Jak vybrat opalovací krém k moři?

Chcete ten nejlepší opalovací krém k moři?

Co by měl zvládat opalovací krém k moři?

Podle vědeckých studií skončí v oceánech ročně až 6000 tun přípravků na opalování. A to je opravdu hodně. Opalovací kosmetika by nás tak neměla pouze chránit před slunečními paprsky, ale měla by být také šetrná k naší přírodě.

Jaký ochranný filtr opalovacího přípravku vybrat?

Opalovací krémy s chemickými filtry mohou obsahovat pro přírodu nežádoucí látky a mohou mít nežádoucí vliv na mořské ekosystémy.

Z výše uvedeného by mohlo vyplývat, že se stačí vyhnout opalovacím krémům s chemickými filtry a používat jen ty s minerálními filtry. Ale není to tak jednoduché. 

Opalovací přípravky obsahující oxid titaničitý v podobě “nano” mají také na život pod hladinou znepokojující dopady. Tyto nanočástice jsou velice drobné, avšak jsou chráněny vrstvou podporujících složek ve složení. Tyto látky nejsou pro lidi nebezpečné, avšak prostředí mořské vody dokáže tento “obal” prolomit a do vody se tak dostává čistý oxid titaničitý. Ten se postupně dostává také do těl ryb a pro ně může být toxický.

Nejlepší opalovací krém k moři pro lidi i život pod hladinou je tedy ten, který je na bázi minerálního filtru a neobsahuje nanočástice. Všechny tyto údaje by měli být dohledatelné na obalu kosmetiky. Podle směrnic EU by slovo „nano“ mělo být vyznačeno na obale nebo v seznamu složení.

Jak vybrat nejlepší opalovací krém k moři?

Jak silný SPF faktor k moři vybrat?

Pokud nejste fajnšmekr a nejezdíte k moři na Island, tak určitě doporučujeme vyšší faktor SPF. Pro dospělé minimálně 30+ a pro děti 50+.

Máte-li v plánu také trochu tohu zdravého opalování a máte náchylnější pokožku, tak se určitě ani jako dospělí nemusíte bát sáhnout po opalovacím krému s ochranným SPF faktorem 50+.

Jaké látky jsou v opalovacím krém k moři nežádoucí?

Existuje podezření, že látky v opalovacích krémech jako oxybenzone (benzophenone-3) a octinoxate (ethylhexyl methoxycinnamate) mají negativní dopad na mořský ekosystém a jejich potenciální vliv na blednutí korálových útesů. Právě tyto látky zakázal americký stát Havaj prostřednictví zákonu platného od ledna 2021. Stejně se k této problematice staví tichomořský stát a ráj potápěčů, Palau. 

Tyto látky však mohou mít negativní vliv také na přírodní koupaliště a nádrže v České republice, protože tyto látky z vody jen tak neodstraníte. 

V případě mořských ekosystémů mohou poškozovat zralé korály, ale také narušovat růst těch nových. Útesy tak odumírají a blednou. Svůj domov či útočiště tak ztrácí spousta ryb a dalších podmořských živočichů. To může ohrozit vzácné ekosystémy jak v Egyptě, tak i třeba na Kapverdách.

Jak tedy vybrat opalovací krém k moři?

Jak již bylo zmíněno, nejlepší opalovací krém k moři pro lidi i život pod hladinou je na bázi minerálního filtru, neobsahuje nanočástice, oxybenzone a octinoxate.

Jak se v tom však vyznat? To mám číst ty malá písmena?

Samozřejmě můžete nebo se spolehněte na nás. My provádíme datovou analýzu každého produktu na Repekum a mezi opalovací krémy k moři jsme zařadili pouze ty, které jsou na bázi oxidu zinečnatého a neobsahují oxybenzone či octinoxate.

Vybírejte tedy pozorně a šetrně, jak pro vaši pleť, tak pro naši přírodu. 

Opalovací krémy k moři

Zdroje:

  1. https://keiseimagazine.com/sea-safe-sunscreens-that-protect-your-skin-and-the-ocean/
Štítek:
Naposledy aktualizováno: 09.04.2022