Jak správně pečovat o popraskané ruce?

Naposledy aktualizováno: 08.05.2022

Při podcenění suchých ruku se totiž můžete dostat do vážnějšího stavu, kterým jsou popraskané ruce. Správně zvolený krém na popraskané ruce však může vašim rukám významně ulevit.

Co vám pomůže na popraskané ruce?

Co může za popraskané ruce?

Popraskání rukou způsobují různé příčiny a jejich určení vám pomůže s nastavením správné prevence. To znamená i vědět, že je potřeba krém na popraskané ruce namazat například po námaze. K popraskání rukou většinou vedou problémy se suchou kůží nebo určité podráždění. Popraskané ruce jsou tak závažnějším stavem, který vyžaduje obzvlášť důkladnou péči.

K vysušení a následnému popraskání výrazně přispívá mytí rukou příliš horkou vodou a nešetrnými přípravky, stejně jako úklid bez použití rukavic. Velmi špatně také působí mrazivé a větrné počasí, které ruce nadměrně namáhá a vysušuje. Naruší tak kožní bariéru a kůže má tendence popraskat. Další příčinou může být i ekzém nebo kontaktní dermatitida způsobená alergickou reakcí (častá je na latex nebo břečťan).

Je-li ale váš problém s popraskanýma rukama tak závažný, že se objevuje i krev, měli byste navštívit lékaře k vyloučení onemocnění.

Co pomáhá na popraskané ruce?

Jak vidíte v předchozí části, popraskané ruce jsou reakcí na určitou zátěž. Proto ze všeho nejvíc potřebují správnou a dostatečnou hydrataci a výživu, aby se byly schopné zacelit. Tu jim nejlépe dodáte přímo, tedy namazáním krému na popraskané ruce.

Nejúčinnější jsou v krému na popraskané ruce dva druhy složek: zvláčňující a zvlhčující. O ochrannou vrstvu na pokožce se starají zvláčňující látky, které vyplňují štěrbiny mezi kožními buňkami. Pomáhají udržovat pokožku hladkou, jemnou a pružnou. Dívejte se po složkách, jako jsou přírodní oleje. 

Zvlhčující složky pak pomáhají přivádět vlhkost z okolí na povrch pokožky, díky čemuž je schopná se vrátit do dobré kondice. K takovým složkám patří třeba kyseliny hyaluronová nebo mléčná.

Jak správně aplikovat krém na popraskané ruce?

Nanést krém na popraskané ruce jednou denně není dostatečné, ochrana vydrží sotva pět minut. Častější aplikace efekt prodlouží, měli byste si proto ruce mazat alespoň pětkrát až šestkrát denně. V případě popraskaných rukou je podstatná takováto soustavná prevence. Důležité je samozřejmě také ruce ošetřit ihned po jejich vystavení zátěži, jako je mytí nebo pobyt v mrazu.

Namazat si ruce ihned po umytí je skvělý způsob, jak udržet povrch kůže krásně hladký a zdravý. Ale u rukou s tendencí k popraskání je podstatné, aby se péče dostala i do hlubších vrstev kůže.

Důkladného vstřebání krému na popraskané ruce dosáhnete pomocí bavlněných rukavic (musí být jen bavlněné, s latexovými nebo gumovými to nebude fungovat). Nejlepší je nechat krém působit co nejdéle, namažte si proto ruce silnější vrstvou krému před spaním a natáhněte na ně bavlněné rukavice. Pokud vám spaní v rukavicích není příjemné, zkuste si je nechat třeba při sledování filmu.

TOP krémy na popraskané ruce

Autor: Richard BB