bez parabenu

Parabeny jsou sice levným a účinným způsobem, jak ochránit kosmetiku před množením bakterií, kvůli kterým se může přípravek kazit, ale je s nimi spojováno několik hrozeb. Parabeny jsou totiž **čistě chemické látky,** které se v lidském těle **přirozeně nevyskytují**. Nejsou tělu vlastní, a tak na ně může pokožka reagovat alergickou reakcí. Proto by se měli mít na pozoru jedinci s citlivou pletí.

Mimo to se chemické látky obtížně rozkládají, a tak jsou zátěží i pro životní prostředí. Často se objevují ve spojitosti s rakovinou prsu, mohou se chovat podobně jako hormony. Jejich opakovaná a častá aplikace na tělo se nedoporučuje. Právě pro jejich možnou estrogenní aktivitu a negativní vliv na lymfatický systém.

Na trhu najdete spoustu kosmetických produktů, které parabeny neobsahují a není pravdou, že by kosmetika bez parabenů vydržela kratší dobu. Parabeny jsou sice svými vlastnostmi výhodnou konzervační látkou, ale ne jedinou. Existují totiž také přírodní konzervanty. Oddálit zkázu přírodní kosmetiky bez množství konzervantů však můžete i správným používáním. Takový produkt můžete vložit do lednice a zbytečně do něj nesahat prsty.

Naše hodnocení kosmetiky

Skóre zdraví

Pomocí vědecké databáze EWG vyhodnocujeme bezpečnost látek v produktu vůči lidskému tělu. Skóre zdraví reprezentuje relativní míru bezpečnosti produktu.

Přírodnost

Je poměr počtu čistě přírodních látek obsažených v produktu vůči celkovému množství obsažených látek. Zohledňujeme také množství dané látky v produktu.