Jak často se sprchovat?

Každodenní sprchování může vaší pokožce škodit. Proto řada odborníků doporučuje sprchovat se pouze každý druhý den nebo 2-3x týdně.

Ranní nebo večerní sprcha je pro většinu z nás natolik zažitý rituál, že si bez něj nedokážeme představit jediný den, avšak pokožku při sprchování vystavujeme určité zátěži, při které musí snášet nejen horkou vodu, ale i řadu látek obsažených v mýdlech či sprchových gelech.

Jak si tedy najít optimální frekvenci toho, jak často se sprchovat?

Jak časté sprchování je pro pokožku škodlivé?

Na to se nedá jednoznačně odpovědět, protože pokožka každého člověka je jiná, aktivita každého člověka je jiná a v jednotlivých ročních obdobích se to vše může měnit.

Například v zimě může být vaše pokožka sušší a v takovém případě může příliš mnoho sprchování způsobit její extrémní vysušení. Každodenní sprchování v létě však nemusí mít na vaši pokožku negativní vliv.

Protože neexistují žádná pevná pravidla pro frekvenci sprchování, tak je důležité, abyste poznali své tělo a určili, jak časté sprchování vaše pokožka snese.

Jak poznám, že se sprchuji příliš?

Nad frekvencí sprchování je potřeba se zamyslet, když vám vaše pokožka začne vysílat následující varovné signály:

  • pokožka vás svědí
  • máte suchou či šupinatou kůži
  • projevilo se u vás kožní onemocnění
  • máte suché a lámavé vlasy

Výše uvedené problémy nemusí vzniknout pouze častým sprchováním, ale je to jedna z možných příčin. Pokud však kůži vystavujete horké vodě a sprchovým gelům příliš často, pravděpodobně vás překvapí nepříjemné svědění, vyrážky, šupiny, nebo jiná kožní onemocnění, která mohou způsobit celou řadu dalších problémů. To už je skutečně na čase zamyslet se nad tím, jak často se sprchovat.

Při vyskytnutí výše uvedených problémů můžete zkusit:

  • snížit teplotu vody při sprchování
  • používat méně často sprchové přípravky
  • snížit frekvenci sprchování
  • zkrátit dobu sprchování

TOP Sprchové gely

Jak poznám, že se sprchuji nedostatečně?

Stejně jako se můžete sprchovat příliš často, můžete se sprchovat také příliš málo. Občas vynechaná sprcha pravděpodobně nevyvolá silný tělesný zápach, zejména pokud jste neprováděli intenzivní pohybovou aktivitu. Čím déle se však nesprchujete, tím je tělesný zápach silnější, a to zejména v podpaží, tříslech či intimních partiích.

Riziko tělesného zápachu samozřejmě není jediným důvodem, proč se pravidelně sprchovat nebo koupat. Nedostatečná hygiena může způsobit, že se na vaší pokožce nahromadí odumřelé kožní buňky, nečistoty a pot. To může vyvolat akné a případně zhoršit onemocnění, jako je lupénka a ekzém.

Pokud mezi sprchováním uplyne příliš dlouhá doba, tak vám vaše tělo vyšle tyto varovné signály:

  • zvýšený tělesný zápach
  • akné
  • vzplanutí kožních onemocnění
  • kožní infekce či silné šupinaté skvrny na kůži.

Co ovlivňuje frekvenci sprchování?

Doporučení odborníků, že bychom se měli sprchovat každý druhý den nebo 2-3x týdně ovlivňuje celá řada faktorů. Pro některé je každodenní sprcha nutností, protože:

  • se každý potí při náročné fyzické aktivitě
  • pokožka je každý den významně zašpiněná z důvodu práce, koníčku či sportu
  • přichází do kontaktu s látkami, které je lepší neprodleně smýt
  • pociťují významný tělesný zápach

Pokud se vás výše uvedené faktory dotýkají, pak klidně dodržujte frekvenci každodenní sprchy. Pokud se vás to však netýká, tak klidně frekvenci sprchování lehce omezte. Je to pro vaši pokožku zdravější.

Proč je důležité si najít správnou frekvenci sprchování?

Sprchování lze považovat za určité synonymum základní hygieny. Hlavní důvod, proč pravidelně umýváme celé naše tělo, je zřejmý – říká se, že čistota je půl zdraví. Ve sprše dochází k umývání pokožky a pórů, vyplavují se odumřelé kožní buňky, bakterie a další škodlivé látky. Kromě předcházení nepříjemným vyrážkám a dalším kožním problémům je každodenní sprchování vnímáno jako návyk, který je obecně společností očekáván. Být neustále svěží a voňavý je v současné době tak považováno za takřka samozřejmost. 

Jednou za čas se však vyplatí využít služeb wellness, které mohou vaší pokožce pomoci. Služby wellness můžete svým blízkým darovat jako dárkový poukaz.

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: How Often Should You Shower?

Tento článek napsal