Pandemická doba nás naučila mnohé. Zejména jsme si uvědomili, jak je důležité dbát na důkladnou hygienu rukou. Ty jsou při styku s okolním světem každý den vystavovány špíně, bakteriím a virům, které mohou způsobit celou řadu méně či více závažných zdravotních potíží. Udržovat dlaně v čistotě je to nejmenší, co můžeme dělat.
Jak správně provádět dezinfekci rukou?
Jak se přenáší nemoci?
Říká se, že čistota je půl zdraví. Tuto frázi jsme slýchali již od velmi útlého věku, kdy nám začaly být vštěpovány základní hygienické návyky, a to především ty spojené s čistotou rukou. Právě špinavé ruce jsou jedním z nejčastějších způsobů přenosu různých onemocnění. Víte, čím vším se můžete nakazit?
Při zanedbání hygieny nejen po použití toalety, nákupního vozíku nebo hromadné dopravy hrozí celá řada zdravotních potíží. Postihnout nás mohou například noroviry způsobující virovou gastroenteritidu, opary, různé kapénkové infekce včetně onemocnění covid-19, nebo dokonce žloutenka typu A. Děti se také velmi často potýkají s tzv. syndromem ruce-nohy-ústa, nazývaný jako sedmá dětská nemoc, kterou doprovází hlavně nepříjemná vyrážka po celém těle.
Jak na správnou hygienu rukou?
Fyzickému styku s předměty, které jsou doslova rájem pro špínu, jako jsou kliky, tyče v MHD nebo mince, je téměř nemožné se vyhnout. Pokud si však záhy pečlivě očistíme ruce, nedáváme bakteriím téměř žádnou šanci a riziko onemocnění infekčními chorobami snižujeme na minimum.
O čistotu rukou bychom se měli nejvíce zajímat před konzumací jídla, po návštěvě toalety, cestě hromadnou dopravou nebo když přijdeme z nákupu. Je důležité se věnovat správné hygieně rukou také při manipulaci s malými dětmi, obzvláště před a po přebalování. Ke správné hygieně během přebalování mohou pomoci také jednorázové přebalovací podložky.
Správné mytí rukou spočívá v důkladném protření celé dlaně, jejího hřbetu i prstů a obvykle nezabere více než několik desítek sekund, stejně jako dezinfekce rukou. Ta celý proces učiní ještě více efektivním, nikdy však nenahradí samotné mytí – pro to je skutečně potřeba mýdlo a voda.
Mýt nebo dezinfikovat?
Jaký je tedy rozdíl mezi mytím a dezinfikováním? Tyto dva pojmy bývají dost často zaměňovány. Zatímco při mytí jsou bakterie a viry smývány v průběhu reakce účinných mýdlových složek na vodu, dezinfekce je zabíjí přímo na pokožce. Trochu jinak fungují tekutá mýdla, a to na principu působení detergentů, které rozpouští tukové obaly virů a mají tak částečně i dezinfekční účinek.
Vždy je tedy rozhodně lepší volbou mýdlo a voda – pokud se ale například na cestách k umyvadlu nedostanete, dezinfekční gel je rozhodně lepší než nic.
V ideálním případě zařaďte do své hygienické rutiny tekuté, případně tuhé dezinfekční mýdlo, pokud jste zastánci klasiky. Nakonec ještě rozetřete do dlaní zmiňovaný dezinfekční nebo antibakteriální gel a můžete si být jisti, že jste pro své zdraví udělali maximum.
-
Almara Soap Mýdlo After Tattoo 90 g
Skóre zdraví: 95 %
Přírodnost: 63 %
177 Kč Do obchodubez parfemace – antibakteriální
-
Mýdlárna Koukol Tuhé mýdlo – Měsíček a heřmánek 90 g
Skóre zdraví: 94 %
Přírodnost: 63 %
139 Kč Do obchodutuhé mýdlo – bez parfemace – antibakteriální
-
Mýdlárna Koukol Tuhé mýdlo – Popenec a přeslička 90 g
Skóre zdraví: 95 %
Přírodnost: 62 %
139 Kč Do obchodutuhé mýdlo – bez parfemace – antibakteriální