Jak se efektivně zbavit lupů ve vlasech?

Trápí vás lupy?

V tomto článku se budeme snažit pochopit, proč se lupy tvoří a jak se jich zbavit.

Co pomáhá proti lupům?

Správnými přípravky a starostí o pokožku hlavy můžete mít lupy pod kontrolou. Ve většině případech stačí kvalitní šampon proti lupům. Pokud je váš problém vážnější, tak nezbývá než navštívit lékaře a zapracovat na vaší životosprávě.

Šampon proti lupům

Šampony na lupy si kladou za úkol zklidnit, hydratovat a vyživit pokožku hlavy. Je tedy dobré se vyhnout látkám v šamponech, které mohou především citlivé pokožce ublížit tím, že ji vysušují. Správný šampon proti lupům by neměl obsahovat SLS a také by neměl obsahovat alkohol, protože ten může podporovat vysušování pokožky hlavy.

TOP Šampony proti lupům

Odvar z kopřivy

Listy a stonky kopřivy jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B a C, minerálů (železo, draslík, vápník, hořčík) a polyfenolů. Toto relativně velké množství účinných látek může vykazovat antimikrobiální látky, které pomáhají snižovat množství lupů. Proto odvar z čerstvých nebo i sušených částí kopřivy vám může v boji proti lupům pomoci.

Co jsou nejčastější důvody vzniku lupů?

Suchá pokožka hlavy

Suchá pokožka hlavy je jednou z nejčastějších příčin lupů. V chladných měsících je pokožka zpravidla ještě sušší, takže pokud vás trápí nadbytek lupů na podzim nebo v zimě, tak suchá pokožka hlavy může být vaše hlavní příčina.

Indikátorem toho, že vaše lupy jsou způsobené suchou pokožkou může být také výskyt lupů i na jiném místě vašeho těla, tedy nejen ve vlasech.

Nedostatečné umývání vlasů 

Příčinou vzniku lupů může být také nedostatečné mytí vlasů. Nemusí to však znamenat, že si neumýváte vlasy dostatečně často. Na pokožce hlavy se hromadí olej, který může způsobovat lupy, a pokud nepoužíváte dostatečně efektivní přípravek, který narušuje olejovou bariéru, tak mohou vznikat lupy.

Alergie

Lidé jsou alergičtí na celou řadu látek, proto se může stát, že jste alergičtí na některé látky v přípravcích, které používáte na vlasy. Pokud tedy po použití jakéhokoliv přípravku na vlasy zaznamenáte podráždění pokožky hlavy doprovázené svěděním nebo dokonce bolestí, tak tento přípravek přestaňte používat a sledujte, zda se to projeví na množství lupů ve vašich vlasech.

Zdravotní potíže

Lupy mohou být zaměňovány s projevem chronického onemocnění kůže, kterým je seborea. Toto onemocnění kůže se také projevuje bílými šupinkami a zarudnutím vlasové pokožky. Vypadá podobně jako jiná běžná kožní onemocnění (lupénka či ekzém) nebo dokonce alergická reakce

Jak správně umývat vlasy pro snížení množství lupů?

Proti lupům lze bojovat už i samotnou technikou mytí vlasů. Pokud trpíte na suchou pokožku a zvýšený výskyt lupů, neměli byste to s mytím přehánět a smývat tak přirozený ochranný filtr z povrchu kůže. Při mytí hlavu ani vlasy nedrhněte, ale spíše masírujte, podpoříte tak její prokrvení. Při smývání nepoužívejte příliš horkou vodu a snažte se pořádně veškerý šampon smýt. Při vysoušení se snažte vyvarovat horkého vzduchu. 

Co jsou to lupy?

Lupy jsou velmi malé šupinky odumřelé kůže na hlavě. Lupy nemusí znamenat zdravotní riziko, ale rozhodně o ně nestojíme. Odlupující se šupinky kůže nejsou nic nepřirozeného. Nehezké však může být jejich množství. Velké množství lupů je tak spíše problém kosmetický, než zdravotní.

Tím, že tvorba lupů je do jisté míry přirozený proces, tak nejde zcela “vyléčit”, respektive to ani není žádoucí.

TOP Šampony proti lupům

Co když mám lupů opravdu hodně?

Tvorbu lupů může zvyšovat nevhodný výběr kosmetiky, ale i špatná životospráva. Suchá a tedy odlupující pokožka může být i ukazatelem nedostatku vitamínů nebo nedostatečného prokrvení pokožky hlavy. Nejčastěji je tvorba lupů spojena se suchou a problematickou či citlivou pokožkou hlavy.

Důvěryhodné zdroje:

[1] MD Hair: How does nettle leaf benefit hair health?

Tento článek napsal