Proč jsou parabeny v kosmetice?

Naposledy aktualizováno: 28.08.2022

Parabeny se používají v kosmetice jako konzervační látky. Pojďme se na tuto látku podívat blíže.

Proč se parabeny přidávají do kosmetiky?

Parabeny jsou levným a účinným způsobem, jak ochránit kosmetiku před množením bakterií, kvůli kterým se může přípravek kazit. Jsou bez chuti, zápachu a barvy, a tak jsou ideálními kandidáty na konzervaci kosmetických přípravků.

Jaké mají parabeny potenciální negativa?

S parabeny je spojováno několik hrozeb. Probíhají studie zkoumající vliv takových konzervačních látek na lidské zdraví a životní prostředí. 

Pravdou je, že parabeny jsou čistě chemické látky, které se v lidském těle přirozeně nevyskytují. Nejsou tělu vlastní, a tak na ně může pokožka reagovat alergickou reakcí. Proto by se měli mít na pozoru jedinci s citlivou pletí.

Mimo to se chemické látky obtížně rozkládají, a tak jsou zátěží i pro životní prostředí. Často se objevují ve spojitosti s rakovinou prsu, mohou se chovat podobně jako hormony. Jejich opakovaná a častá aplikace na tělo se nedoporučuje. Právě pro jejich možnou estrogenní aktivitu a negativní vliv na lymfatický systém. 

Co se v kosmetice používá místo parabenů?

Na trhu najdete spoustu kosmetických produktů, které parabeny neobsahují a není pravdou, že by kosmetika bez parabenů vydržela kratší dobu. Parabeny jsou sice svými vlastnostmi výhodnou konzervační látkou, ale ne jedinou. 

Existují totiž přírodní konzervanty jako alkohol nebo kyselina salicylová. Na alkohol pozor, pokožku vysušuje a může ji dráždit. Druhý jmenovaný konzervant je často vyzdvihován pro své účinky v boji proti akné, a tak se kyselinou salicylovou v poslední době nešetří. 

Problémem může být i fakt, že přírodního konzervantu je potřeba větší množství, aby byl adekvátní náhradou za ty chemické.

Oddálit zkázu přírodní kosmetiky bez množství konzervantů můžete i správným používáním. Takový produkt můžete vložit do lednice a zbytečně do něj nesahat prsty.

Důvěryhodné zdroje:

[1] U.S.  Food & Drug Administration: Parabens in Cosmetics

Autor: Richard BB