Urea: Jaké má účinky v kosmetice?

S ureou neboli močovinou se setkáte v pleťových krémech, maskách, očních krémech, tonikách, balzámech po holení či v balzámech na rty. Urea je přidávána také do šamponů či kondicionérů. Její využití však nacházíme také v deodorantech, antiperspirantech či v řasence, rtěnce a v péči po opalování.

Projděme si podrobně úlohu močoviny v kosmetických produktech.

Jaké má urea vlastnosti?

Urea neboli močovina je zvlhčující látka. Pokožku udržuje pružnou a vypnutou tím, že v ní zadržuje vlhkost. Urychluje obnovu buněk, a tak podporuje hojení.

Urea nebo močovina je součástí různých kosmetických přípravků, protože může zvyšovat propustnost pleti pro některé látky používané v kosmetice a ty tak mohou prostoupit do pokožky. Dále urea udržuje správnou hodnotu pH. Protože jde o látku nám přirozenou, tak na ni nevznikají alergie a je vhodná i pro problematickou či ekzematickou pleť.

Jaké má urea účinky na pleť?

Urea se používá v různých přípravcích pro péči o pleť, které jsou zaměřeny na celkovou suchost pleti, protože pokožku zvlhčuje a dokáže změkčovat suchou, hrubou a popraskanou kůži. Urea se tak využívá jako látka v boji proti stárnutí kůže.

Jak velké dávky urea najdeme v kosmetice?

V kosmetickém průmyslu se využívá močovina (urea) vyráběná synteticky a její účinky jsou závislé na jejím použitém množství. Existují následující tři rozdělení:

  • 1 – 5 % obsahu pro hydratační účinky
  • 5 – 10 % obsahu pro  hydratační a změkčující účinky, usnadňuje vázání vody
  • 10 % a více obsahu pro exfoliační účinky – schopnost odstraňovat zrohovatělou kůži

Je urea bezpečná?

Mnoho studií ukazuje, že močovina je bezpečná přísada, kterou většina lidí dobře snáší. Většina lidí, kteří používají výrobky obsahující močovinu, nepociťuje negativní vedlejší účinky. Lidé by však neměli močovinu používat v okolí citlivých míst, jako jsou oči a rty, protože může způsobit podráždění.

Důvěryhodné zdroje:

  1. Medical News Today: The benefits and use of urea in skin care

Tento článek napsal