Co znamená abrazivita u zubních past?

Abrazivita ovlivňuje schopnost pasty odstraňovat obrušováním pigmentaci usazenou na zubech. Relativní dentinová abrazivita neboli RDA (Radio Dentin Abrasion) je hodnota, díky které se můžete zorientovat, jak moc pasta zuby obrušuje a jestli je tedy pro vaše zuby šetrná. Vyšší hodnota znamená vyšší abrazivitu. Zavedena je čtyřškálová stupnice.

Ať už je abrazivita zubních past jakákoliv, tak zubní pasty, zubní gely či zubní prášky jsou pouze doplňkem k zubnímu kartáčku. Kartáčkem zuby vyčistíte mechanicky a zubní přípravky dodávají benefity.

Pro s mechanickým vyčištěním zubů vám může významně pomoci elektrický zubní kartáček, protože ten zvládne až 60 000 pohybů za minutu. Zatímco s klasickým kartáčkem na zuby zvládnete maximálně 1000 čistících pohybů za minutu.

Abrazivita zubních past

Abrazivní složka je tvořena hruběji mletými částicemi například křemičitanů nebo uhličitanu vápenatého. Vysokou abrazivitou se běžně vyznačovaly tzv. bělící pasty. Ty nejen odstraňovali nežádoucí pigmentaci, ale i nešetrně obrušovali povrch zubů. Nešetrné obrušování může vést k zvýšení citlivosti zubů a narušení skloviny.

Dnešní bělící pasty už pracují na jiném principu. Jejich abrazivita bývá nízká a vsázejí spíše na chemické „bělení“ jako mikronizovaný kalcium peroxid nebo na remineralizaci.

RDA pasty

Abrazivita není údaj, který je povinný udávat na obalech zubních past, na rozdíl od obsahu fluoridu. Tato hodnota se zjišťuje nejen u zubních past, ale i jiných přípravcích určených k čištění zubů jako například tablety.

Škála RDA rozlišuje: 

  • nízkou abrazivitu 0 – 50 RDA
  • střední (běžnou) abrazivitu 50 – 80 RDA
  • vysokou abrazivitu 80 – 150 RDA

Pasty s nízkou hodnotou do 50 RDA jsou vhodné pro citlivé zuby nebo zuby po bělení. Běžnou hodnotou je právě 70 RDA, jsou to zubní pasty vhodné pro každodenní používání, které nepoškozují zubní sklovinu.

TOP Zubní pasty s nízkou abrazivitou (do 50 RDA)

Je abrazivní zubní pasta pro každodenní použití?

Jednoduše řečeno, ne!

S pastou s vysokou abrazivitou je potřeba pracovat velmi opatrně a neměly by se používat na denní bázi. Nedílnou součástí zubní pasty je zubní kartáček a správná technika, ale i tak je dobré při jejím výběru věnovat pozornost. Pasty s nízkou abrazivitou jsou šetrné jak k zubům, tak i k dásním.

TOP Zubní pasty s vysokou abrazivitou (nad 80 RDA)

Tento článek napsal