Jak často se sprchovat?

Naposledy aktualizováno: 03.12.2021

Jak často se sprchovat?

Není příliš časté sprchování škodlivé pro pokožku?

Společně nalezneme odpovědi na tyto otázky a zjistíme, jaká frekvence sprchování je ideální.

Ranní nebo večerní sprcha – pro většinu z nás natolik zažitý rituál, že si bez něj nedokážeme představit jediný den. Ať už jste příznivci osvěžení hned po probuzení či večerní očisty před spaním tak vězte, že každodenní sprchování někteří odborníci považují minimálně za přežitek. Přeci jen pokožku vystavujeme velké zátěži, při které musí snášet nejen horkou vodu, ale i řadu škodlivých látek, které obsahují všechny ty voňavé sprchové gely.

Že vynecháním sprchy popíráme pravidla osobní hygieny? Nemusíme se jí rovnou zcela vzdát – třeba jen postačí upravit naše zvyklosti a budeme se cítit stále svěží i bez desítek litrů vody, které na sebe denně vylíváme.

Sprchování – nutnost nebo jen zvyk?

Sprchování lze považovat za určité synonymum základní hygieny. Hlavní důvod, proč pravidelně umýváme celé naše tělo, je zřejmý – říká se, že čistota je půl zdraví. Ve sprše dochází k umývání pokožky a pórů, vyplavují se odumřelé kožní buňky, bakterie a další škodlivé látky. Kromě předcházení nepříjemným vyrážkám a dalším kožním problémům je každodenní sprchování vnímáno jako návyk, který je obecně společností očekáván.

Být neustále svěží a voňavý je v současné době tak považováno za takřka samozřejmost. Ne vždy ale může být vana a sprcha každý večer prospěšná – všeho moc škodí.

Jednou za čas se však vyplatí využít služeb wellness, které mohou vaší pokožce pomoci. Služby wellness můžete svým blízkým darovat jako dárkový poukaz.

Co může způsobit příliš časté sprchování?

Rozumíme tomu, že pravidelná očista je nutnost, bez které nelze v běžném životě fungovat. Není přece nic lepšího než horká lázeň po náročném pracovním dni, zimní procházce, nebo naopak studené osvěžení po sportovním výkonu. Dokud vaše pokožka nevysílá žádné varovné signály, není důvod zavedenou rutinu měnit v případě, že vám vyhovuje.

Pokud kůži vystavujete horké vodě a sprchovým gelům příliš často, brzy to jistě poznáte. Pravděpodobně vás překvapí nepříjemné svědění, vyrážky, šupiny, nebo jiná kožní onemocnění, která mohou způsobit celou řadu dalších problémů.  To už je skutečně na čase zamyslet se nad tím, jak často se sprchovat.

Jak často se sprchovat

Jaká je spotřeba vody při sprchování?

Méně časté sprchování znamená také úsporu vody, která se při sprchování spotřebuje. Odhadovaná průměrná spotřeba vody za jednu minutu sprchování se pohybuje okolo 12 l. 

Spotřeba vody při sprchování je tak přímo úměrná době sprchování. Pětiminutová sprcha znamená 60 l, přičemž desetiminutová sprcha 120 l. 

Spotřeba vody při sprchování závisí také na typu sprchové hlavice. Při používání té úsporné můžete snížit svoji spotřebu průměrně o 50 %. Běžně dostupné úsporné sprchové hlavice slibují průtok 6 litrů za minutu.

Jaké chyby děláme při sprchování?

Sprchování je běžný návyk, ke kterému jsme všichni byli vedeni již od útlého věku, a proto se můžeme domnívat, že víme, jak často se sprchovat a jakým způsobem. Stále se ale jedná o naše zdraví, a proto není na škodu si občas základní pravidla připomenout.

Mezi nejčastější omyly ve sprše patří příliš horká voda, která rozšiřuje póry pokožky více, než je potřeba. Vyvarovat bychom se také měli sprchovým gelům s agresivním chemickým složením, nebo nadměrnému používání mycích hub a žínek, kdy kůži zbytečně dráždíme a zvyšuje se tak riziko různých infekcí.

Jak na každodenní hygienu?

Stejně jako u mnoha jiných věcí v životě, i při osobní hygieně platí, že záleží především na kvalitě, nikoliv kvantitě. Pokud budete dodržovat několik základních pravidel, nebude nutné se sprchovat tak často. Nezáleží totiž pouze na tom, že na sebe pustíme horkou vodu s mýdlem, ale i na tom, kolik času ve sprše strávíme nebo jakým partiím těla věnujeme zvýšenou pozornost.

Voda by neměla být ani studená, ani horká – ideálně 40-43 stupňů Celsia. S mytím bychom měli začínat od dolních končetin, nezapomínat na záda a také na zdravotně nezávadný sprchový gel, který je zapotřebí z pokožky důkladně opláchnout.

Jak často se sprchovat?

Pravidelná a poctivě provedená očista celého těla je samozřejmě alfa-omegou osobní hygieny. Zároveň je však důležité myslet na naši pokožku, kterou denní sprchování velmi zatěžuje. Jak často se sprchovat, abychom byli stále svěží a zároveň netrpěli žádnými zdravotními problémy, se tak může zdát jako velmi zapeklitá otázka.

Dermatologové se shodují na tom, že pro běžnou hygienu stačí strávit ve vlažné sprše 10 minut obden, nebo dokonce i ob dva dny. Tímto pravidlem rozhodně nic nezkazíte. Ocení to i vaše peněženka – věděli jste, že při průměrné sprše o délce 8 minut spotřebujeme až 65 litrů vody?

TOP Produkty pro sprchování a mytí

Autor: Richard BB