Retinol: Jaké má účinky v kosmetice?

Retinol je vyroben z vitaminu A a v kosmetice se používá především v přípravcích na pleť, které slouží k zmírnění akné a k zmrínění projevů stárnutí.

Přečtěte si další informace o výhodách retinolu pro pleť a jeho možných vedlejších účincích.

Co retinol dělá pro pleť?

Retinol může pomoci řešit různé problémy pleti, od akné až po poškození sluncem.

  • Zmírňuje akné

Retinol pomáhá udržovat čisté póry tím, že snižuje hromadění kožních buněk. Navíc dokáže blokovat zánětlivé cesty v pokožce. Ve zkratce to znamená, že retinol nepomáhá pouze snižovat počet výtoků. Dokáže také minimalizovat zarudnutí a otoky, které jsou s nimi spojené.

  • Anti-ageing efekt

Kožní buňky se přirozeně obměňují. S přibývajícím věkem se to však děje méně často, což může vést k mdlejšímu vzhledu pleti. Můžete si také začít všímat jemných linek a vrásek – ty se mohou objevit v každém věku.

Retinol pomáhá tento proces výměny buněk urychlit a podporuje hladší pleť. Dostává se také hlouběji do pokožky, kde podporuje tvorbu kolagenu a dále pleť vypíná.

  • Zlepšuje pleť po poškození sluncem

Rychlejší výměna kožních buněk může také pomoci zlepšit tón pleti. To může mít zvláštní přínos, pokud máte známky poškození způsobené sluncem, jako například vrásky či jemné linky.

Jak retinol funguje?

Retinol je druh retinoidu, který se vyrábí z vitaminu A. Neodstraňuje odumřelé kožní buňky, jako to dělá mnoho jiných přípravků pro zralou pleť. Místo toho se malé molekuly, které tvoří retinol, dostávají hluboko pod epidermis (vnější vrstvu pokožky) do dermis (střední vrsta kůže).

Jakmile se retinol dostane do této střední vrstvy kůže, pomáhá neutralizovat volné radikály. To pomáhá zvýšit produkci elastinu a kolagenu.

I když se retinol někdy používá také k léčbě akné a souvisejících jizev, závažné akné se obvykle léčí prostřednictvím retinoidu na předpis spolu s dalšími léky, které pomáhají působit proti zánětu a bakteriím.

V neposlední řadě má retinol exfoliační účinek na povrch pokožky, který může pomoci zlepšit její strukturu a tón.

Jaké může mít retinol nežádoucí účinky?

I když je retinol schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, neznamená to, že je bez vedlejších účinků. Lidé, kteří používají retinol, běžně pociťují suchou a podrážděnou pokožku, zejména po použití nového výrobku. Mezi další nežádoucí účinky mohou patřit:

  • zarudnutí
  • svědění
  • olupování pokožky

Pokud se u vás podráždění pokožky objevujepo použití retinolu, tak je vhodné se poradit s dermatologem.

Riziko nežádoucích účinků může být vyšší, pokud používáte více přípravků obsahujících retinol současně. Pečlivě čtěte etikety výrobků – zejména pokud používáte kombinaci výrobků označených jako „proti stárnutí“ nebo “na akné”, které s větší pravděpodobností obsahují retinol.

Používání retinolu může zhoršit ekzémy. Vyhněte se jeho používání, pokud s tím máte problém.

Může retinol používat každý?

Retinoidy, včetně retinolu, se nedoporučují, pokud jste těhotná nebo kojíte. Opatrně byste měli postupovat také v případě, že máte:

  • citlivou nebo suchou pokožku
  • ekzém
  • závažné akné

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: How Does Retinol Work on the Skin?

Tento článek napsal