Suchý obličej: Jak efektivně hydratovat pleť?

Suchá pokožka je častým problémem, zejména v chladných a větrných měsících. Existují však způsoby, jak suchému obličeji zabránit. Přečtěte si naše tipy, jak udržet pokožku obličeje jemnou, pružnou a hydratovanou po celý rok.

Jak hydratovat pleť?

 1. Používejte jemné čisticí prostředky

Spousta volně prodejných přípravků na čištění pleti je k pleti drsná. Obsahují složky, jako je benzylalkohol, sulfáty a umělé vůně. Tyto složky odstraňují z pokožky přirozený olej a způsobují její vysušení. Někdy drsné chemické látky v čistících prostředcích dráždí pokožku a snižují přirozenou rovnováhu pH pokožky, která by měla být přibližně 4,7 až 5. 

TOP Mýdla na obličej

 1. Odstraňte odumřelé kožní buňky

Pravidelné mytí pleti z ní pouze odstraňuje nečistoty a prach, na odumřelé kožní buňky nepůsobí. Odumřelé kožní buňky odstraňuje peeling na obličej. Odumřelé kožní buňky se časem hromadí na povrchu pokožky a ucpávají kožní póry. Kvůli tomu má vaše pokožka šupinatou a suchou strukturu.

TOP Peeling na obličej 

 1. Používejte hydratační krém

Najděte si hydratační krém, který vaší pokožce vyhovuje, a používejte ho pravidelně, zejména po sprchování. Jeho použití po sprchování může pomoci vaší pokožce udržet vlhkost. 

TOP Pleťové krémy

 1. Používejte balzám na rty

Balzám na rty může pomoci zmírnit suché, popraskané nebo popraskané rty. Ujistěte se, že je při nanášení příjemný na dotek a nezpůsobuje brnění rtů. Pokud ano, vyzkoušejte jiný výrobek.

TOP Balzámy na rty

 1. Pijte dostatek vody

Dehydratace je často hlavní příčinou suchosti pleti. Vnější vrstva vaší pokožky je tvořena téměř 15 až 20 % vody. Váš pravidelný příjem vody hraje důležitou roli v hydrataci pokožky. Studie totiž prokázaly, že zvýšený příjem vody může zlepšit hydrataci vaši pleti.

 1. Dbejte na dostatek vitamínů a minerálů

Kromě dehydratace může být další velkou příčinou vaší suché pleti nedostatek vitamínů a minerálů. Nedostatek železa a zinku, nedostatek vitaminu A a D může vést k suchosti pokožky.

Jak preventivně zabránit suchému obličeji?

K zabránění suchého obličeje můžete vyzkoušet několik jednoduchých věcí, které zmírní suchost pleti. Většinou se jedná o základní změny životního stylu, které lze společně použít ke zmírnění vašich příznaků.

 1. Nepoužívejte příliš horkou vodu

Mnoho lidí používá k mytí obličeje příliš teplou vodu. Protože je však pokožka obličeje jemnější než ostatní části těla, může používání horké vody narušit přirozenou kožní bariéru. Pokud je kožní bariéra poškozena, vytváří se cesta pro všechny zárodky, bakterie a další vnější hrozby, které se dostanou do vaší pokožky. Vaše pokožka pak trpí vysušením či propuknutím akné.

 1. Pozor na nadměrné čištění

Mytí pokožky je nezbytné k odstranění nečistot, prachu a bakterií. Nadměrné čištění nebo nadměrné mytí však může způsobit poškození pokožky. Povrch pokožky je tvořen olejem a určitými molekulami, které přispívají k přirozenému hydratačnímu faktoru pokožky. Nadměrné mytí narušuje přirozený hydratační faktor tím, že odstraňuje právě olej a tyto molekuly.

 1. Pozor na nadměrný peeling

I když je odstranění odumřelých kožních buněk (exfoliace) zásadním a nevyhnutelným krokem v péči o pleť, přílišná exfoliace může vyvolat podráždění pleti a nepříjemné pocity. Při nadměrné exfoliaci se z pokožky odčerpává přirozený olej a pokožka je pak velmi suchá. V takové situaci může vaše pleť vykazovat známky silné suchosti, přestože se ji snažíte hydratovat.

 1. Chraňte obličej při chladném a větrném počasí

Vystavení chladnému a větrnému počasí může způsobit suchou pokožku. Zkuste si kolem obličeje uvázat šátek, abyste předešli vysušování. Mějte však na paměti, že vaše pokožka může reagovat na materiály v šátku a na prací prostředky, které používáte k jeho praní.

Kdy je potřeba návštěva lékaře?

Vaše pokožka odráží váš celkový zdravotní stav. Pokud nejste zdraví zevnitř, vaše pokožka bude vypadat bledě a suše. Je známo několik základních zdravotních stavů, které způsobují suchost kůže. Diabetes, štítná žláza a HIV jsou takové nemoci, které narušují hydrataci vaší pokožky a moc s tím neuděláte. 

Dále existují kožní onemocnění, které způsobují suchou pokožku. Může to být atopická dermatitida, kontaktní dermatitida či lupénka.

Výše uvedené problémy způsobující suchou pokožku je nutné řešit s lékařem.

Co způsobuje suchý obličej?

Suchost obličeje vzniká, když vaše pleť nemá dostatek vody nebo oleje.Suchá pokožka se v lékařském světě označuje jako xeróza nebo xerodermie. Obvykle vzniká ztrátou tuků, které udržují vlhkost pokožky. Může k ní dojít také v důsledku nedostatku přirozených hydratačních faktorů, jako je kyselina mléčná, cukry a močovina.

Suchá pokožka může postihnout kohokoliv a obvykle se netýká jen obličeje. Suchou pokožku můžete mít celoročně nebo jen v chladných měsících, kdy klesají teploty a snižuje se vlhkost vzduchu.

Důvěryhodné zdroje:

 1. Pubmed: Natural skin surface pH is on average below 5, which is beneficial for its resident flora
 2. Pubmed: Natural moisturizing factors (NMF) in the stratum corneum (SC). I. Effects of lipid extraction and soaking
 3. Healthline: Dry Skin on the Face: Causes, Treatments, and More

Tento článek napsal