Koenzym Q10: Jaké má účinky v kosmetice?

Koenzym Q10 má v kosmetice podpořit správnou funkci kůže a urychlit její hojení v případě zánětů či ekzémů. Dále pomáhá buňkám tvořit kolagen a elastin.

Pro popsané účinky Q10 si našel své místo v kosmetice na denní použití jako zubní pasty, sprchové gely, šampony, ale i v kosmetice pečující. Tam můžeme zařadit tělové a pleťové krémy, masky či séra. Své zastoupení má i v kosmetice dekorační. Najdete jej například v make-upech, rtěnkách a odličovačích.

Účinky koenzymu Q10 na pleť

Koenzym Q10 díky tomu, že pomáhá buňkám tvořit kolagen a elastin, tak snižuje výskyt vrásek. Proto je znám jako látka bojující proti stárnutí. Objevuje se tak často v přípravcích určených pro skupinu 35+. 

Dále koenzym Q10 pleť vyhlazuje, rozjasňuje, eliminuje tvorbu pigmentových skvrn a brání před negativním vlivem UV záření. Je také vhodný i pro problematickou pleť. 

Pleťová kosmetika s koenzymem Q10

Účinky koenzymu Q10 na dásně

Používání zubní pasty s obsahem Q10 může pomoci obnovovat přirozenou rovnováhu mikroorganizmů v ústech. To udržuje dásně zdravé.

Co je koenzym Q10?

Koenzym Q10 je sloučenina podobná strukturou vitamínu K i když o vitamín nejde. Nachází se ve všech lidských buňkách a je tak součástí pokožky. Jeho funkcí je buněčná ochrana a tvorba energie. S věkem jeho obsah klesá. Ve 40 letech už jej máme v těle jen polovinu původního množství.

Doplňovat jej lze nejen prostřednictvím kosmetických přípravků, ale i doplňků stravy nebo z vhodných potravin. Přirozeně se vyskytuje například v hovězím mase, sardinkách, sójovém oleji nebo arašídech.

Lze získat koenzym Q10 přirozeně z potravin?

Množství Q10 v potravinách je mnohem nižší než v doplňcích stravy. Mezi dobré potravinové zdroje však patří:

  • ryby (tuňák, losos, makrela a sardinky)
  • rostlinné oleje
  • maso

Je koenzym Q10 veganský?

Zda je Q10 veganský, závisí na tom, odkud pochází. I když může pocházet z různých zdrojů, běžně se získává z fermentovaných kvasnic. Při nákupu výrobků obsahujících Q10 hledejte na etiketě potvrzení, že všechny složky jsou veganské.

Pleťová kosmetika s koenzymem Q10

Důvěryhodné zdroje:

  1. Nourish: Coenzyme Q10: CoQ10

Tento článek napsal