Co může zhoršovat akné?

Ve článku najdete

Nakoupili jste si hromadu kosmetických přípravků proti akné, ale stejně se vám zhoršuje?

Tento pocit beznaděje v boji s akném pociťuje hodně lidí. Možná za to nemůžou pouze vaše hormony nebo genetika. Připravili jsme seznam životních návyků, které mohou zhoršovat akné. 

1. Neustálé vymačkávání akné

Většina lidí má tendenci akné neustále vymačkávat, ale pamatujte si, že kdykoliv akné vymačkáváte, tlačíte část obsahu akné dovnitř do pokožky. Může to být hnis, bakterie nebo odumřelé kožní buňky. To může vést k nové infekci, což vede ke vzniku dalšího akné.

Bez ohledu na to, jak silné máte nutkání akné vymačkávat, tak se ho raději nedotýkejte. 

2. Utírání potu během cvičení

Při cvičení si možná neustále otíráte obličej ručníkem a stíráte kapky potu. Víte ale, že neustálé utírání obličeje může dráždit pokožku a vést k tvorbě pupínků?

Místo toho se vyhněte utírání obličeje a pot ručníkem pouze osušte. Vždy používejte čistý a měkký ručník.

3. Umývání obličeje v průběhu dne

Je rozšířeným omylem, že mytí obličeje v průběhu dne zažene akné. Je sice nezbytné udržovat pleť čistou, ale časté mytí může pleť podráždit. To může vést k častějšímu výskytu pupínků.

Místo toho si obličej myjte dvakrát denně, jednou ráno po probuzení a jednou, když se chystáte jít spát. Pokud jste si však zacvičili, nanesli make-up nebo se obecně potíte, umyjte si obličej také, abyste ho udrželi čistý.

Čištění pleti

4. Používání make-upu, který ucpává póry

Pokud používáte make-up nebo jakékoliv přípravky pro péči o pleť/vlasy, které mohou ucpávat kožní póry, okamžitě je přestaňte používat. Pokud je budete používat i nadále, mohou póry ucpávat a způsobit další pupínky.

Místo toho přejděte na kvalitnější make-up a produkty péče o pleť. Nezapomeňte číst etikety. Všechny výrobky, na kterých je uvedeno slovo nekomedogenní, jsou pro vás vhodné.

5. Častá změna přípravku na akné

Mnozí se často zoufale snaží zbavit akné a mají tendenci zkoušet různé nové krémy na akné. Vězte však, že příliš časté střídání krémů může vaši již tak citlivou pleť podráždit. Navíc přípravku trvá nějakou dobu, než začne působit.

Místo častého střídání krémů na akné používejte výrobek alespoň 3-4 měsíce, abyste zjistili, zda funguje, nebo ne. Pokud ne, přejděte na jiný výrobek. 

Kosmetika na akné

7. Sdílení make-upu

Akné sice není nakažlivé, ale když používáte cizí aplikátory nebo make-up, mohou se bakterie akné, olej a odumřelé buňky z cizí pleti dostat na vaši pleť. To může ucpat póry vaší pleti a způsobit akné a skvrny. Místo cizích výrobků vždy používejte pouze svůj make-up a aplikátor na make-up.

8. Nečištění make-upu

Jakýkoli make-up může ucpat póry, pokud ho nosíte delší dobu. Místo toho si před spaním důkladně umyjte obličej a vyčistěte make-up kvalitním čistícím přípravkem.

Odličovače

9. Nečištění displeje telefonu

Nečištění obrazovky telefonu může zhoršit stav vašeho akné. Na nečištěném displeji se nachází velké množství bakterií a jeho přitisknutí na pokožku může vést ke vzniku pupínků. Nezapomeňte tak pravidelně čistit obrazovku telefonu.

10. Nevhodné stravování

O žádné potravině nelze s určitostí tvrdit, že zhoršuje akné. Na to v současnosti neexistují důvěryhodné studie. Pokud vás však trápí zhoršující se akné, tak určitě stojí za vyzkoušení se některým potravinám vyhnout. Jedná se především o cukr, bílé pečivo či mléčné výrobky.

Například přeslazená jídla zvyšují hladinu inzulinu v krvi, což stimuluje zvýšenou produkci kožních buněk, kožního mazu a androgenů. A to je ukázkový předpoklad pro vznik akné. Nabízí se tak vyzkoušení nízkosacharidové diety, která redukuje množství sacharidů (tedy cukrů), které v potravinách přijímáme.

Zdroje:

  1. https://www.dietdoctor.com/low-carb/benefits/acne

Tento článek napsal