Zubní pasta: Co je dobré vědět

Naposledy aktualizováno: 17.10.2022

Zubní pasty jsou klasikou v zubní hygieně. Vybírat můžete mezi spousty typy zubních past, ať už z hlediska jejich obsahu (s fluorem či bez) nebo z hlediska jejich efektu (bělící, pro svěží dech, pro citlivé dásně). Každá specifika nesou konkrétní účinné látky.

Jakou funkci má zubní pasta plnit?

Zubní pasta je důležitým pomocníkem při péči o vaše zuby a vaši dutinu ústní. Žádná zubní pasta však není schopna vyčistit zuby sama o sobě. Samotné čištění zubů pomocí zubního kartáčku správnou technikou a v dostatečné intenzitě, je vždy na prvním místě.

Zubní pasta je však nosičem aktivních látek, které pomáhají zvýšit účinnost čištění zubním kartáčkem a řeší problémy, které samotné čištění zubních kartáčkem vyřešit nedokáže. Jedná se hlavně o aktivní ochranu před zubním kazem, zánět dásní či citlivost zubů.

Dále má zubní pasta kosmetickou funkci. To znamená, že samotné čištění zubů dělá příjemnější a snadnější. Navíc zubní pasta dodává pocit svěžího dechu.

TOP Zubní pasty

Jaké přísady najdeme ve složení zubní pasty?

Každá zubní pasta obsahuje specifické přísady s různými účinky. Jde o látky prospěšné našemu chrupu, ale i látky ulehčující aplikaci nebo zlepšující vlastnosti zubních past. Toto jsou nejčastější typy přísad.

Zvlhčovače jsou často ve formě glycerolu, který zubní pastě zabraňuje vysychat.

Konzervační látky zajišťují trvanlivost pasty.

Tenzidy jsou látky usazující se na povrchu zubu, kde mají za úkol uvolňovat bakterie plaku a mají pěnivé účinky.

Aromatické látky zajišťují chuť a vůni. Nejčastěji jde o mentol, mátu nebo jiné esenciální oleje či výtažky z anýzu, eukalyptu, kmínu a jiné.

Sladidla mají za úkol zlepšit chuť pasty.

Abraziva napomáhají mechanickému odstranění zubního plaku a leštění povrchu zubu. O obsahu těchto látek informuje hodnota RDA.

Jaké účinné látky najdeme ve složení zubní pasty?

Některé přísady v zubních pastách můžeme označit za účinné látky. Jsou to důležité složky ve složení zubní pasty. Jedná se například o následující přísady.

Fluor bojuje jako prevence proti vzniku zubního kazu tak, že posiluje zubní sklovinu. V zubních pastách se objevují různé typy jako fluorid sodný nebo aminfluorid.

Inhibitory brání vzniku zubního kamene.

Rostlinné výtažky mohou plnit protizánětlivou funkci jako heřmánek (Matricaria chamomilla), šalvěj (Salvia officinalis) nebo řepík lékařský (Agrimonia eupatoria).

Dezinfekční látky například v podobě chlorhexidienu je látka omezující vznik zubního kazu, často je i součástí ústních vod.

Látky snižující citlivost zubu pomáhají k uzavírání citlivých dentinových kanálků, což způsobuje úlevu.

Bělící látky slouží k k rozjasnění zubů, které nám pak přijdou bělejší. Takže zubní pasty zuby jako takové nebělí, ale rozjasňují. K tomu slouží například papain, kyselina citrónová nebo peroxidy.

Přírodní zubní pasta

Přírodní zubní pasta musí podle náš obsahovat alespoň 80% čistě přírodních látek. A to je opravdu hodně. Takových hodnot dosáhne je pár produktů.

TOP Přírodní zubní pasty

Zubní prášek

Zubní prášky zpravidla neobsahují konzervanty, zvlhčovadla a pojiva, takže je jejich složení přírodnější. Často ve složení najdete jíly, byliny, esenciální oleje nebo vápenec. Jejich aplikace se může zdát v porovnání s pastou komplikovanější. K dostání jsou i prášky lisované ve formě tablet.

Obecně jsou prášky na zuby vyzdvihovány z hlediska bezodpadového života. Prášek koupíte ve skle, které můžete dále použít a nevyhazujete tak plastové tuby na jedno použití.

TOP Zubní prášky

Zubní gel

Zubní gely jsou dvojího typu. První typ slouží pro každodenní používání, druhý typ slouží pro krátkodobé či lokální použití. Zubní gel určený pro každodenní použití se v aplikaci od klasické pasty nijak neliší.

Většinou jsou gely doporučeny pro specifický zdravotní problém, tedy gel zvolíte v případě, že řešíte citlivost zubů nebo jiné zdravotní problémy v oblasti úst. Často je právě z těchto důvodu cena zubních gelů mnohem vyšší než u klasických past. Za účinné aktivní látky je potřeba si prostě zaplatit.

TOP Zubní gely

Dětská zubní pasta

Dětská zubní pasta je vstupní branou ke správnému zdraví ústní dutiny vašich dětí. Proto je zapotřebí důsledně dbát na její složení.

TOP Dětské zubní pasty

Tuhá zubní pasta

Tuhá zubní pasta je stále ještě ojedinělou variantou, jak čistit náš chrup. Dalo by se tedy spoléhat na to, že když si dá někdo práci s tím něco takového vyrobit, tak tomu dá určitou péči.

Tuhé pasty si stačí nabrat jen opravdu malé a potřebné množství. Na kartáček tuhou pastu naneste podobně jako zubní prášek. Navlhčeným kartáčkem setřete jen malé množství a čistíte.

Autor: Richard BB