K čemu je dobrá ústní voda s chlorhexidinem?

Naposledy aktualizováno: 13.04.2022

Na co je potřeba dát si pozor u ústní vody s chlorhexidinem?

A jak se ústní voda obsahující chlorhexidin správně používá?

Na tyto a další důležité pro vás máme podrobné odpovědi. Chlorhexidin totiž přichází na řadu v případě větších potíží se zuby nebo dásněmi, protože díky svým silným účinkům skvěle zabírá. Zjistěte o něm všechny důležité informace, které pro bezpečné používání ústní vody s chlorhexidinem musíte znát.

Co je chlorhexidin?

Chlorhexidin je chemická sloučenina, která má antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Působí proti široké škále bakterií tak, že zastaví jejich růst a šíření. Dokáže zlikvidovat i některé viry a plísně, které se nejvíc vyskytují v ústech a na kůži.  

Díky jeho vlastnostem umí zamezit tvorbě plaku až na 12 hodin, kdy vytvoří ochrannou vrstvu na zubech a dásních. Částečně se chlorhexidin vstřebává do zubní skloviny, takže skvěle brání množení bakterií.

S čím pomůže ústní voda s chlorhexidinem?

Ústní voda chlorhexidin obsahuje právě proto, aby co nejúčinněji pomohla zabránit šíření bakterií při oslabení dutiny ústní. Většinou by vám ji měl doporučit zubní lékař při konkrétních potížích, kdy zabrání množení bakterií způsobujících onemocnění dásní.

Je vhodné ji používat, pokud trpíte krvácením nebo záněty dásní, nadměrnými problémy s aftami nebo jako péči po chirurgickém zákroku v ústní dutině (například po trhání zubů). Také je výborná po hloubkovém čištění zubů nebo odstraňování zubního kamene v ordinaci. Pomůže i při obtížnějším čištění zubů u fixních rovnátek, kdy stačí nižší koncentrace chlorhexidinu.

Vysoká koncentrace chlorhexidinu (0,2 %) v ústní vodě pomůže udržet tvorbu plaku a bakterií pod kontrolou i v době, kdy si zuby nemůžete pár dní čistit kvůli zákroku u zubaře.

S jakými nepříjemnostmi se u chlorhexidinu můžete setkat?

Nejviditelnější problém, které používání ústní vodní s chlorhexidinem přináší, je zabarvení zubů nebo jazyka. Také proto by se měla používat krátkodobě. Důvodem zbarvení je to, že se chlorhexidin váže na měkké i tvrdé tkáně. Pravděpodobně se u vás zabarvení neobjeví, pokud budete ústní používat méně než dva týdny.

Jde především o ústní vody s vyšší koncentrací (0,2 %), ty s nižší je možné používat delší dobu (při koncentraci do 0,06 %). Další možností je střídání ústní vody s chlorhexidinem s jiným druhem ústní vody.

Nežádoucí zabarvení také můžete omezit tím, že se po dobu používání této ústní vody vyhnete potravinám zabarvujícím zubní sklovinu (jako je třeba čaj, červené víno nebo káva). Skvrny se kvůli používání chlorhexidinu víc dělají také na zubních korunkách, které tvoří skleněný ionomer nebo kompozit.

Pokud už se skvrny objevily, můžete se jich pokusit zbavit důkladným vyčištěním za pomoci pasty a kartáčku. Zůstanou-li i poté, pomohou vám je odstranit na zubní hygieně.

Můžete se také setkat s tím, že se vám změní vnímání chuti nebo budete cítit kovovou pachuť. Tento efekt může přetrvávat až 4 hodiny po použití ústní vody, ale při delším používání by měl slábnout. Jakmile ústní vodu s chlorhexidinem přestanete používat, vaše chuť se vrátí do normálu.

Objeví-li se suchost v ústech, trochu se napijte nebo si vezměte žvýkačku či bonbón bez cukru. Pokud suchost stále přetrvává, poraďte se se svým lékařem nebo v lékárně, kde vám doporučí speciální pomůcky proti suchosti v ústech. Při prvním použití výrobku s chlorhexidinem se může objevit mírné pálení, mravenčení nebo pachuť v ústech. Tyto příznaky by při dalším užívání měly samy vymizet. Kdyby ne, obraťte se na lékaře kvůli vyloučení alergie. Při jakýchkoliv závažnějších projevech používání okamžitě přerušte a dejte vědět svému lékaři.

K čemu je dobrá ústní voda s chlorhexidinem?

Jak ústní vodu s chlorhexidinem používat?

Způsob používání ústní vody s chlorhexidinem se může lišit podle konkrétního složení a problému, který řešíte. Proto si nejdřív pročtěte pokyny u vybraného produktu. Kromě toho můžete postupovat podle běžného postupu pro užívání ústní vody, kterou je dobré používat dvakrát denně. Nejdřív si po vyčištění zubů a mezizubních prostorů vypláchněte pusu čistou vodou.

Je dobré počkat aspoň půl hodiny po čištění zubů, protože se mohou vzájemně ovlivňovat složky z pasty. Poté nalijte ústní vodu do čisté nádoby (nejčastěji jde o 2-3 čajové lžičky, tedy 10-15 ml). Ústní vodu poté aktivně převalujte v puse 60 sekund a vše vyplivněte. Obyčejnou vodou pak už pusu nevyplachujte a počkejte aspoň hodinu, než budete pít, jíst nebo kouřit.

Pokud ústní vodu s chlorhexidinem vynecháte nebo zapomenete použít, měli byste si pusu vypláchnout hned, jak si vzpomenete. Pokud je to ale blízko k další dávce nebo byste ji měli zdvojnásobit, už zapomenutou dávku úplně vynechte.

Má ústní voda obsahující chlorhexidin nějaké přírodní alternativy?

Při alergii na chlorhexidin alergii nebo obavách z vedlejších účinků se na řadu dostávají náhrady za tuto látku. Protože je chlorhexidin mezi orálními antiseptiky považovaný za zlatý standard, vlastnosti jiného prostředku by se mu měly aspoň blížit.

Máte-li užívat ústní vodu s chlorhexidinem na pokyny lékaře, můžete si nejdřív ústní vodu naředit a vyzkoušet kombinaci chlorhexidinu a účinných přírodních složek v další ústní vodě. Ty sníží koncentraci chlorhexidinu a díky tomu se vyhnete například silnému zabarvení zubů.

V přírodních ústních vodách k jedněm z nejúčinnějších přírodních látek patří třeba heřmánek pravý. Ten urychluje hojení aft, má protizánětlivé, dezinfekční, stahující a uklidňující vlastnosti a umí ulevit od akutní bolesti zubů a dásní. Stejně tak zelený čaj přispívá k orálnímu zdraví pro své antibakteriální účinky a je obzvlášť vhodný pro ochranu dásní, když dojde k zánětu.

K dalším skvěle fungujícím přírodním látkám patří i skořice, která umí redukovat plak a chrání dásně, nebo kurkuma, která je díky svým protizánětlivým, antiseptickým a antimikrobiálním účinkům skvělá hlavně pro prevenci onemocnění dásní.

Jestli vám pro snížení nežádoucích účinků chlorhexidinu nepomůže ani kombinace ústní vody s chlorhexidinem a přírodní ústní vody, budete muset přejít na jinou variantu. V tomto případě se určitě poraďte se svým zubním lékařem. Volte aspoň antiseptickou ústní vodu, která vám poskytne dostatečnou ochranu.

Je tedy dobré používat ústní vodu s chlorhexidinem?

Pokud máte vážnější problémy se zuby nebo dásněmi, může vám s nimi ústní voda s chlorhexidinem hodně pomoci. Zvlášť při doporučení zubního lékaře byste neměli rovnou hledat jinou alternativu, ale držet se předepsané léčby. Ta by v případě chlorhexidinu měla být vždy krátkodobá, aby nemohlo dojít k nepříjemným komplikacím.

Těm se můžete vyhnout také kombinováním s dalším typem antiseptické ústní vody. Orální hygieně je důležité se věnovat pravidelně a dlouhodobě a k této péči patří i používání ústní vody. Po ukončení cyklu s chlorhexidinem je proto prospěšné si najít ústní vodu, kterou můžete používat denně. V tomto případě jsou skvělým řešením přírodní ústní vody, které jsou díky svému složení šetrné k celému tělu.

U nás v Repekum takové ústní vody poznáte podle přírodnosti, tedy počtu čistě přírodních složek ve výrobku. Kromě splnění dalších požadavků tak budete mít jistotu, že své zdraví dlouhodobě nezatěžujete větším množstvím chemie, než je nutné.

Ústní voda s chlorhexidinem

Zdroje:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20738456/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4312682/
Autor: Richard BB