Jak na správné mytí rukou?

Naše pokožka je každý den vystavována celé řadě škodlivých vnějších vlivů. Zejména poslední dobou věnujeme zvýšenou pozornost hygieně rukou, které jsou ideálním prostředníkem pro přenos různých onemocnění. Říká se, že čistota je půl zdraví a v případě čistých rukou to platí dvojnásob. Správné mytí rukou je tak nezbytnou součástí každodenní hygieny.

Ruce – ráj bakterií?

Dotýkání se klik, záchodového prkénka, nebo držadel v hromadné dopravě je denním chlebem většiny z nás. Při kontaktu s okolním světem nejčastěji používáme ruce, které tak vystavujeme celé řadě nebezpečí. Různá onemocnění se mnohem častěji přenášejí skrze usazené bakterie na dlaních a prstech než vzduchem.

Rozumíme tomu, že fyzickému styku třeba s držadly na nákupních vozících či sedačkami v autobuse je obvykle velmi těžké se vyhnout – a bez displeje mobilního telefonu to nejde už vůbec. Dejte si ale pozor při mytí rukou například na toaletách v práci, kde může být dávkovač mýdla paradoxně ještě horší než samotné sedátko na WC. Napadlo vás někdy, kolik lidí se ho denně dotýká? Možná je lepší mít po ruce vlastní antibakteriální gel.

Proč je mytí rukou tak důležité?

Pravidelná očista rukou je návyk, který nám je vštěpován již od útlého věku. Ač se většině z nás může pravidelné mytí rukou zdát jako samozřejmost, alarmujícím faktem je, že celé 1 % Čechů po návštěvě toalety mýdlo a vodu vynechává.

Neumyté ruce jsou doslova rájem pro všechny možné zástupce živočišných druhů, kterým dominují bakterie, viry a paraziti. Největší hrozbou je hepatitida typu A, ne nadarmo lidově nazývaná jako nemoc špinavých rukou, která bývá doprovázena nepříjemným zánětem jater. V současnosti je důležitost mytí rukou spojována také s rizikem přenosu virového onemocnění covid-19.

Jak si správně mýt ruce?

Myslíte si, že na mytí rukou nic není? Může se zdát, že rychlé namydlení a opláchnutí proudem vlažné vody je dostačující, ale opak je pravdou. Správný postup zabere jen o pár sekund více, pro úplně odstranění je však nutné ruce pečlivě vydezinfikovat.

Pro denní očistu po návštěvě toalety postačí si osvojit několik základních pravidel. Namočte ruce pod proudem teplé vody, přidejte antibakteriální mýdlo, které rozetřete krouživými pohyby dlaní o dlaň a následně přes hřbet ruky. Nezapomeňte na důkladné umytí prstů a usušení rukou nejlépe jednorázovými papírovými ubrousky, které ideálně použijte i jako ochranu při uzavírání kohoutku.

TOP Mýdla

Do své hygienické rutiny můžete zkusit zařadit antibakteriální mýdlo na ruce a celý proces uzavřít rozetřením antibakteriálního gelu, díky kterému budou vaše dlaně dokonale čisté.

TOP Antibakteriální mýdla

Štítek:
Naposledy aktualizováno: 15.05.2022