Šampon bez sulfátů: Co je dobré vědět

Jaké jsou výhody šamponu bez sulfátů?

  1. Zachovává vlhkost a opravuje vlasy

Pokud jste si vlasy barvili nebo chemicky ošetřovali, použijte bezsulfátový šampon, který vašim vlasům vrátí trochu toho života. Bezsulfátové šampony pomáhají udržet přirozenou vlhkost vlasů, které tak neztrácejí svůj přirozený lesk a hebkost.

  1. Zachovává barvu vlasů

Pokud máte barvené vlasy, jsou pro vás bezsulfátové šampony požehnáním. Na rozdíl od svých protějšků jsou šetrné a nezbaví vaše vlasy barvy příliš rychle.

  1. Snižuje podráždění

Šampony se sulfáty jsou drsné k pokožce hlavy a mohou způsobovat podráždění a svědění. Šampony bez sulfátů jsou mnohem jemnější a mohou vám pomoci kontrolovat záněty pokožky hlavy.

  1. Méně vám slzí oči

Šampony bez sulfátů jsou šetrné také k vašim očím. Nevyvolávají nepříjemné pálení, pokud se vám do oka dostane trocha šamponu.

  1. Ohleduplnější vůči životnímu prostředí

Šampony bez sulfátů jsou šetrné k životnímu prostředí, protože se vyrábějí převážně z rostlinných derivátů.

  1. Dodává vlasům vlhkost

Šampony bez sulfátů dělají zázraky na vlasech s nízkou pórovitostí, což znamená, že vaše vlasy obtížně získávají vlhkost. Pomáhají vlasy hydratovat a zkrotit jejich krepatění.

TOP Šampony bez sulfátů

Můžete si mýt vlasy každý den šamponem bez sulfátů?

Každodenní mytí vlasů je nutné pouze v případě, že se vaše vlasy extrémně mastí. To, zda jsou vaše vlasy suché nebo mastné, závisí na struktuře vašich vlasů. Rovné a jemné vlasy se obvykle více mastí než husté a kudrnaté vlasy.

Zatímco dlouhodobé a každodenní používání sulfátových šamponů může způsobit, že vlasy budou drsné a lámavé, bezsulfátový šampon a kondicionér můžete zpravidla používat každý den, aniž byste si vlasy poškodili.

Vyzkoušet můžete třeba tuhé šampony, které jsou často právě bez obsahu sulfátů.

Proč mohou být vlasy po použití šamponu bez sulfátů mastné?

Pokud máte pocit, že se vám vlasy po použití bezsulfátového šamponu stále mastí, nejste sami. To do značné míry závisí na typu vašich vlasů a na síle oleje, který před mytím používáte.

Obvykle jsou složky bezsulfátových šamponů tak jemné, že se vám vlasy mohou zdát mastné i po důkladném umytí. Mnoho bezsulfátových šamponů obsahuje složky, jako je decyl-glukosid nebo coco-glukosid, které jsou velmi jemnými mycími látkami. Vzhledem k jejich jemnosti nemusí být schopny zcela odstranit nánosy z vašich vlasů. Pokud to chcete překonat, budete muset přidat trochu úsilí navíc, abyste vytvořili pěnu a odstranili nánosy. V případě potřeby postup opakujte.

Kromě toho většina výrobců přidává vyšší koncentrace povrchově aktivních látek, aby byl šampon odolný. To však ničí účel používání bezsulfátových šamponů, protože vyšší koncentrace způsobuje mastnotu vlasů.

Co sulfáty dělají s vašimi vlasy?

Sulfáty patří do třídy aniontových povrchově aktivních látek, které čistí látky. Jsou považovány za dobré čisticí prostředky. Říká se, že mají nejhlubší čisticí vlastnosti ve srovnání s jinými čistícími složkami.

Většina šamponů obsahuje dva hlavní typy sulfátů. Tyto sulfáty vytvářejí pěnivý efekt, který odstraňuje z vlasů olej a nečistoty. Sulfáty jsou však agresivní čisticí prostředky, které mohou zbavit vlasy a pokožku hlavy přirozené vlhkosti olejů, čímž se vlasy vysušují a lámou. Pokud máte citlivou pokožku hlavy, mohou sulfáty navíc způsobit podráždění, zarudnutí či vysušení.

Ačkoli sulfáty mohou být často považovány za základní složku šamponů, nemusí být vhodné pro každého, zejména pokud si vlasy myjete každý den. Také mohou být škodlivé pro určité typy vlasů a u některých lidí mohou dokonce způsobit podráždění pokožky.

Jsou sulfáty skutečně škodlivé pro vaše vlasy?

Kdysi se mělo za to, že sulfáty jsou karcinogenní, ale zatím není dostatek důkazů, které by to potvrzovaly. Většina výrobků, které obsahují sulfáty, je používá ve velmi nízké koncentraci. Takže i když nejsou pro vaše vlasy příliš vhodné, nejsou pro vás až tak špatné.

Sulfáty však skutečně mohou vaše vlasy vysušovat nebo být pro vaše vlasy příliš drsné a při nadměrném používání mohou potenciálně způsobit poškození vašich vlasů.

Tato studie uvádí, že sulfáty mohou způsobit poškození vlasových bílkovin. Zatímco jiná vědecká studie naznačuje, že sulfáty mohou u některých lidí dokonce způsobit bolestivou alergickou vyrážku, kontaktní dermatitidu. Proto je nejlepší se poradit s lékařem, pokud se s těmito problémy setkáte.

Kdo by měl používat šampon bez sulfátů?

Lidé s barvenými vlasy by se měli vyhnout používání sulfátových šamponů, protože jsou to drsné čisticí prostředky, které barvu odstraňují. Také lidé se suchými nebo kudrnatými vlasy by měli volit bezsulfátové šampony, které udržují přirozené oleje na pokožce hlavy a ve vlasech zachovávají vlhkost.

Sulfáty sice účinně pomáhají odstraňovat olej a nečistoty, ale lidé s problémy s pokožkou hlavy a s citlivou pokožkou by se měli snažit sulfátovým šamponům vyhnout, aby omezili podráždění pokožky hlavy a další poškození vlasů.

Americká dermatologická akademie doporučuje bezsulfátový šampon lidem s rosaceou, ekzémy a kontaktní dermatitidou.

Pokud máte již dříve kožní problémy, sulfátové šampony je mohou ještě zhoršit. Pokud máte ekzém, kontaktní dermatitidu, růžovku nebo jiné kožní problémy, je skvělou alternativou právě šampon bez sulfátů. Případné pěnivé účinky sulfátových šamponů by totiž mohly tyto kožní potíže ještě více zhoršit.

Co jsou to sulfáty?

Sulfát je sůl, která vzniká reakcí kyseliny sírové s jinými chemickými látkami. Ačkoli se v různých průmyslových odvětvích používají různé typy sulfátů, v oblasti péče o vlasy se nejčastěji používají sodium lauryl sulfate (SLS) a sodium laureth sulfate (SLES).

Tyto sloučeniny se vyrábějí z ropy a rostlinných zdrojů, jako je palmový a kokosový olej.

Tento článek napsal