Proč pečovat o vlasy bez silikonů?

Silikony se ve vlasové kosmetice objevují dost často. Jsou totiž levnou a rychlou cestou pro okamžitý efekt zdánlivě pěkných vlasů, ale po delší době mohou způsobovat problémy.

Proč jsou silikony ve vlasové kosmetice?

Silikony používané v kosmetice jsou chemické sloučeniny, které se skládají z křemíku a kyslíku. Protože jsou molekuly silikonů příliš velké, aby mohly proniknout do vlasu, vytváří na něm film. Díky tomu je povrch vlasů víc klouzavý, takže se snadněji rozčesává, upravuje, je měkčí, lesklejší a nekrepatí se. Takové účinky vypadají báječně, dokud se na působení silikonů na vlasy nepodíváme zblízka.

U hrubých, kudrnatých nebo suchých/krepatých typů vlasů mohou silikony také pomoci zkrotit nepoddajné prameny tím, že zvýší jejich celkovou hladkost a upravitelnost a zároveň pomohou pohánět a uzamknout vlhkost.

TOP Šampony bez silikonů

Jsou silikony zdravotně nezávadné?

Můžeme odpovědět, že ano. Silikony se v kosmetickém průmyslu používají již desítky let, protože se opakovaně ukázalo, že jejich použití je bezpečné a účinné, a to ve všech složkách od mycích prostředků na tělo přes péči o vlasy až po hydratační krémy na obličej.

Na rozdíl od některých přírodních olejů jsou silikony extrémně stabilní, což znamená, že se v teple nebo UV světle nerozkládají a nestávají se něčím neznámým nebo nežádoucím. To je obzvláště důležité, pokud jde o přípravky na vlasy, protože ty jsou často vystaveny přímému slunečnímu záření.

To však neznamená, že nám vždy jen prospívají.

Jak mohou být silikony pro vlasy škodlivé?

Silikony pouze pokrývají vlasy, nijak nezlepšují jejich stav. Silikon do vlasů neproniká. Místo toho vytváří na povrchu film, který může zabránit tomu, aby se k vlasovému stvolu dostaly další užitečné složky.

Nepoužíváte-li kondicionér bez silikonů nebo i další přípravky na vlasy bez nich, můžete si zadělat na pořádný problém. Při dlouhodobém používání totiž na vlasech vytváří nepropustnou vrstvu, která vlasy zatěžuje a vlasy vypadají bez života. Navíc tato zátěž vede k roztřepeným konečkům a lámání vlasů, někdy i k tvorbě lupů. Vrstva silikonů dokonce může působit jako magnet a přitahovat špínu a další zátěž pro vlasy.

Tuto vrstvu vytváří hlavně nerozpustné silikony. Mají tolik druhů, že se v nich těžko orientuje a špatně se rozpoznávají.

V případě používání silikonů záleží také na typu vlasů, kdy se silikonová bariéra nejvíc projevuje na kudrnatých a vlnitých vlasech a zatěžkává vlny. Jemné vlasy také zatěžuje a mohou působit jako mastné.

Proč používat také kondicionér bez silikonů?

Vzhledem ke spoustě negativních účinků, které pravidelné používání kosmetiky se silikony na vlasy má, je určitě lepší používat kondicionér bez silikonů. Nebudete se muset zabývat jejich obtížným vymýváním a k vlasům se dostane plnohodnotná péče.

Naštěstí existují přírodní alternativy, které vlasům dokáží dodat přesně to dobré, co umí i silikony. V kondicionéru nahrazují funkci silikonů přírodní oleje, jako jojobový, arganový, avokádový, olivový, mandlový, ricinový nebo kokosový. Dodávají podobný efekt ochranné bariéry, lesk, hebkost a pomáhají s rozčesáváním. Na rozdíl od silikonů se ale dají snadno vymýt.

Pro dlouhodobou dobrou kondici vlasů je důležitá správná a pořádná výživa. Ta se přes vrstvu silikonů k vlasům těžko dostane.

TOP Kondicionéry bez silikonů

Jak poznat kosmetiku bez silikonů?

Kromě toho nejjednoduššího, tedy že je kosmetika označena jako bez silikonů přímo výrobcem nebo třeba e-shopem, se dá poznat přítomnost silikonů ve výrobku podle složení. V kosmetice se používá hodně druhů silikonů, a tak může být těžší se v nich vyznat.

Nejsnadnější je zaměřit se na koncovky jejich názvů, mezi které patří: -cone, -xane, -conol, -silicate Mezi silikony patří i složky obsahující slovo -silane-. K nejčastějším silikonovým složkám patří dimethicone, který na vlasech buduje velmi silnou vrstvu, nebo cyclomethicone, který se vymývá snadněji.

My v rámci naší datové analýzy také sledujeme výskyt silikonů v jednotlivých produktech. Proto u každého šamponu nebo kondicionéru, který neobsahuje silikony, uvidíte benefit bez silikonu.

Jak se zbavit nánosu silikonů?

Silikony ve vlasové kosmetice jsou skoro úplně nebo aspoň částečně nerozpustné ve vodě, a proto na vlasech vytváří další a další vrstvy. Těch se pouhým opláchnutím vodou nejde zbavit. Jednou z možností je svěřit se do rukou kadeřníka, který provede celou čistící kúru.

Zvládnete to ale i doma. Nejlepší je takzvaný čistící šampon. Funguje i jedlá soda, která se vmasíruje do délek vlasů a vypláchne. Tyto přípravky by se měly používat jen jednou měsíčně. Vzhledem k použití poměrně agresivních látek k čištění je nutné vlasy poté hodně regenerovat pomocí pečujících kondicionérů nebo masek.

Musíte počítat s tím, že v závislosti na zatížení vlasů může zbavení se silikonů trvat až osm vymytí. Vlasy navyklé na silikon se mohou zdát v horší kondici. Je třeba vytrvat, používat šampon bez silikonů a kondicionér bez silikonů přesně pro váš typ vlasů.

Co jsou silikony vlastně zač?

Silikony jsou polymery odvozené od přírodního minerálu oxidu křemičitého. Silikony mohou mít mnoho různých názvů, ale obvykle končí na „-kon“ (např. „dimetikon“). Jsou typem polymeru, který se chová podobně jako plast v tom smyslu, že jde o pružný materiál, který lze tvarovat pro různé účely.

Tento článek napsal