Co může způsobovat suchou pokožku po hydrataci?

Naposledy aktualizováno: 03.03.2022

Máte suchou pleť i po každodenní hydrataci?

Věřte, že se jedná o poměrně běžný problém. Existují však způsoby, jak tomu zabránit. V tomto článku popisujeme hlavní důvody, proč je vaše pleť suchá i přes každodenní hydrataci a odkrýváme, co s tím můžete dělat.

Proč je vaše pleť suchá i po každodenní hydrataci?

Xerosis cutis neboli suchá pokožka, je popisována jako popraskaná, šupinatá a dehydratovaná pokožka. Mnoho lidí se často potýká se suchou pokožkou, přestože ji pravidelně hydratuje.

Existuje několik typických chyb v péči o pleť, které mohou vést k přetrvávající suchosti pleti. Pojďme se na ně podívat.

1. Nadměrné čištění

Mytí pokožky je nezbytné k odstranění nečistot, prachu a bakterií. Nadměrné čištění nebo nadměrné mytí však může způsobit poškození pokožky. Povrch pokožky je tvořen olejem a určitými molekulami, které přispívají k přirozenému hydratačnímu faktoru pokožky. [1] Nadměrné mytí narušuje přirozený hydratační faktor tím, že odstraňuje právě olej a tyto molekuly. [1

2. Používání drsných čisticích prostředků

Spousta volně prodejných přípravků na čištění pleti je k pleti drsná. Obsahují složky, jako je benzylalkohol, sulfáty a umělé vůně. Tyto složky odstraňují z pokožky přirozený olej a způsobují její vysušení. Někdy drsné chemické látky v čistících prostředcích dráždí pokožku a snižují přirozenou rovnováhu pH pokožky, která by měla být přibližně 4,7 až 5. [2]

Mýdlo na obličej

3. Používání příliš horké vody

Mnoho lidí používá k mytí obličeje příliš teplou vodu. Protože je však pokožka obličeje jemnější než ostatní části těla, může používání horké vody narušit přirozenou kožní bariéru. Pokud je kožní bariéra poškozena, vytváří se cesta pro všechny zárodky, bakterie a další vnější hrozby, které se dostanou do vaší pokožky. Vaše pokožka pak trpí vysušením, propuknutím akné a dalšími závažnými problémy.

4. Nadměrný peeling

I když je odstranění odumřelých kožních buněk (exfoliace) zásadním a nevyhnutelným krokem v péči o pleť, přílišná exfoliace může vyvolat podráždění pleti a nepříjemné pocity. Při nadměrné exfoliaci se z pokožky odčerpává přirozený olej a pokožka je pak velmi suchá. V takové situaci může vaše pleť vykazovat známky silné suchosti, přestože se ji snažíte hydratovat.

5. Hromadění odumřelých kožních buněk

Stejně jako nadměrná exfoliace způsobuje problémy vaší pleti, tak nevhodný je také druhý extrém, a to když vůbec nedostraňujete odumřelé kožní buňky. Pravidelné mytí pleti z ní pouze odstraňuje nečistoty a prach, na odumřelé kožní buňky nepůsobí. Odumřelé kožní buňky se časem hromadí na povrchu pokožky a ucpávají kožní póry. Díky tomu má vaše pokožka šupinatou a suchou strukturu.

Peeling na obličej 

6. Nedostatečné pití vody

Dehydratace je hlavní příčinou suchosti pleti. Vnější vrstva vaší pokožky je tvořena téměř 15 až 20 % vody. Váš pravidelný příjem vody hraje důležitou roli v hydrataci pokožky. Studie totiž prokázaly, že zvýšený příjem vody může zlepšit hydrataci vaši pleti.

7. Nedostatek vitamínů a minerálů

Kromě dehydratace může být další velkou příčinou vaší suché pleti nedostatek vitamínů a minerálů. Nedostatek železa a zinku, nedostatek vitaminu A a D může vést k suchosti pokožky.

8. Některé kožní onemocnění a léky

Několik kožních onemocnění způsobuje suché a šupinaté kožní skvrny. Atopická dermatitida, kontaktní dermatitida či lupénka jsou některá kožní onemocnění, která způsobují suchost a podráždění kůže. Také léky, jako jsou retinoidy, lokální steroidy, benzoylperoxid a antikoncepční pilulky, mohou vyvolat suchou pokožku. 

9. Základní zdravotní potíže

Vaše pokožka odráží váš celkový zdravotní stav. Pokud nejste zdraví zevnitř, vaše pokožka bude vypadat bledě a suše. Je známo několik základních zdravotních stavů, které způsobují suchost kůže. Diabetes, štítná žláza a HIV jsou takové nemoci, které narušují hydrataci vaší pokožky a moc s tím neuděláte. Suchá pokožka je poměrně častá také u těhotných a žen, které procházejí menopauzou.

Autor: Richard BB