Alergie na deodorant a jak se jí vyhnout

Trápí vás alergie na deodorant?

Nevíte, jaká kosmetika je vhodná pro alergiky?

Pak pro vás není vůbec jednoduché vybrat ten správný deodorant. 

V tomto textu najdete především tipy, které jsou nápomocné při výběru toho správného deodorantu těm, co mají citlivou pokožku, alergie, nebo trpí například ekzémy, protože alergie na deodorant může být velmi otravná a nebezpečná. Stejně tak může posloužit i těm, co nechtějí své tělo (pokožku) zbytečně zatěžovat. 

Projděte si s námi, jak se vyhnout alergii na deodorant. Současně je třeba zmínit, že nejsme tým dermatologů, a tak tento článek neberte jako lékařskou radu.

Jaké jsou nejčastější projevy alergie na deodorant?

Mezi nejčastější alergické reakce na deodoranty může patřit zčervenání kůže, olupující se kůže a vyrážky, pálení a svědění a v nejhorších případech i puchýře nebo pupínky.

Nežádoucí reakce na tyto přípravky se nemusí objevit okamžitě, ale mohou být projevem dlouhodobého užívání.

Má typ aplikace deodorantu vliv?

Pokud je vaše alergie výraznější při vdechnutí, než při použití na pokožku, tak preferujte tuhé, kuličkové či krémové varianty a vyhýbejte se sprejové variantě.

Sprej totiž vytváří aerosol, jehož vedlejším následkem může být vdechnutí, a to nechcete. Proto by se měl deodorant dostat do styku jen s pokožkou, nikoliv s vaším dýchacím ústrojím.

Nejdůležitější je však sledovat složení a ve složení deodorantů je potřeba se vyhnout složkám, které mohou dráždit pokožku a způsobovat alergie. Zpravidla se jedná o různé konzervanty nebo parfemaci. Tyto látky mohou být příčinou svědění a podráždění kůže. 

Alergie na propylenglykol

Jednu z těchto látek může být také propylenglykol, což je uměle vytvořený alkohol, který se získává z ropy nebo rostlinných zdrojů. Jeho funkcí je zabraňovat vysychání produktu a má schopnost na sebe vázat vodu. V kosmetice se může objevovat i v koncentraci 98 %, ale už při 2 % koncentrace může podráždit pokožku a u té citlivé může vyvolat alergickou reakci, kopřivku nebo kontaktní dermatitidu. Alergie na propylenglykol není žádná výhra.

Doporučujeme se tedy vyhýbat deodorantům obsahující propylenglykol.

Alergie na deodorant a jak se jí vyhnout

Alergie na alkohol

Nejen lidé s atopickým ekzémem nebo suchou citlivou pokožkou, ale také další alergici by se měli vyhnout také alkoholu v kosmetice, protože takové přípravky mohou narušit kožní bariéru a usnadnit tak průnik alergenů.

A samozřejmě pokud máte alergii na alkohol, tak veškerá kosmetika musí být bez alkoholu. Avšak nezoufejte, deodorantů bez alkoholu je na trhu velké množství.

Jaký je vhodný deodorant pro alergiky?

Většina značek na jedince s citlivou pokožkou nebo alergiky myslí, a tak mimo spousty atraktivních vůní a garantovaných hodinových výdrží, zařazují také tzv. šetrné varianty.

Jak se v tom však vyznat a poznat, že takový deodorant opravdu neobsahuje alkohol, parfemaci či další potenciální alergeny?

Samozřejmě čtěte složení a také sledujte našeho průvodce, protože my jsme pro vás vybrali takové deodoranty pro alergiky na základě datové analýzy složení.

Deodorant pro alergiky je bez parfemace, bez alkoholu a bez Propylene Glycol. Dále by jeho skóre zdraví mělo být aspoň 95 %. To je hodnota, na kterou dosáhne pouhá 3 % deodorantů. Skóre zdraví reprezentuje míru bezpečnosti produktu vůči našemu zdraví. Vždy vycházíme ze současných vědeckých poznatků, které se neustále vyvíjí.

Avšak při výběru deodorantu vždy zvažte vaše osobní potřeby. V případě alergií nelze o žádném produktu říct, že je bezpečný pro úplně všechny. Takže i vaše alergie na deodorant může být velmi specifická. Když kupujete nový produkt, zkuste jej nejdříve na předloktí a pozorujte změny.

TOP Deodoranty pro alergiky

Štítek:
Naposledy aktualizováno: 16.05.2022