Co znamená SPF faktor u opalovacích krémů?

Nevíte, co znamená zkratka SPF faktor u opalovacích krémů?

Nevíte, jaké ultrafialové záření je vlastně škodlivé a jak se proti němu bránit?

Setkali jste se někdy s označením UV faktor?

Jak nám pomáhá SPF faktor?

Sun protection faktor neboli SPF je označení na opalovacích přípravcích, které udává schopnost produktu blokovat UVB záření a dobu po kterou jsme před tímto zářením chráněni. 

SPF faktor se vypočítá vydělením dávky slunečního záření potřebné k vyvolání zčervenání kůže dávkou potřebnou k vyvolání zčervenání bez opalovacího krému. Tento výpočet vychází z aplikace 2 miligramů (mg) opalovacího krému na každý čtvereční centimetr (cm) povrchu kůže.

Čím vyšší SPF, tím více nás chrání. 

Teoreticky, pokud by za určitých podmínek UV záření trvalo 10 minut, než by nechráněná pokožka začala červenat, opalovací krém s SPF 30 by tomu zabránil po dobu 300 minut neboli 6 hodin, což je 30x déle než bez použití opalovacího krému.

Opalovací krémy s SPF 30

Jak si vypočítat podle SPF délku ochrany?

SPF faktor neinformuje jen o míře blokování slunečních paprsků, ale i o době po kterou jsem před nimi chráněni, než se nám pokožka spálí.

Když víte, že bez opalovacího krému byste se spálili asi za 10 minut, tak vás například SPF 15 chrání po dobu 15 x delší tedy 150 minut. Je to ale údaj orientační záleží na množství krému, na intenzitě záření a podobně.

Opalovací krémy s SPF 15

Jaké jsou hodnoty SPF?

Ať je hodnota SPF sebevyšší, žádný z přípravků vás stoprocentně neochrání. Když se na tyto hodnoty podíváme podrobněji, tak SPF 15 vás ochrání před 93 % paprsků, SPF 30 před 97 % a například SPF 50 blokuje 98 %. Procentuální hodnoty ochrany se tedy od sebe moc neliší. A čím vyšší SPF, tím se rozdíly zmenšují.

Nemá tedy velký smysl sahat po přípravcích SPF hodnotou nad 50. Opalovací přípravky s vyšším faktorem mohou mít i opačný efekt, dodají vám falešný pocit maximální ochrany a zapomenete tak na správné zásady v opalování.

Opalovací krémy s SPF 50

Účinnost nejčastějších typů SPF

  • SPF 50 vás ochrání před 98 % UVB záření
  • SPF 30 vás ochrání před 97 % UVB záření
  • SPF 20 vás ochrání před 95 % UVB záření
  • SPF 15 vás ochrání před 93 % UVB záření
  • SPF 10 vás ochrání před 90 % UVB záření

Jakou hodnotu SPF faktoru vybrat?

SPF faktor vybíráme s ohledem na náš fototyp a podle toho kolik času na slunci strávíme.

Pokud se pohybujeme ve městě a venku se pohybujete jen při cestě do práce, tak vám stačí SPF 15. Ten bývá často obsažen i v běžných krémech nebo make-upech. Pokud se budete slunci vystavovat u moře nebo na horách, sáhněte po vyšším faktoru.

Co je to ultrafialové záření?

Abychom dokázali plně pochopit, co znamená SPF faktor, tak je nejprve potřeba zaměřit se na ultrafialové záření (zkratka UV záření vychází z anglického ultraviolet).

Jedná se o elektromagnetické záření, které má kratší vlnovou délku než viditelné světlo, proto ho nemůžeme lidským okem spatřit. Přirozeným zdrojem UV záření je slunce.

Příjem ultrafialového záření je pro nás naprosto běžný. Vystavování se UV záření má pozitivní efekt na produkci vitaminu D a zlepšení nálady. Zdravotní riziko je spojeno nadměrným sluněním neboli nadměrným se vystavováním UV záření bez ochrany. To může způsobit stárnutí kůže a podpory vzniku rakoviny kůže.

Pro lepší pochopení SPF faktoru je nutné si UV záření rozdělit na spektrální oblasti.

UVB je spektrální oblast UV záření pronikající do vnější vrstvy kůže. Dokáže zvýšit riziko vzniku rakoviny a způsobuje spálení pokožky. Proti této spektrální oblasti je nejdůležitější se chránit pomocí opalovacích krémů.

Dále existuje spektrální oblast UVA, které proniká hlouběji až do míst, kde se tvoří kolagen a elastin. Je tak zodpovědné za předčasné stárnutí pleti nebo za tvorbu pigmentových skvrn, ale riziko rakoviny je ve spojení s tímto zářením nižší, ačkoliv stále existuje. UVA dodává kůži bronzový vzhled, což je obranný mechanismus pleti vůči slunečnímu záření. S tímto zářením se pracuje například v soláriích.

Co je to UV faktor?

Někdy se můžete setkat s označením UV faktor. Jelikož už víte, co znamená SPF, tak vás pojem tento pojem nemusí trápit, protože se tím ve skutečnosti označuje výše popsané SPF. Označení UV faktor vychází ze snahy popsat sílu opalovacího přípravku proti UVB záření. Na opalovacích přípravcích se však mnohem častěji setkáte s označením SPF faktor.

Jak často se mazat opalovacím krémem se SPF faktorem?

Ochrannou bariéru musíte pravidelně obnovovat. Je dobré aplikovat novou vrstvu každé dvě hodiny. Je to však pouze orientační údaje. Záleží na míře pocení, na tom jak dlouho se slunci vystavujete a také na tom, zda s opalovacím krémem plavete ve vodě.

V případě, že si ráno nanesete opalovací přípravek a poté strávíte celý den v uzavřeném prostoru, tak cestou domů bude bariéra pravděpodobně stále účinná.

Tento článek napsal