Jak se vyrábí mýdlo?

Mýdlo tak jak ho známe dnes, se v průmyslu vyrábí procesem saponifikace přírodních nebo chemicky upravených tuků za působení hydroxidu sodného. Zahříváním směsi při teplotě až 100 °C vzniká hmota, která musí ještě nějakou dobu zrát a poté se tvaruje obvykle do kostky, tedy podoby, která je určena k prodeji.

Princip fungování tohoto kosmetického přípravku, jehož hlavním úkolem je očista pokožky od škodlivých látek, spočívá v narušení membrán bakterií a virů. Děje se tak díky interakci s vodou, která díky napojení na olejovou složku vytvoří mycí emulzi a zničí vše, co jí stojí v cestě.

Každá kůže však potřebuje přirozenou bariéru, která je tvořena především tukem a mikroorganismy. Proto není žádoucí používat mýdlo příliš často.

Z čeho se vyrábí mýdlo?

Výroba mýdla za dlouhá staletí prošla významným vývojem, nicméně základ zůstal stejný. Nejdůležitější složkou je tuk – živočišný nebo rostlinný, který v mýdle funguje jako kyselina. Zjednodušeně lze proces výroby popsat jako spojení tuku s hydroxidem sodným, které spolu vytvoří neutrální směs. Ta však po přidání dalších surovin, jako je třeba barvivo nebo aroma, potřebuje nejméně měsíc k dozrání.

Hotové mýdlo by mělo být pevné a schopné pěnit, čistit i vyživovat pokožku – voda v procesu mytí funguje jako katalyzátor, který aktivuje jeho funkci a zároveň po opláchnutí zbavuje povrch bakterií.

Mýdla

Jak si vyrobit mýdlo doma?

Pro první pokusy se nabízí hotová mýdlová hmota různých vůni a barev, kterou stačí rozpustit, přidat další ingredience a přelít do formiček.

Ti šikovnější z vás se mohou pustit do výroby z olivového nebo marseillského mýdla, která se skládají převážně z rostlinných olejů a jsou bez syntetických případ. Mýdlo stačí nastrouhat do starého kastrolu, přidat destilovanou vodu a za stálého míchání opatrně zahřívat. Na závěr přidáme sušené květy, pár kapek vonné esence a originální dárek pro vaše blízké je na světě.

Pro výrobu marseillského mýdla se skvěle hodí třeba levandule, takovéto mýdlo můžete nejčastěji koupit třeba i na Vánočních trzích. Mýdlo z levandule krásně voní a sušené květy levandule i levandulové koncentráty jsou snadno dostupné ve spoustě obchodů.

Jak vypadá průmyslová výroba mýdla?

Ač se může proces výroby mýdla zdát jako banální záležitost, s chemikáliemi si doma raději nezahrávejte. Proces saponifikace tuků pomocí roztoku hydroxidu sodného nebo draselného je základ toho, z čeho se vyrábí mýdlo v současném průmyslu. A pro amatéry to rozhodně není legrace. Hydroxid sodný je silně žíravá látka, která může způsobit velmi nepříjemné hluboké poleptání tkání.

Celá směs prochází zahříváním v tlakových nádobách, kde při promíchávání vzniká tzv. mýdlový klih viskózní konzistence. Hmota se následně pomocí různých nástrojů formuje do typických tvarů, ve kterých je mýdlo k dostání v obchodě – kostky, oválky, srdíčka a mnohé další.

Je lepší, když mýdlo bohatě pění?

Mnozí očekávají od mýdla, že bude krásně a bohatě pěnit. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že aby mýdlo fungovalo, tak musí pořádně pěnit.

Pěna však není to, co čistí. Množství pěny tak není indikátor funkčnosti mycího přípravku. To však neznamená, že pěna nemá svoji funkci. Pěna má tyto výhody:

  • umožňuje kontrolu množství naneseného přípravku
  • usnadňuje aplikaci do záludných míst

Bohužel však jsou pěnidla často syntetického původu a mohou způsobovat vysušování pokožky hlavy.

Mýdla

Tento článek napsal