Jak na správné mytí rukou?

Naše pokožka je každý den vystavována celé řadě škodlivých vnějších vlivů. Zejména poslední dobou věnujeme zvýšenou pozornost hygieně rukou, které jsou ideálním prostředníkem pro přenos různých onemocnění. Říká se, že čistota je půl zdraví a v případě čistých rukou to platí dvojnásob. Správné mytí rukou je tak nezbytnou součástí každodenní hygieny. 

Jak si správně mýt ruce?

Namočte ruce pod proudem teplé vody, přidejte mýdlo, které rozetřete krouživými pohyby dlaní o dlaň a následně přes hřbet ruky. Nezapomeňte na důkladné umytí prstů a usušení rukou.

TOP Mýdla

Do své hygienické rutiny můžete zkusit zařadit antibakteriální mýdlo na ruce a celý proces uzavřít rozetřením antibakteriálního gelu, díky kterému budou vaše dlaně dokonale čisté.

Jak funguje antibakteriální mýdlo?

Mýdlo v tuhé i tekuté podobě funguje díky interakci s vodou. Molekuly mýdla se po napěnění navazují na nečistoty, které s sebou odnáší voda po spláchnutí. Princip fungování tohoto kosmetického přípravku je vždy stejný. Antibakteriální mýdlo navíc obsahuje látky, které přímo narušují membránu virů a bakterií, čímž je ničí a ruce zbaví škodlivých látek o něco spolehlivěji.

TOP Antibakteriální mýdla

Proč je mytí rukou tak důležité?

Pravidelná očista rukou je návyk, který nám je vštěpován již od útlého věku. Neumyté ruce jsou totiž doslova rájem pro všechny možné zástupce živočišných druhů, kterým dominují bakterie, viry a paraziti.

Největší hrozbou je hepatitida typu A, ne nadarmo lidově nazývaná jako nemoc špinavých rukou, která bývá doprovázena nepříjemným zánětem jater. V současnosti je důležitost mytí rukou spojována také s rizikem přenosu virového onemocnění covid-19.

Proč jsou ruce plné bakterií?

Dotýkání se klik, záchodového prkénka, nebo držadel v hromadné dopravě je denním chlebem většiny z nás. Při kontaktu s okolním světem nejčastěji používáme ruce, které tak vystavujeme celé řadě nebezpečí. Různá onemocnění se mnohem častěji přenášejí skrze usazené bakterie na dlaních a prstech než vzduchem.

Rozumíme tomu, že fyzickému styku třeba s držadly na nákupních vozících či sedačkami v autobuse je obvykle velmi těžké se vyhnout – a bez displeje mobilního telefonu to nejde už vůbec. Dejte si ale pozor při mytí rukou například na toaletách v práci, kde může být dávkovač mýdla paradoxně ještě horší než samotné sedátko na WC. Napadlo vás někdy, kolik lidí se ho denně dotýká? Možná je lepší mít po ruce vlastní antibakteriální gel, který se používá k ničení mnoha bakterií (mikroorganismů) na rukou.

TOP Antibakteriální gely

Tento článek napsal