Jak se projevuje stárnutí kůže?

Možná vás to překvapí, ale po krému proti stárnutí můžete sáhnout poměrně brzy. Ruce jsou totiž prvním místem, kde se stárnutí projevuje. Krém samozřejmě pomůže i při pravidelném používání ve starším věku.

Proč se na rukách stárnutí ukazuje jako první?

Zatímco jakýmkoli projevům stárnutí na obličeji nebo krku se snažíme úzkostlivě přecházet, rukám se taková pozornost nedostává. Přitom jsou první, na kterých se stárnutí začíná projevovat. Kůže je na nich totiž nejzranitelnější, a proto se na nich hned ukáže jakýkoli problém. Má méně mazových žláz než kůže na obličeji.

Právě mazové žlázy se produkcí mazu starají o mastnou a voděodolnou vrstvu, která kůži chrání. Čím je menší, tím vyšší má kůže sklon k vysušování. První známky stárnutí přichází už ve 25 letech, kdy se kůže začíná ztenčovat a ubývají v ní kolagen a kyselina hyaluronová zodpovědné za pevnou, pružnou a hladkou pleť.

Stárnutí rukou se projevuje tím, že se začínají tvořit vrásky. Kvůli ztenčení kůže i víc vystupují žíly, kůže se navíc rychleji vysušuje a hrubne. Také se objevují tmavé pigmentové skvrny a oslabují nehty.

Jak stárnutí rukou předcházet?

Nepochybně je nutné si ruce chránit vždy, když je nějak zatěžujeme. Tedy při jakémkoli používání chemikálií, v mrazech nebo třeba při práci na zahradě byste neměli zapomínat na rukavice. Hrubé drhnutí rukou, stejně jako příliš horká voda nebo sluneční paprsky jsou pro ruce také velmi vyčerpávající. Hlavně v létě proto nezapomínejte používat opalovací krém i na ruce.

Důležitá je nejen ochrana, ale také náležitá péče. Pravidelné aplikování krému na ruce proti stárnutí nejen, že zvýší hydrataci kůže, ale pomáhá předcházet předčasnému stárnutí

Hydratovaná kůže rukou je díky němu pružnější a odolnější vůči nepříznivým vlivům. Nikdy proto není příliš brzo začít s prevencí proti stárnutí rukou. Pravidelné mazání rukou (ráno i večer a po každé zátěži) je tak velmi důležité.

TOP Krémy na ruce

Jaké složení je vhodné pro krém na ruce proti stárnutí?

Krém na ruce proti stárnutí by měl mít takové složení, které v sobě kombinuje ochranné, hydratující a změkčující složky. Protože ruce už tak poškozují agresivní chemické látky, se kterými se denně setkáváme, zaslouží si tu nejlepší péči. Proto doporučujeme přírodní složení krému v těch nejdůležitějších přísadách.

Z hydratačních složek výborně funguje například kyselina hyaluronová nebo přírodní glycerin. Pečující a ochranné složky nabité vitamíny pak zastávají přírodní tuky a za studena lisované oleje, jako arganový, jojobový, avokádový, konopný, mandlový, olivový olej či olej z pšeničných klíčků a bambucké máslo. Výborné jsou i další přírodní pečující složky, jako výtažky z aloe vera, máty peprné či zeleného čaje.

Z vitamínů jsou potřeba především vitamín E, jehož antioxidační vlastnosti pomáhají chránit kožní buňky před stárnutím a udržují kůži pružnou a jemnou. Prospívá i vitamín C, který též podporuje tvorbu kolagenu a elastinu a díky zesvětlujícím účinkům pomáhá sjednocovat barvu kůže a bojovat proti pigmentovým skvrnám.

Naopak by krém neměl obsahovat zbytečnou chemii, jako jsou zatěžující minerální oleje a silikony (vytváří na kůži neprodyšnou vrstvu) nebo parabeny (kromě vysušení mohou narušovat hormonální rovnováhu).

Tento článek napsal