Kyselina hyaluronová: Jaké má účinky v kosmetice?

Naposledy aktualizováno: 01.04.2022

Co je kyselina hyaluronová a k čemu je dobrá?

Proč jsou přípravky s touto složkou tak populární?

Společně se podíváme na přírodní zázrak zvaný kyselina hyaluronová a ukážeme si, jak ji zařadit do péče o naši pleť.

Pleť je, ač zanedbávaným, tak velmi důležitým orgánem našeho těla. Jelikož je denně vystavována řadě škodlivých vlivů, je potřeba ji za službu ochrany organismu řádně poděkovat. Zejména s přibývajícím věkem se z ní může vytrácet přirozená pružnost, pevnost a pojivost tkání, které v kůži zadržují vodu.

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je důležitou látkou, která se přirozeně vyskytuje v těle, a to zejména v pokožce, do které přitahuje vodu a tím ji neustále hydratuje. Vyznačuje se svou jedinečnou vlastností, která spočívá ve schopnosti zadržení až 1000x násobku své hmotnosti v podobě vlhkosti. Nejen proto je oblíbeným doplňkem stravy a přísadou kosmetických produktů.

Kde se bere kyselina hyaluronová?

Jak jsme již zmínili, tato zázračná látka je přirozeně se vyskytujícím glykosaminoglykanem, a to pouze v silně kyselém prostředí. V organismu se s ní proto setkáme spíše v podobě soli. Lidskému tělu dominuje spíše mírně kyselé až alkalické prostředí, a proto tuto látku je zde vhodné nazývat spíše jako hyaluronan a označení kyselina hyaluronová přenechat pro pojmenování v medicínské a kosmetické sféře.

Kyselina hyaluronová: Jaké má účinky v kosmetice?

Budoucnost kosmetiky?

Právě fakt, že kyselina hyaluronová se v lidském těle vyskytuje v poněkud jiné podobě než ji skutečně potřebuje, a nemusí jí vždy mít dostatek, stala se tato látka oblíbenou přísadou do různých kosmetických produktů a doplňků stravy.

Studie prokazují, že do prevence stárnutí pleti je vhodné ji zařadit již kolem 25. roku života.  

Kyselina hyaluronová totiž dokáže hydratovat pleť jako málokterá látka. Pozvolným uvolňováním molekul vody dochází k intenzivní hydrataci i výživy kůže, kde navíc stimuluje růst kožních buněk, a zároveň podporuje tvorbu kolagenu a elastinových vláken tolik důležitých pro pevnost, pružnost a jemnost pokožky.

Navíc pro efektivní boj proti vráskám a schopnosti dokonalého vyhlazení pleti je kyselina hyaluronová na pleť tím nejlepším pomocníkem nejen pro zralé ženy.

Nicméně je dobré pamatovat i na případné nežádoucí účinky kyseliny hyaluronové. S těmi se však mohou setkat spíše těhotné ženy nebo onkologičtí pacienti, kteří se obvykle potýkají s otoky a bolestmi po vpichu injekcí.

Jak používat kyselinu hyaluronovou?

Produkty obsahující tuto látku fungují na principu navazování vody, a to na základě doplňování zvenčí právě pomocí různých krémů, sér či pleťových vod. Pro ideální hydrataci se také vyplatí dodržovat pitný režim a v péči o pleť kombinovat více produktů.

Nejprve důkladně očistěte pleť pomocí odličovacího mléka nebo micelární vody a pokračujte tonikem, který veškeré nečistoty rozpustí a připraví pleť na příjem prospěšných látek. Následně naneste přípravek s kyselinou hyaluronovou.

Jako vždy se vyplatí trpělivost a pravidelnost. Jedině tak můžete dosáhnout požadovaných výsledků a dostat z kyseliny hyaluronové maximum.

Péče o obličej s obsahem kyseliny hyaluronové

Sérum, krém, nebo kapsle?

Účinky klasického gelového krému můžete podpořit například pleťovou mlhou, jejíž praktické balení oceníte zejména na cestách. Možností, jak pleti dopřát tuto účinnou látku, je samozřejmě více – záleží jen a jen na vás, kterou cestu zvolíte. Kosmetické přípravky můžete doplnit ještě kapslemi například s mořským kolagenem, který se na čistě přírodní bázi postará o intenzivní hydrataci a vyplnění jemných vrásek.

Pro nejlepší výsledek obecně platí, že čím více produktů vhodně nakombinujete, tím lépe. Při užívání doplňků stravy však nezanedbávejte pestrý a bohatý jídelníček, který tyto výrobky nenahradí.

Kosmetika s obsahem kyseliny hyaluronové

Autor: Richard BB