóre zdraví

Pomocí vědecké databáze EWG vyhodnocujeme bezpečnost látek v produktu vůči lidskému tělu. Skóre zdraví reprezentuje relativní míru bezpečnosti produktu.

Přírodnost

Je poměr počtu čistě přírodních látek obsažených v produktu vůči celkovému množství obsažených látek. Zohledňujeme také množství dané látky v produktu.