Jak efektivně na mastné vlasy?

Naposledy aktualizováno: 13.05.2022

Máte neustále mastné vlasy a trpí tím vaše sebevědomí?

Schováváte svoje vlasy pod čepicí, protiví se vám pohled do zrcadla? 

Nevíte, jak si vybrat vhodný šampon proti mastným vlasům?

Poradíme vám, jak se zbavit tak nepříjemné mastnoty, abyste se nemuseli stydět, ukázat svoje vlasy světu.

Co způsobuje přílišnou mastnotu vlasů?

Je přirozené, že kožní žlázy vypouští maz a tvoří tak ochranný filtr na pokožce, který nás chrání před patogeny. Pod vlivem různých faktorů však může maz začít znepříjemňovat život. Velký podíl na tom má samozřejmě genetika, lidé s rovnými a jemnými prameny vlasů mají nevýhodu oproti těm s vlasy kudrnatými, protože po rovných vlasech maz snadněji stéká.

Maštění vlasů dále zhoršuje nadužívání stylingových prostředků, např. laků na vlasy, časté umývání, dotýkání se pokožky, např. projíždění prstů vlasy (což dělá mimoděk mnoho lidí), a hormonální změny. Vliv má také okolní prostředí jako vlhké počasí nebo smog.

Jak správně pečovat o mastné vlasy?

Dávejte též pozor na příliš časté česání, které narušuje pokožku a uvolňuje maz. Při fénování zvolte nejnižší stupeň, horký vzduchDávejte též pozor na příliš časté česání, které narušuje pokožku a uvolňuje maz. Při fénování zvolte nejnižší stupeň, horký vzduch pokožku vysušuje. Pořiďte si tak fén, který umožňuje podrobné nastavení teploty a stupeň intenzity.

Používáte-li kondicionér, nanášejte ho pouze na konečky, vyhněte se kůži a kořínkům vlasů.

Žádoucí je též vybalancovat frekvenci umývání vlasů. Nejvíce doporučované je umývání hlavy obden, ale každého vlasy jsou unikátní, proto je důležité najít si vlastní režim.

Až zvolíte vhodný šampon na mastné vlasy, dejte si během umývání záležet na pečlivém promasírování celé pokožky hlavy, abyste odstranili veškerý maz.

Jak funguje správný šampon proti mastným vlasům?

Dobrý šampon by měl vyrovnávat hladinu sekrece kožního mazu, aniž by přitom poškodil vaši pokožku.

Správný šampon na mastné vlasy by měl také chránit vaši pokožku před slunečním zářením a zároveň ji udržovat zdravou.

Nepoužívejte šampony, které mají na štítku napsáno hydratační, uhlazující nebo pro kudrnaté vlasy, ty mají tendenci maštění vlasů ještě zhoršovat. Šampon na mastné vlasy by měl mít v popisu specifikaci pro mastné vlasy, pro projasnění nebo objem. 

Dalším důležitým aspektem je rovnováha pH. Šampon na mastné vlasy by měl mít štítek, který říká, že je pH dobře vyvážené pro pokožku a vlasy. Zvolíte ji špatnou hladinu pH, nejen že zbavíte svoji pokožku přírodního filtru, ale také navýšíte produkci kožního mazu. Správný šampon by měl mít rozsah pH mezi 4,5 a 5,5.

TOP 3 Šampony na mastné vlasy

Autor: Richard BB