Bělící zubní pasta

Bělící zubní pasta pomáhá zesvětlovat odstín vašich zubů. Nejlepší pasta na bělení zubů by měla být k vašim zubům šetrná, zub neobrušovat a odstraňovat pigmentové skvrny. Jestli jsou bělící složky v zubních pastách účinné, také dost závisí na vašich genetických předpokladech.
Více o kategorii - Bělící zubní pasta

5 nejlepších produktů podle Repekum

Zobrazen 1. – 16. z 20 výsledků

Jak pracuje bělící pasta na zuby?

Existují tři principy, jak bělící zubní pasty mohou pracovat. Bělící pasty na zuby mohou bělit mechanicky (fyzikálně), chemicky nebo opticky.

Fyzikální (mechanický) princip bělení zubů spočívá v tom, že se zuby obrušují a tím se čistí. Jsou to tedy pasty s vyšším obsahem abrazivní složky. Tento způsob nemusí být k zubům vždy přívětivý. Obzvláště pokud máte citlivé zuby, tak byste měli vyhledávat pasty s nižší hodnotou RDA.

Chemické bělení nejčastěji podporují peroxidy, protože ty odstraňují pigmentové skvrny. Na povrchu skloviny aktivně působí uvolněný kyslík právě díky účinku peroxidu. Ve složení můžete najít peroxid vodíku (koncentrace cca 0,1 %) nebo karbamid peroxid (koncentrace cca 0,3 %). V účinku se od sebe nijak neliší.

Další možností, jak docílit pocitu bělejších zubů je bělení optické. Jde opravdu jen o pocit. Takové pasty obsahují modré pigmenty, které potlačují žlutý odstín zubů a zuby se tak jeví bělejší.

Šetrné bělení zubů pomocí enzymů

Bělící zubní pasty stále častěji vsázejí na bělení pomoci enzymů. Jde o chemický způsob, jak docílit zářivějších zubů. Tyto složky mají pronikat do struktury skloviny a tam odstraňovat zabarvení.

Takovou látkou je například papain. Jedná se o ovocný enzym z nezralých plodů papaji, který odstraňuje plak, změkčuje zubní kámen a přispívá k jeho odstranění.

Stejně funguje i enzym z ananasu bromelain. Takové bělení zubní pastou je považováno za šetrné k zubní sklovině a doporučuje se pro citlivé zuby. Je však vhodné pouze pro mírně zbarvené zuby.

S enzymy se můžete setkat i v kombinaci s jinými účinnými látkami jako jsou peroxidy.

Za jakou dobu poznám účinky bělící zubní pasty?

Účinky bělící zubní pasty se projevují po několika týdnech až po několika měsících. Závisí to na složení, četnosti čištění a míře zabarvení chrupu. Ať už vám reklamy, slogany a texty na obalech slibují cokoli, nečekejte bělící zázraky hned druhý den. Rozhodně pokračujte v důsledném čištění zubů vaším kartáčkem.

Jak vybrat pastu na bělení zubů pro citlivé zuby?

Pokud máte citlivé zuby, tak byste měli vyhledávat pasty s nižší hodnotou RDA a spíše se zaměřit na princip chemického bělení. Existuje několik účinných látek, které mají takovou funkci. Jedná se například o peroxid, Cl 77891, charcoal či výše zmíněný papain a bromelain.