Opalovací krém s minerálním filtrem: Co je dobré vědět

Minerální opalovací krém chrání pokožku před UV zářením na základě minerálních filtrů, které se po aplikaci nacházejí na povrchu kůže a fyzicky zabraňují pronikání UV záření do kůže. Opalovací krém s minerálním filtrem je oproti chemickému opalovacímu krému pro naši pokožku šetrnější, ekologičtější a účinkuje okamžitě.

Jaké má opalovací krém s minerálním filtrem výhody?

Minerální opalovací krém má tři základní výhody v porovnání s chemickým opalovacím krémem.

Narozdíl do chemických opalovacích krémů, které se do pokožky obvykle vstřebávají 20 až 30 minut, minerální opalovací krémy poskytují okamžitou ochranu. Ihned po nanesení na kůži fungují a chrání nás před slunečním zářením.

Dvě nejběžnější složky minerálních opalovacích krémů, oxid titaničitý a oxid zinečnatý, jsou světovými úřady dlouhodobě považovány za bezpečné. Proto jsou minerální opalovací krémy jsou mnohem bezpečnější pro lidi, kteří se obávají dlouhodobého působení chemických složek. Některé chemické opalovací krémy mohou být dráždivé, zejména pro osoby s citlivou nebo aknózní pokožkou. Minerální opalovací krémy jsou naproti tomu pro pokožku velmi šetrné.

Dále se účinné látky v minerálních opalovacích krémech považují za mnohem přívětivější k životnímu prostředí (zejména pro zranitelné vodní ekosystémy) než účinné látky z chemických opalovacích krémů. Minerální opalovací krémy jsou tak mnohem vhodnější pro ty, co se zajímají o udržitelnou kosmetiku.

TOP Opalovací krémy s minerálním filtrem

Má opalovací krém s minerálním filtrem nějaké nevýhody?

Nejvýraznější nevýhodou opalovacího krému s minerálním filtrem je častá tendence zanechávat na pokožce bílý film (kvůli přítomnosti oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého). Minerální opalovací krémy však za poslední roky urazily dlouhou cestu a na trhu jsou i takové, které na pokožce nezanechávají bílý povlak.

Také je zapotřebí ochrannou vrstvu opalovacího krému častěji obnovovat, že je tomu u chemického opalovacího krému. Proto je potřeba myslet na to, že čas od času je nutné se natřít znovu.

Co to je minerální opalovací krém?

Minerální opalovací krém jako účinné složky používá minerály. Nejčastěji se používá oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Obě tyto složky se vyskytují v přírodě, ale lze je vytvořit i synteticky.

Minerální opalovací krémy se po aplikaci nacházejí na povrchu kůže a fyzicky zabraňují pronikání UV záření do kůže. Minerální opalovací krémy se někdy nazývají fyzikální opalovací krémy, protože vytvářejí fyzikální bariéru mezi vaší pokožkou a slunečními paprsky. Představte si tyto minerály jako miliony malých zrcadel, která leží na povrchu vaší pokožky a odrážejí škodlivé UV záření.

Jaký je rozdíl mezi chemickým a minerálním opalovacím krémem?

Minerální opalovací krémy fungují zcela jinak než chemické opalovací krémy.

Chemické filtry v opalovacích krémech pronikají do pokožky a UV záření absorbují pomocí chemické reakce, která je přemění na teplo. Aby správně pracovaly, je potřeba jejich dostatečné vstřebání.

Naproti tomu minerální opalovací krémy jednoduše zůstávají na pokožce (pokud nejsou nano) a odrážejí UV záření od těla.

Co když minerální opalovací krém obsahuje nanočástice?

Pokud minerální opalovací krém obsahuje nanočástice, tak účinné složky jsou rozloženy na malé kousky (tzv. nanočástice), které mohou snadno proniknout do vašich kožních buněk. Někteří výrobci tohoto efektu využívají pro lepší roztíratelnost jejich produktů.

Existují vědecké poznatky, že nanočástice TiO2 [oxidu titaničitého] a ZnO [oxidu zinečnatého] se sice nedostanou k životaschopným kožním buňkám, ale spíše zůstávají na povrchu kůže a ve vnější vrstvě (stratum corneum) kůže. Přesto se za nejbezpečnější variantu pro vaši pokožku považuje minerální opalovací krém bez nanočástic.

Jsou minerální opalovací krémy bezpečné pro děti?

Minerální opalovací krémy jsou pro děti bezpečné. To je nesporné. Jediné, na co je třeba dávat pozor, jsou opalovací krémy, které používají jak minerální, tak chemické složky. Tyto opalovací krémy se mohou inzerovat jako minerální, ale mohou obsahovat i chemické složky.

Jako vždy si přečtěte etiketu a zkontrolujte složení, než jakýkoli výrobek nanesete na pokožku svého dítěte.

Důvěryhodné zdroje:

  1. https://www.kiehls.com/skincare-advice/mineral-sunscreen-vs-chemical-sunscreen.html
  2. https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/chemical-vs-mineral-sunscreen-whats-difference/
  3. https://www.mustelausa.com/blogs/mustela-mag/mineral-vs-chemical-sunscreen-know-the-difference

Tento článek napsal