Šampon na vlasy: Co je dobré vědět

Naposledy aktualizováno: 14.10.2022

Hlavním úkolem šamponu na vlasy je odstranit z vlasů nečistoty a také vyčistit pokožku hlavy. Nicméně šampon na vlasy by neměl pouze čistit, ale také chránit vaše vlasy.

Pojďme se na dnešní šampony prodávané v obchodech podívat blíže.

Jaké ingredience jsou v šamponech kontroverzní?

Seznam složek na lahvičkách šamponů může být matoucí, protože se tam vyskytuje řada složek, které působí však spíše jako jazykolam. U některých ingrediencí je však potřeba se mít na pozoru, protože mohou negativně působit na vaše tělo. Obecně tak doporučujeme šampony bez silikonů a šampony bez sulfátů.

Jaké existují konzistence šamponů?

Šampon na vlasy můžete vybírat dle konzistence. Nejčastěji se setkáte s tekutým (klasickým) šamponem. Stále častěji však narazíte i na šampon tuhý. Obě varianty jsou k dostání jak ve specializovaných prodejnách, tak i v klasických drogeriích. Specifickým případem je suchý šampon.

Pokud preferujete snadnou a pohodlnou aplikaci, tak sáhněte po klasickém (tekutém) šampon. Jejich složení a cenová relace se liší, k dostání jsou však ve všech modifikacích. Můžete se setkat se šampony na vlasy řešící specifický problém, s přírodními variantami i chemickými koktejly.

TOP Klasické šampony

Je lepší, když šampon krásně pění?

Mnozí očekávají od šamponu, že bude krásně a bohatě pěnit. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že aby šampon fungoval, tak musí pořádně pěnit. Pěna však není to, co čistí. Množství pěny tak není indikátor funkčnosti šamponu.

To však neznamená, že pěna nemá svoji funkci. Pěna má tyto výhody:

  • umožňuje kontrolu množství naneseného šamponu
  • usnadňuje aplikaci šamponu do vlasů
  • odhaluje míst, do kterých jste šampon neaplikovali

Bohužel však jsou pěnidla v šamponech často syntetického původu a mohou způsobovat vysušování pokožky hlavy.

Pokud tak používáte přípravek, u kterého jste si jisti množstvím a máte pod palcem správnou techniku čištění vašich vlasů, tak pěnící šampon nepotřebujete.

Pokud si však nejste jisti, zda jste šampon správně nanesli, tak vám může pěnící šampon pomoci s aplikací.

Jak poznat přírodní šampon?

Přírodní šampon musí podle nás obsahovat alespoň 60% čistě přírodních látek. A to je opravdu hodně.

TOP Přírodní šampony

Autor: Richard BB