Ústní voda: Co je dobré vědět?

Naposledy aktualizováno: 22.11.2022

Používání ústní vody je rychlým a jednoduchým krokem, díky kterému jsme blíže k čistotě dutiny ústní. Ústní vodu se doporučuje používat dvakrát denně a není jen způsobem, jak si zachovat svěží dech, ale je i nástrojem v boji proti bakteriím v ústech. Ústní voda však nenahrazuje čištění zubů ani používání zubní nitě. Aby ústní voda byla pro vaše ústa přínosem, měla by se používat správně.

Jak používat ústní vodu?

Pokyny k použití výrobku se mohou lišit podle značky ústní vody, kterou používáte. Vždy se řiďte pokyny na obalu. Zde jsou uvedeny základní pokyny pro většinu druhů ústních vod.

1. Nejprve si vyčistěte zuby

Začněte důkladným vyčištěním zubů kartáčkem. Pokud si čistíte zuby fluoridovou pastou, před použitím ústní vody chvíli počkejte. Ústní voda může koncentrovaný fluorid v zubní pastě smýt.

2. Příprava ústní vody

Vybranou ústní vodu nalijte do kelímku dodaného s výrobkem nebo do plastové odměrky. Použijte pouze takové množství ústní vody, jaké je uvedeno v návodu na výrobku. Obvykle je to 3 až 5 čajových lžiček.

3. Připravit, nastavit, vyplachovat

Vyprázdněte obsah kelímku do úst a promněte jím. Nepolykejte však. Ústní voda není určena k požití, a pokud ji vypijete, nebude fungovat. Během vyplachování 30 sekund kloktejte.

4. Vyplivněte ústní vodu

Ústní vodu vyplivněte do umyvadla.

TOP Ústní vody

Kdy používat ústní vodu?

Někteří lidé používají ústní vodu jako součást každodenní rutiny čištění zubů. Ústní vodu však můžete v nouzi použít i k zahnání zápachu z úst.

Ve skutečnosti neexistuje žádný pevný návod, kdy použít ústní vodu proti zápachu z úst. Nepomůže však posílit zubní sklovinu ani bojovat proti onemocnění dásní, pokud ji nepoužijete hned po čištění zubů kartáčkem a zubní nití či mezizubním kartáčkem. Pro dosažení nejlepších výsledků by měly být zuby před použitím ústní vody čerstvě vyčištěné.

Jak často byste měli ústní vodu používat?

Většina výrobků ústní vody doporučuje používat dvakrát denně a to po vyčištění zubů kartáčkem.

Jak ústní vody fungují?

Složení jednotlivých ústních vod se mírně liší – různé výrobky fungují pro různé účely.

Ústní voda ničí bakterie pomocí antiseptických složek, jako je alkohol, mentol a eukalyptol. Tyto složky se dostanou do štěrbin mezi zuby a na těžko přístupná místa, jako je například samotná zadní část úst, a ničí filmové bakterie, které se tam mohou hromadit.

Při ochutnání mohou působit mírně drsně a trochu štípat. Proto ústní voda při použití někdy štípe. Některé ústní vody také tvrdí, že díky obsahu fluoridu posilují zubní sklovinu.

Ustní olej je jemnou a šetrnou alternativou ústních vod. Pomáhá při eliminaci vzniku plaku a zubního kamene. 

TOP Ústní oleje

Zpravidla méně drsnější jsou přírodní ústní vody. Přírodní ústní voda musí podle nás obsahovat alespoň 80 % čistě přírodních látek. A to věru není málo.

Na co si dát pozor?

Ústní voda obvykle obsahuje velké množství alkoholu a fluoridu. Obě tyto složky by neměly být přijímány ve vysokém množství, zejména dětmi. Z tohoto důvodu většina zubních lékařů nedoporučuje ústní vody dětem mladším 6 let. Ani dospělí by však neměli mít ve zvyku ústní vody polykat.

Jaké existují ústní vody?

Ústní vody mohou obsahovat i aktivní složky. Mohou jim tedy být připisovány konkrétní účinky. Například ústní vody s obsahem fluoru mohou napomáhat k posílení zubní skloviny nebo bylinné složky či éterické oleje mohou prospívat našim dásním a mít protizánětlivé účinky.

Ústní vody se dají rozdělit do dvou kategorií:

  • kosmetických
  • léčebných (kam spadají antiseptické i antibakteriální ústní vody).

Ty kosmetické mají především příjemnou chuť a na krátkou dobu pomáhají redukovat zápach z úst. Oproti tomu léčebné ústní vody obsahují účinné látky, které působí proti zubnímu plaku, zubnímu kazu, zánětům dásní i zápachu z úst.

Pokud máte v ústech otevřené vředy nebo léze v dutině ústní, můžete zkusit použít ústní vodu, která ničí bakterie a urychluje hojení. 

TOP Ústní vody na zánět dásní

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: Everything You Need to Know About Using Mouthwash
Autor: Richard BB