Co je to seborea a jak na ni vyzrát?

Péče o vlasy, jakožto o jeden z hlavních znaků naší identity, je velmi důležitá, málokdo však už věnuje takovou pozornost vlasové pokožce. Také pod těmi nejhustšími a nejlesklejšími vlasy se mohou skrývat problémy, které nemusí být na první pohled vidět, ale mohou jejich nositeli poměrně komplikovat život.

Mezi častá onemocnění kůže patří seborea, vyskytující se zejména právě pod korunou krásy. Podobně jako s lupy si s ním dokáží poradit zejména speciální seborea šampony.

Co je seborea?

Většina z nás se již setkala s lupy, které se mohou objevit i na zdravé pokožce v důsledku přemnožení kvasinek a projevit nevzhlednými šupinkami. Mnohdy bývají právě zaměňovány se seboreou, která na rozdíl od nich nebo vyrážky, kterou také může velmi připomínat, dokáže být velmi zákeřná. Seborea je chronické onemocnění kůže, které patří mezi ta vůbec nejčastější a trápí velkou část populace.

Seboreu má na svědomí kvasinka rodu Malssezia. Ta se na kůži běžně vyskytuje, živí se jejím mazem a produkuje olejové kyseliny. Problém však nastává až v okamžiku, kdy se přemnoží a naše pokožka se přirozeně brání – vzniká zánět, rychle se tvoří nové buňky a ty odumřelé zůstávají v podobě nepěkných šupin, lupů a krusty, které jsou dobře viditelné i pro pouhé oko.

Obecně jsou k seboree náchylnější muži pro nadbytek testosteronu, jedinci se sklony k mastné pokožce, s oslabenou imunitou a svou roli samozřejmě hrají i genetické předpoklady. 

Jak na zdravou pokožku?

Péče o kůži nejen na hlavě, ale po celém těle, by měla být přirozenou součástí zdravé životosprávy. Opět platí, že prevencí nelze nic pokazit. Dodržováním zásad zdravého životního stylu, dostatečným příjmem vitamínu B, posilováním imunity, ale i duševního zdraví můžeme pravděpodobnost výskytu seborey výrazně snížit. 

Někteří z nás však mají pro toto onemocnění vyšší předpoklady, a i přes veškerou snahu se mu nevyhnou. V tomto případě je rozhodně na místě navštívit dermatologa, který obvykle provede lokální léčbu postižených oblastí pomocí speciálních mastí a olejů, případně předepíše kortikoidy nebo antibiotika vhodné spíše v případě těžšího postižení celé vlasové pokožky.

Pokud chcete účinky předepsaných léčiv ještě více podpořit, můžete zkusit i seborea šampon, který je na současném trhu již dobře dostupný v několika variantách. 

Jak pomáhá šampon na seboreu?

Používání šamponu na seboreu lze vnímat jako alternativu lokální léčby, kterou provádí lékař. Tyto přípravky mají takové vlastnosti, díky kterým je možné zastavit zánět, potlačit a zamezit vzniku dalších projevů, které seboroická dermatitida způsobuje.

Jako nejúčinnější přípravky se projevily ty s vysokým podílem antimikrobiálních složek na gelové bázi, která tolik nemastí pokožku a díky ní jsou tak seborea šampony ještě efektivnější.  

Jak používat šampon na seboreu?

Zásadním pravidlem je správná aplikace jemným vmasírováním tak, abyste pokožku ještě více nepodráždili. Při dlouhodobém používání je vhodné šampon na seboreu střídat s běžným šamponem pro ještě lepší výsledky.

Co by měl seborea šampon obsahovat?

Vaše vlasová pokožka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Při potížích způsobených seboreou není dobré ji dále zbytečně zatěžovat, a proto doporučujeme volit šampony výhradně v konzistenci gelu, která na rozdíl od ostatních přípravků ani při častém používání nemastí kůži a nepodporuje tím tak další šíření příznaků seborey.

Pro úspěšný boj se seboreou jsou nejdůležitější antimikrobiální látky, jako je kyselina salicylová, síra, nebo selen. Významnou roli v těchto přípravcích zastává i sůl z Mrtvého moře, hřebíček, grepová semínka nebo konopný olej, který optimalizuje pH pleti a redukuje tvorbu kožního mazu. A to jsou přesně složky, které by ve vašem šamponu na seboreu neměly chybět.

Tento článek napsal