Jaké čaje jsou nejlepší na pleť?

Různé čaje mají různé účinky. Některé vám pomohou uvolnit se, jiné nabudí, zklidní trávení nebo uleví od bolestí hlavy. A pak jsou tu ty, které zlepšují stav pleti. Obsahují totiž velké množství zdraví prospěšných látek a antioxidantů, které dokáží výrazně ulevit od spousty potížích s pletí. 

Jaké má účinky zelený čaj na pleť?

Zelený čaj je jeden z nejoblíbenějších vůbec a je doslova živou vodou pro pleť. Obsahuje totiž obrovské množství antioxidantů a nejenže zpomaluje proces stárnutí, ale zvyšuje také elasticitu pokožky. Není se čemu divit, že je po celá tisíciletí považován za „elixír dlouhověkosti“. Dokáže vyhladit vrásky a postará se i o zacelení jizev.

Dlouhodobé užívání zeleného čaje je také skvělým pomocníkem při péči o pleť se sklony k akné a zabraňuje navíc rozvoji zanícených ložisek. Obsahuje polyfenoly, jejichž úlohou je chránit pokožku před volnými radikály a jsou tak skvělou prevenci před vznikem rakoviny. V neposlední řadě poskytuje zelený čaj pleti hydrataci, takže dokáže ulevit, když se spálíte od sluníčka. 

Jaké má účinky černý čaj na pleť?

Stejně jako zelený čaj, obsahuje ten černý volné radikály, které zpomalují stárnutí pokožky. A kdy po něm určitě sáhnout? Třeba tehdy má-li vaše pleť tendence k začervenání. Přidejte do koupele pár pytlíčků černého čaje. Nejenže krásně provoní vodu, vyhladí pokožku a dodá ji přirozený barevný tón. Oproti ostatním čajům obsahuje mnohonásobně více kofeinu, takže vám navíc pomůže postavit se ráno na nohy. 

Jaké účinky má ostružinový čaj?

Bobuloviny jsou zpravidla plné vitaminu C a antioxidantů. Bylo prokázáno, že ostružinový čaj má protirakovinné i antimikrobiální účinky. Kromě toho se ostružinové čajové lístky dokonce používají k léčbě kožních onemocnění, jako je lupénka a kožní vředy.

Jaké účinky má bílý čaj?

Bílý čaj má sice nevýraznou chuť, ale působí proti známkám stárnutí. Výzkumy zjistily, že bílý čaj dokáže zmírnit záněty a pomáhá předcházet vráskám nebo je minimalizovat. Pití bílého čaje pomáhá zastavit rozpad elastinu i kolagenu v kůži (složek, které pomáhají udržovat pevný a mladistvý vzhled pokožky). Kosmetické produkty, které obsahují výtažek z bílého čaje, mohou také pomoci snížit poškození, které na vaší pleti způsobuje oxidační stres.

Jaký čaj použít na akné?

Mezi nejdoporučovanjší čaje na akné patří ten zelený. Konzumace nebo lokální aplikace zeleného čaje může pomoci zlepšit léze, zarudnutí a podrážděnou pokožku, které akné způsobuje. Pití zeleného čaje lze vhodně zkombinovat s kosmetikou na akné.

TOP Kosmetika na akné

Jaký čaj použít na kožní onemocnění a ekzémy?

Při léčbě kožních onemocnění a ekzémů je jednou z nejúčinnějších bylinek heřmánek. Obsahuje totiž flavonoidy, které pomáhají pokožce zbavit se oxidačního stresu. V neposlední řadě je skvělý na čištění pleti, krásné ji rozjasní a zlepšuje její barevný tón. Dokáže také zmírňovat produkci kožního mazu, a tím i tvorbu akné.

Pokud jste měli náročnější noc a ráno si při pohledu do zrcadla všimnete tmavých kruhů pod očima, nezoufejte a uvařte si heřmánkový čaj. Přiložte na víčka vylouhované pytlíčky a nechte je chvíli působit. Možná budete překvapeni, jak tento jednoduchý recept funguje.

Tip: Ještě než si čaj přiložíte na oči, nechte jej ochladit alespoň 30 minut v lednici.

Jaký čaj použít na mastnou pleť?

Mátový čaj je známý především pro své schopnosti zklidnit rozbouřený žaludek a trávení. Ale to není zdaleka všechno. Skvěle se hodí na mastnější pleť, pomáhá ji zmatnit a redukovat produkci kožního mazu. Je ale také skvělým pomocníkem k překonání letních veder, pomáhá totiž vnitřně i zevně ochlazovat tělo. Přirozeně stahuje rozšířené póry, zklidňuje pleť a svou úlohu sehraje také v boji proti akné.

Jak vybrat kvalitní čaj?

Není čaj jako čaj. Ať už dáte přednost jeho popíjení nebo si jej přidáte třeba do pleťové masky, nezapomeňte se zaměřit i na kvalitu. Zajímejte se o jeho původ, dobu sběru, ale i o to, zda pochází z jedné plantáže, nebo jde o tzv. blend neboli sběr z různých plantáží. Nejkvalitnější jsou bezesporu čaje sypané a neméně důležitá je i jeho příprava, která může být u každého čaje jiná. 

Najděte se v čaji i vy a pojďte se podívat, jaké účinky na pleť má, a který z nich je vhodný právě na tu vaši. 

Tento článek napsal