Kyselina hyaluronová: Jaké má účinky v kosmetice?

Kyselina hyaluronová dokáže hydratovat pleť a zejména s přibývajícím věkem se z pleti může vytrácet přirozená pružnost, pevnost a pojivost tkání, které v kůži zadržují vodu. V tomto článku rozebereme, jak s tím můžete bojovat pomocí kyseliny hyaluronové.

Proč se kyselina hyauluronová přidává do kosmetiky?

Kyselina hyaluronová je důležitou látkou, která se přirozeně vyskytuje v těle, a to zejména v pokožce, do které přitahuje vodu a tím ji neustále hydratuje. Vyznačuje se svou jedinečnou vlastností, která spočívá ve schopnosti zadržení až 1000x násobku své hmotnosti v podobě vlhkosti. 

Právě fakt, že kyselina hyaluronová se v lidském těle vyskytuje v poněkud jiné podobě než ji skutečně potřebuje, a nemusí jí vždy mít dostatek, stala se tato látka oblíbenou přísadou do různých kosmetických produktů a doplňků stravy.

Jaké má kyselina hyaluronová výhody při použití na pleť?

Kyselina hyaluronová dokáže hydratovat pleť jako málokterá látka. Pozvolným uvolňováním molekul vody dochází k intenzivní hydrataci i výživy kůže, kde navíc stimuluje růst kožních buněk, a zároveň podporuje tvorbu kolagenu a elastinových vláken tolik důležitých pro pevnost, pružnost a jemnost pokožky.

Jak používat produkty s kyselinou hyaluronovou?

Studie prokazují, že do prevence stárnutí pleti je vhodné ji zařadit již kolem 25. roku života.  

Produkty obsahující tuto látku fungují na principu navazování vody, a to na základě doplňování zvenčí právě pomocí různých krémů, sér či pleťových vod. Pro ideální hydrataci se také vyplatí dodržovat pitný režim a v péči o pleť kombinovat více produktů.

Nejprve důkladně očistěte pleť pomocí odličovacího mléka nebo micelární vody a pokračujte tonikem, který veškeré nečistoty rozpustí a připraví pleť na příjem prospěšných látek. Následně naneste přípravek s kyselinou hyaluronovou.

Jako vždy se vyplatí trpělivost a pravidelnost. Jedině tak můžete dosáhnout požadovaných výsledků a dostat z kyseliny hyaluronové maximum.

Účinky klasického gelového krému můžete podpořit například pleťovou mlhou, jejíž praktické balení oceníte zejména na cestách. Možností, jak pleti dopřát tuto účinnou látku, je samozřejmě více – záleží jen a jen na vás, kterou cestu zvolíte. Kosmetické přípravky můžete doplnit ještě kapslemi například s mořským kolagenem, který se na čistě přírodní bázi postará o intenzivní hydrataci a vyplnění jemných vrásek.

Jaké může mít nežádoucí účínky?

  • Ztvrdnutí kůže

Použití kyseliny hyaluronové na kůži může zhoršit kožní vředy u lidí, kteří trpí onemocněním zvaným sklerodermie. Pokud trpíte sklerodermií, nepoužívejte na kůži kyselinu hyaluronovou.

Kde se bere kyselina hyaluronová?

Jak jsme již zmínili, tato látka je přirozeně se vyskytujícím glykosaminoglykanem, a to pouze v silně kyselém prostředí. V organismu se s ní proto setkáme spíše v podobě soli. Lidskému tělu dominuje spíše mírně kyselé až alkalické prostředí, a proto tuto látku je zde vhodné nazývat spíše jako hyaluronan a označení kyselina hyaluronová přenechat pro pojmenování v medicínské a kosmetické sféře.

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: Why Science Says Hyaluronic Acid Is the Holy Grail to Wrinkle-Free, Youthful Hydration
  2. WebMD: Hyaluronic Acid – Uses, Side Effects, And More

Tento článek napsal