Jak efektivně na bělení zubů?

Naposledy aktualizováno: 16.10.2022

Pokud máte zuby jen povrchově znečištěné, tak vám bělící zubní pasty mohou významně pomoci.

Jak moc je důležitá prevence?

K dosažení nebo udržení zářivě bílého úsměvu neodmyslitelně patří prevence. Tedy vyvarujte se potravinám a nápojům, které zuby zabarvují a způsobují jejich žloutnutí.

Samotné správné a důkladné čištění zubů je velice důležité pro uchování efektu bělení zubů. Rozhodně doporučujeme využít klasický (manuální) kartáček od nějakého kvalitního výrobce (například Curaprox), pokud však máte tendenci nečistit si zuby tak důkladně, jak by bylo dobré, je vhodné zvážit i pořízení elektrického zubního kartáčku. Elektrický kartáček vám rozhodně nezajistí lepší vyčištění zubů, ale odvede velkou část práce za vás.

Kdy může pomoci bělící zubní pasta?

Bělící zubní pasta pomáhá zesvětlovat odstín vašich zubů. Nejlepší pasta na bělení zubů by měla být k vašim zubům šetrná, zub neobrušovat a odstraňovat pigmentové skvrny. Jestli jsou bělící složky v zubních pastách účinné, také dost závisí na vašich genetických předpokladech.

Účinky bělící zubní pasty se projevují po několika týdnech až po několika měsících. Závisí to na složení, četnosti čištění a míře zabarvení chrupu. Ať už vám reklamy, slogany a texty na obalech slibují cokoli, nečekejte bělící zázraky hned druhý den. Rozhodně pokračujte v důsledném čištění zubů vaším kartáčkem.

Bělící zubní pasty jsou spíše doplněk v péči o bělené zuby, a pokud máte výrazně zažloutlé zuby, tak pravděpodobně nebudete spokojeni s výsledkem bělící zubní pasty, protože příliš nepomůže ani ta nejlepší pasta na bělení zubů.

TOP Bělící zubní pasty

Jak funguje bělící pasta na zuby?

Existují čtyři principy, jak bělící zubní pasty mohou pracovat. Bělící pasty na zuby mohou bělit mechanicky (fyzikálně), chemicky nebo opticky.

  • Fyzikální bělení zubů spočívá v tom, že se zuby obrušují a tím se čistí. Jsou to tedy pasty s vyšším obsahem abrazivní složky. Tento způsob nemusí být k zubům vždy přívětivý. Obzvláště pokud máte citlivé zuby, tak byste měli vyhledávat pasty s nižší hodnotou RDA.
  • Chemické bělení nejčastěji podporují peroxidy, protože ty odstraňují pigmentové skvrny. Na povrchu skloviny aktivně působí uvolněný kyslík právě díky účinku peroxidu. Ve složení můžete najít peroxid vodíku (koncentrace cca 0,1 %) nebo karbamid peroxid (koncentrace cca 0,3 %). V účinku se od sebe tyto látky nijak neliší.
  • Enzymatické bělení vsázejí na bělení zubů pomoci enzymů. Enzymy mají pronikat do struktury skloviny a tam odstraňovat zabarvení. S enzymy se můžete setkat i v kombinaci s jinými účinnými látkami jako jsou peroxidy.
  • Optické bělení funguje na optickém pocitu. Takové pasty obsahují modré pigmenty, které potlačují žlutý odstín zubů a zuby se tak jeví bělejší.

Jaké existují bělící enzymy?

Bělícím enzymem  je například papain. Jedná se o ovocný enzym z nezralých plodů papaji, který odstraňuje plak, změkčuje zubní kámen a přispívá k jeho odstranění.

Stejně funguje i enzym z ananasu bromelain. Takové bělení zubní pastou je považováno za šetrné k zubní sklovině a doporučuje se pro citlivé zuby. Je však vhodné pouze pro mírně zbarvené zuby.

Autor: Richard BB