Jak na správnou hygienu rukou?

Pandemická doba nás naučila mnohé. Zejména jsme si uvědomili, jak je důležité dbát na důkladnou hygienu rukou. Přečtěte si, jak na správnou hygienu rukou.

Proč je hygiena rukou důležitá?

Ruce jsou při styku s okolním světem každý den vystavovány špíně, bakteriím a virům, které mohou způsobit celou řadu méně či více závažných zdravotních potíží. Fyzickému styku s předměty, které jsou doslova rájem pro špínu, jako jsou kliky, tyče v MHD nebo mince, je totiž téměř nemožné se vyhnout.

Pokud si však záhy pečlivě očistíme ruce, nedáváme bakteriím téměř žádnou šanci a riziko onemocnění infekčními chorobami snižujeme na minimum.

Kdy se starat o hygienu rukou?

  • Před, během a po přípravě jídla
  • Před a po konzumaci jídla
  • Před a po péči o nemocného se zvracením nebo průjmem
  • před a po ošetření řezné rány nebo poranění
  • po použití toalety
  • po výměně plenek nebo po úklidu dítěte, které použilo toaletu
  • po smrkání, kašli nebo kýchání
  • po dotyku zvířete, krmiva nebo zvířecího odpadu
  • po manipulaci s krmivem pro domácí zvířata nebo pamlsky pro domácí zvířata
  • po dotyku odpadků

Mytí rukou jako základ 

Je důležité si uvědomit, že správné a pravidelné umývání rukou je základním krokem v hygieně rukou. Správné mytí rukou spočívá v důkladném protření celé dlaně, jejího hřbetu i prstů a obvykle nezabere více než několik desítek sekund.

Při běžném mytí rukou jsou bakterie a viry smývány v průběhu reakce účinných mýdlových složek na vodu. Trochu jinak fungují tekutá mýdla, a to na principu působení detergentů, které rozpouští tukové obaly virů a mají tak částečně i dezinfekční účinek.

TOP Mýdla na ruce

Kdy použít přípravky na dezinfekci rukou?

Používání dalších přípravků na ruce by mělo být spíše doplňkové a nemělo by nahradit běžné umývání rukou, pokud je k dispozici mýdlo a voda. Několik situací, kdy je doporučeno použít hygienický (dezinfekční) prostředek na ruce:

  • Nedostupnost vody a mýdla: Pokud není k dispozici voda a mýdlo, což může nastat například při cestování, venkovních aktivitách nebo v nouzových situacích, je vhodné použít dezinfekční prostředek na ruce.
  • Při riziku přenosu infekce: V situacích, kde existuje zvýšené riziko přenosu infekcí, například při péči o nemocného či staršího člena rodiny, po návštěvě veřejných prostor nebo poté, co přijdete do kontaktu s potenciálně kontaminovanými povrchy.
  • Prevence šíření infekce veřejně: V dobách epidemií nebo pandemií, kdy se doporučuje zvýšené opatření k prevenci šíření nemocí, může být dezinfekce rukou častěji doporučována.

Jak použít dezinfekci rukou?

  1. Dezinfekci naneste na dlaň jedné ruky (správné množství dle produktu).
  2. Následně dezinfekci rozprostřete na celý povrch obou ruk.
  3. Třete ruce a prsty o sebe, dokud nejsou suché. To by mělo trvat přibližně 20 sekund.

TOP Hygiena na ruce

Jak se přenáší nemoci?

Říká se, že čistota je půl zdraví. Tuto frázi jsme slýchali již od velmi útlého věku, kdy nám začaly být vštěpovány základní hygienické návyky, a to především ty spojené s čistotou rukou. Právě špinavé ruce jsou jedním z nejčastějších způsobů přenosu různých onemocnění. 

Při zanedbání hygieny nejen po použití toalety, nákupního vozíku nebo hromadné dopravy hrozí celá řada zdravotních potíží. Postihnout nás mohou například noroviry způsobující virovou gastroenteritidu, opary, různé kapénkové infekce včetně onemocnění covid-19, nebo dokonce žloutenka typu A. Děti se také velmi často potýkají s tzv. syndromem ruce-nohy-ústa, nazývaný jako sedmá dětská nemoc, kterou doprovází hlavně nepříjemná vyrážka po celém těle.

Důvěryhodné zdroje:

  1. CDC: When and How to Wash Your Hands

Tento článek napsal