Jak správně pečovat o popraskané ruce?

Při podcenění suchých ruku nebo s přibývajícím věkem se můžete dostat do vážnějšího stavu suchých rukou, kterým jsou popraskané ruce. Prasklinky na rukou mohou způsobit, že i ty nejjednodušší úkony, jako je psaní na klávesnici, otáčení stránek nebo zapínání knoflíků na košili, budou velmi bolestivé. (1)

Pojďme se podívat, jak správně pečovat o popraskané ruce.

Jak pečovat o již popraskané ruce?

 • Používejte vhodný krém na popraskané ruce
 • Nevkládejte ruce do vody, pokud to není nutné
 • Při manuálních prací rukou používejte rukavice (nejlépe bavlněné)
 • Pokud se stav vašich rukou nezlepší, obraťte se na dermatologa (2)

Jak aplikovat krém na popraskané ruce?

Popraskané ruce ze všeho nejvíc potřebují správnou hydrataci a výživu, aby se byly schopné zacelit. Nanést krém na popraskané ruce jednou denně není dostatečné, ochrana dlouho nevydrží. Častější aplikace efekt prodlouží, měli byste si proto ruce mazat alespoň pětkrát až šestkrát denně. Důležité je samozřejmě také ruce ošetřit ihned po jejich vystavení zátěži.

Důkladného vstřebání krému na popraskané ruce dosáhnete pomocí bavlněných rukavic (musí být jen bavlněné, s latexovými nebo gumovými to nebude fungovat). Nejlepší je nechat krém působit co nejdéle, namažte si proto ruce silnější vrstvou krému před spaním a natáhněte na ně bavlněné rukavice. 

TOP krémy na popraskané ruce

Jak funguje krém na popraskané ruce?

Nejúčinnější jsou v krému na popraskané ruce dva druhy složek: zvláčňující a zvlhčující. O ochrannou vrstvu na pokožce se starají zvláčňující látky, které vyplňují štěrbiny mezi kožními buňkami. Pomáhají udržovat pokožku hladkou, jemnou a pružnou. 

Zvlhčující složky pak pomáhají přivádět vlhkost z okolí na povrch pokožky, díky čemuž je schopná se vrátit do dobré kondice. K takovým složkám patří třeba kyseliny hyaluronová nebo kyselina mléčná.

Jak preventivně zabránit popraskání rukou?

Existuje několik způsobů, jak udržet pokožku na rukou hydratovanou bez ohledu na příčinu. To může pomoci předcházet problému popraskaných rukou. Zaměřte se na následující:

 • Vyhýbejte se nadměrnému slunění nebo vystavení extrémnímu chladu či větru
 • Vyvarujte se mytí rukou horkou vodou
 • Používejte přírodní mýdla na ruce
 • Nemyjte si ruce mýdlem příliš často, avšak stále dodržujte správnou hygienu
 • Pravidelně používejte hydratační krémy na ruce

Co způsobuje popraskané ruce?

Popraskání rukou způsobují různé příčiny a jejich určení vám pomůže s nastavením správné prevence. K popraskání rukou většinou vedou problémy se suchou kůží nebo určité podráždění. Popraskané ruce jsou tak závažnějším stavem, který vyžaduje obzvlášť důkladnou péči.

K vysušení a následnému popraskání výrazně přispívá mytí rukou příliš horkou vodou a nešetrnými přípravky, stejně jako úklid bez použití rukavic. Velmi špatně také působí mrazivé a větrné počasí, které ruce nadměrně namáhá a vysušuje. Naruší tak kožní bariéru a kůže má tendence popraskat. Další příčinou může být i ekzém nebo kontaktní dermatitida způsobená alergickou reakcí. (3)

Je-li ale váš problém s popraskanýma rukama tak závažný, že se objevuje i krev, měli byste navštívit lékaře k vyloučení onemocnění.

TOP krémy na popraskané ruce

Důvěryhodné zdroje

 1. Verywell Health: How to Cope With Painful, Dry, and Cracked Hands
 2. Mount Sinai: Chapped Hands
 3. Healthline: How to Heal and Prevent Dry Hands

Tento článek napsal