Jak se efektivně zbavit lupů ve vlasech?

Trápí vás lupy?

V tomto článku se budeme snažit pochopit, proč se lupy tvoří a jak se jich zbavit. Poradíme také, jak zvolit správný šampon proti lupům.

Jak správně umývat vlasy pro snížení množství lupů?

Proti lupům lze bojovat už i samotnou technikou mytí vlasů. Pokud trpíte na suchou pokožku a zvýšený výskyt lupů, neměli byste to s mytím přehánět a smývat tak přirozený ochranný filtr z povrchu kůže. Při mytí hlavu ani vlasy nedrhněte, ale spíše masírujte, podpoříte tak její prokrvení. Při smývání nepoužívejte příliš horkou vodu a snažte se pořádně veškerý šampon smýt. Při vysoušení se snažte vyvarovat horkého vzduchu. 

Jak funguje šampon proti lupům?

Pokud se chcete bílých šupinek ve vlasech zbavit, tak je potřeba řešit příčinu jejich vzniku. Tvorba lupů je spojena se suchou pokožkou hlavy.

Šampony na lupy si kladou za úkol zklidnit, hydratovat a vyživit pokožku hlavy. Je tedy dobré se vyhnout látkám v šamponech, které mohou především citlivé pokožce ublížit tím, že ji vysušují. Za takovou látku lze označit například SLS. 

Naopak látky, které napomáhájí v boji proti lupům jsou kyselina salicylová, ta napomáhá exfoliaci pokožky.

TOP Šampony proti lupům

Co když mám lupů opravdu hodně?

Tvorbu lupů může zvyšovat nevhodný výběr kosmetiky, ale i špatná životospráva. Suchá a tedy odlupující pokožka může být i ukazatelem nedostatku vitamínů nebo nedostatečného prokrvení pokožky hlavy. Nejčastěji je tvorba lupů spojena se suchou a problematickou či citlivou pokožkou hlavy.

Co jsou to lupy?

Lupy jsou velmi malé šupinky odumřelé kůže na hlavě. Lupy nemusí znamenat zdravotní riziko, ale rozhodně o ně nestojíme. Odlupující se šupinky kůže nejsou nic nepřirozeného. Nehezké však může být jejich množství. Velké množství lupů je tak spíše problém kosmetický, než zdravotní.

Tím, že tvorba lupů je do jisté míry přirozený proces, tak nejde zcela “vyléčit”, respektive to ani není žádoucí.

Jak vypadá přírodní šampon proti lupům?

Opravdu přírodní šampon proti lupům je takový, který je pouze a jenom z přírodních látek. Takový na pultě drogerií nenajdete, ale můžete se inspirovat recepty našich prababiček.

Ty používaly například odvar z kopřiv, heřmánkových květů či z březové vody. Mezi starými recepty najdete také zábal pomocí bílého jogurtu. To bylo pro ty bohatší prababičky.

Ze současné nabídky kosmetiky považujeme za přírodní šampon proti lupům takový, který obsahuje alespoň 50 % přírodních látek. Je tedy z většiny přírodní.

TOP Přírodní šampony proti lupům

Štítek:
Naposledy aktualizováno: 27.05.2022