Vegan kosmetika: Co je dobré vědět?

Vegan kosmetika není jen otázkou módy nebo netradičního životního stylu. Živočišné složky jsou nahraditelné těmi rostlinnými a minerálními. Možná ne stoprocentně. Není ale důvod, proč by výrobou kosmetiky měla trpět zvířata. Veganská kosmetika je tedy taková, které neobsahuje žádné živočišné látky a v celém procesu výroby nebyli trápeny zvířata.

Je vegan kosmetika funkční?

Krátce a výstižně, ANO.

Žádní živočišná složka není pro kosmetiku natolik zásadní a vyjímečná, že by nemohla být nahrazena. Je to jen o správné kombinaci nosných a účinných složek.

Proč má smysl používat vegan kosmetiku?

Pořizovat si veganskou kosmetiku má své opodstatnění. A můžete se na to dívat z více úhlů pohledu. Pokud si nechcete na sebe nanášet na svou kůži ovčí maz, rybí buňky, brouky, kolagen a jiné, začněte si pořizovat veganskou kosmetiku.

Veganská kosmetika označuje za méně komplikovanou pro naši pokožku, avšak jako pravidlo to brát nemůžeme, protože mnoho alergenů najdete i mezi rostlinnými složkami.

Jaké jsou certifikace na veganské kosmetice?

Pro snadnou orientaci v kosmetice vám mají napomáhat certifikáty na obalech. Mějte však na paměti, ne všechny značky si certifikát vyřizují, a to že má nějaký produkt jedné značky označení vegan neznamená, že tato skutečnost platí pro celé portfolio výrobků.

Britská organizace Vegan Society uděluje certifikát Vegan. Na výrobcích vyrobených v USA můžeme najít certifikát Cruelty free v podobě králíka. Chlubí se jím produkty jejichž složky nebyly testovány na zvířatech a kosmetika s veganskou variantou tohoto certifikátu Cruelty free vegan neobsahuje ani živočišné ingredience.

Všechny uvedené certifikáty mají zaručovat, že kosmetika neobsahuje živočišné látky ani jednotlivé složky na zvířatech netestuje.

Co jsou časté živočišné složky v kosmetice?

Možná byste ani netušili kolik živočišných složek je v kosmetice. Příkladem je lanolin, ten se získává z ovčí vlny. Lisuje se z ostříhané vlny, do které se dostává vyloučením z mazových žláz. Je součástí krémů a má podobné vlastnosti jako vazelína. V tomto případě je diskutovaný proces stříhání ovcí. V kosmetice ho lze nahradit například bambuckým máslem.

V šamponech a kondicionérech můžete zase najít keratin. Ten může být jak rostlinný, tak živočišný, který se získává z rohů, kopit, srsti nebo peří. Byly doby kdy jste v krémech našli kolagen z kravských buněk nemoc šílených krav však zapříčinila to, že dnes se kolagen získává z buněk rybích. Tento kolagen má spoustu výhod, avšak podpořit tvorbu kolagenu můžete i rostlinným pleťovým olejem lisovaným za studena.

Včelí říše nám poskytuje složky jako med, vosk nebo propolis. Včelí tmel, neboli propolis, se objevuje v zubních pastách, šamponech, krémech ale i jinde. Včelí vosk se přidává do balzámů na rty nebo krémů, med se do nich může dát za účelem hydratace a zjemnění. I tyto látky lze nahradit rostlinnou variantou například kokosovým nebo jojobovým olejem.

V kosmetice najdete i sádlo, k jehož získání musíte zvíře usmrtit a poté jej vyškvařit z tukových tkání.

Co jsou časté živočišné složky v šamponu?

Cetyl alkohol

Tento vosk, který se často vyskytuje v lacích na vlasy, pleťových vodách a šamponech, se nachází ve spermacetu (hlavové dutině) velryb, delfínů a dalších kytovců.

Želatina

Pokud jste to ještě neslyšeli, většina želatiny se vyrábí vařením vyřazených zvířecích kostí, kůže a vazů. Výrobkům dodává hustou, hladkou, želatinovou strukturu. To platí i pro šampony.

Kyselina hyaluronová

Tato bílkovina je známá tím, že dodává vláhu a poddajnost matným, suchým nebo nevýrazným vlasům. Bohužel se obvykle získává z pupeční šňůry a synoviální tekutiny obklopující klouby zvířat.

Keratin

Keratinové kúry jsou v dnešní době poměrně populární, protože slibují obnovu poškozených vlasů, posílení vlasů a dokonce i udržení kudrnatých nebo kudrnatých vlasů rovných. Keratin si vyrábíme sami. Je to jedna z hlavních složek lidské kůže, vlasů a nehtů. Nachází se také v kopytech, peří, rohovině a vlasech zvířat.

Hedvábný prášek

Hedvábí se používá v mnoha oblíbených výrobcích pro péči o vlasy.  Hedvábný prášek může být součástí šamponů, krémů na vlasy, pomád nebo kondicionérů. Přirozená lesklá vlastnost hedvábí je to, co dodává vlasům lesklý vzhled.

TOP Vegan šampony

Co jsou časté živočišné složky v deodorantu?

Nejčastějším živočišným produktem v deodorantech je včelí vosk. Ten se přidává primárně za účelem hydratace a zjemnění. Je to také prostředek na úpravu pokožky, který pomáhá snižovat ztrátu vlhkosti. Včelí vosk lze často nahradit kokosovým nebo jojobovým olejem. Včelí vosk možná nepůsobí jako velké trápení zvířat, ale vegan to prostě není.

Jaké další produkty veganské produkty používat?

Vegan nemusí být pouze kosmetika. Kromě kosmetiky můžete pro zlepšení vašeho zdraví používat také komplexní doplňky stravy pro vegany.

Další odvětvím, kde se prosazuje stále více značek s veganskými produkty je móda. Mnoho veganů a vegetariánů se snaží nakupovat od módních značek, které nabízejí alternativy k produktům získaným z živočišných zdrojů. Velice oblíbené jsou kousky oblečení z materiálů jako jsou bavlna, len, konopí či tencel. Nejjednodušší je začít s organickým tričkem, které se vyrábí například z biobavlny. Taková bavlna by neměla být nijak geneticky upravená a pro její pěstování nebyly použity pesticidy.

Tento článek napsal