Husté, lesklé a pevné vlasy jsou skutečně korunou krásy. Aby byly stále krásné, je zapotřebí o ně dostatečně pečovat nejen z vnějšku, ale také zevnitř – i pod těmi nejkrásnějšími kadeřemi se může skrývat silně podrážděná pokožka. Tu mají na svědomí šampony obsahující celou řadu škodlivých chemikálií, které mohou i vyvolat alergii spojenou s celou řadou potíží.
Zmírnit nepříjemné svědění a zarudlou kůži na hlavě můžeme například pomocí vhodného šamponu pro alergiky.
Co způsobuje alergii na šampon?
Alergie na šampon se od jiných alergií ve své podstatě příliš neliší – projevuje se při přímém kontaktu vlasové pokožky s dráždivou látkou. Je však specifická a zároveň zrádná v tom, že reakce těla může přijít až za dva týdny. Kromě vlasové pokožky mohou trpět naše oči, kůže na ramenou a zádech, nebo třeba dýchací cesty.
Většinou za to mohou chemikálie v šamponech, které mnohdy napáchají více škody než užitku. Jedná se obvykle o povrchově aktivní látky, které napomáhají k vyčištění vlasu od mazu, látky podporující tvorbu pěny, konzervační látky, silikony či barviva. Přírodní složky obvykle na vině nejsou – to sami musíme vědět, že například med nám nedělá dobře ani v ústech, a tudíž se mu logicky vyhneme i při výběru šamponu.
Co jsou nejčastější alergeny v šamponech?
Parfemace v šamponech může být příčinou alergických reakcí u některých lidí. Parfemace je totiž často tvořena esenciálními oleji či aldehydy obsahující látky, které způsobují alergické reakce. Konkrétně se může jednat o tyto složky: Linalool, Citronellol, Geraniol, Limonene a Benzyl alkohol.
Silikony v šamponech nejsou obecně považovány za alergeny, ale někteří lidé mohou na ně reagovat citlivě nebo vykazovat podráždění pokožky v důsledku používání produktů obsahujících silikony, proto je zde také uvádíme.
Parabeny jsou používány jako konzervanty. Někteří lidé mohou na ně vykazovat citlivost na, navíc se mezi odborníky vedou spekulace o potenciální rakovinotvornosti parabenů.
Sulfáty, zejména Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES), jsou povrchově aktivní látky často používané v šamponech kvůli svým čisticím vlastnostem a schopnosti vytvářet pěnu. Přestože sulfáty samy o sobě nejsou přímo alergenní, mohou přispívat k podráždění a suchosti pokožky u některých lidí.
Jak vybrat šampon pro alergiky?
Při výběru šamponu pro alergiky je důležité klást mimořádný důraz na nezávadné složení. Je tedy zapotřebí spíše věnovat pozornost tomu, co v přípravku není, než je. Výše jsme popsali nejčastější problémové látky, kterým je vhodné se ve vložení vyhnout, pokud máte sklon k citlivé pokožce hlavy.
Je však velmi ubíjející u každého šamponu podrobně zkoumat jeho složení, proto jsme to v Repekum udělali za vás. Označení pro alergiky u nás mají šampony, které splňují naše velmi přísné podmínky:
- jsou bez sulfátů, parfemace, silikonů a parabenů
- neobsahují žádné výše uvedené alergeny (např. Linalool či SLS)
- jejich skóre zdraví je aspoň 93 %
- jejich přírodnost je aspoň 50 %
- nejedná se o suchý šampon
Přechod ze silně parfemovaných šamponů plných barviv a dalších chemikálií nemusí být příliš jednoduchý. Všudypřítomné sulfáty, silikony a parabeny vám sice zaručí bohatou pěnu i na první pohled lesklou hřívu, nicméně ke zdravé vlasové pokožce tudy cesta nevede. Na nevýraznou vůni a slabé pěnění si budete možná chvíli zvykat, ale vaše vlasy a pokožka na hlavě se vám brzy odvděčí.
Jaké jsou projevy alergie na šampon?
Příznaky alergie na šampon mohou záviset na chemických látkách uvedených ve složení. Mezi nejčastější příznaky, které se mohou objevit v rozmezí 24 až 48 hodin, patří:
- zčervenání a svědění kůže
- různé typy vyrážek, včetně pupínků a puchýřků
- otoky obličeje a očí
- suchá a olupující se kůže
- intenzivní pálení a svědění
V případě podezření na alergickou reakci je důležité přerušit používání daného šamponu a konzultovat s lékařem. Lékař může doporučit vhodné léčebné postupy a případně testy na alergie, aby bylo možné identifikovat konkrétní alergen.
Jak začít používat šampon pro alergiky?
Pokud vaše pokožka opravdu utrpěla silné projevy alergie na šampon, je u nového přípravku opatrnost rozhodně na místě. A to i pokud bude na obalu stát, že se jedná o šampon pro alergiky – každé tělo je jiné a nikdy nevíte, jak bude na nové podněty reagovat. Nejprve ho zkuste nanést na ruku a počkat pár dní, než zbytečně riskovat.
Pokud si nenajdete žádný šampon, který vám vyhovuj, protože v každém je nějaká látka, kterou vaše pokožka hlava snáší špatně, tak si můžete zkusit mýt vlasy zcela bez šamponu. Je to v současnosti trend, který má však dlouholeté kořeny v historii. Je to takzvaná No Poo metoda spočívající v mytí pouze přírodními složkami, a to nejčastěji jedlou sodou, žitnou moukou či výluhy z bylinek.
Důvěryhodné zdroje
- Verywell Health: Is Your Shampoo Causing an Allergic Reaction?