Jak na koupání dětí?

Naše ratolesti bychom měli už od útlého věku učit správným hygienickým návykům, mezi které neodmyslitelně patří pravidelné koupání a sprchování. Jistě nám dáte za pravdu, že se to občas neobejde bez slziček nebo nepříjemné vyrážky, kterou může mít na svědomí nevhodný kosmetický přípravek. Pojďme se společně podívat, jak na koupání dětí.

Jak koupat děti?

Pravidelná očista by měla být přirozenou součástí hygienických zvyklostí, které dítě přebírá od svých rodičů. Ačkoliv pro novorozence je koupel spíše jednou z etap adaptace na svět mimo dělohu, postupně si tak zvyká na rituál očisty, který je obvykle spojený s tím, že se jde spát. Pro koupání je základním pravidlem teplota okolo 35-37 °C, používání jemné žínky a vhodného přípravku pro koupání dětí.

TOP Přípravky pro koupání dětí

Je lepší dítě sprchovat nebo koupat?

Velmi často diskutovanou otázkou také je, zda sprchovat nebo raději koupat. Pravda je taková, že za předpokladu důkladného umytí celého těla není volba tolik podstatná. Pro děti je navíc čas strávený ve vaně skutečnou zábavou. Různé hračky, vodolepky, tvořivé sady nebo bublinky z voňavé pěny jsou účinným lákadlem, díky kterému nebudete muset vaše dítko k večernímu rituálu příliš dlouze přemlouvat.

Jak často koupat miminko? 

Odborníci se shodují na tom, že každodenní umývání může být pro dětskou citlivou pokožku až škodlivé. Obzvlášť, pokud vaše děťátko má sklony k ekzémům, vyrážkám a dehydrataci, postačí očista pouze několikrát do týdne.

Kdy je dítě připraveno na samostatné koupání?

Je těžké vzdát se koupání dětí, protože víte, že jsou po něm skutečně čisté, avšak zhruba od šesti let věku dítěte je vhodný čas pro postupné osamostatnění v koupání. Pro samostatné koupání by mělo dítě zvládat následující:

  • dítě dokáže dodržovat správný postup
  • dítě si uvědomuje, které všechny části těla je potřeba umýt
  • dítě nezapomene po sprchování vše vypnout a vrátit do původní polohy
  • dítě se po koupání řádně osuší (1)

Není to však pouze o schopnostech dítěte. Vy jakožto rodič musíte zajistit následující, aby bylo samostatné koupání pro dítě bezpečné.

  • vana nebo sprchový box musí být pro vaše ratolesti bezpečné
  • sprchový gel pro děti má natolik výrazný obal, aby byl pro dítě snadno rozpoznatelný

Jaký použít přípravek pro dítě?

Současný trh nabízí nepřeberné množství kosmetiky pro péči o dětskou pokožku v různých barvách, vůních a konzistencích. Sprchové gely pro miminka a sprchové gely pro děti jsou nejlepší volbou pro každodenní použití. Dětské tělíčko jemně očistí, vyživí a ochrání před škodlivými vlivy. Pro ještě hebčí pokožku sáhněte po mycí pěně.

Mimořádně citlivá kůže bude možná potřebovat dětský sprchový olej, který důkladně vyživí i velmi suchou pokožku. Svou roli zde hraje především vysoký podíl přírodních olejů, které hravě nahradí i tělové mléko.

TOP Přípravky pro koupání dětí

Důvěryhodné zdroje:

  1. Cleveland Clinic: How Often Should Your Kids Take a Bath or Shower?

Tento článek napsal