Ústní voda s chlorhexidinem: Co je dobré vědět?

Ústní voda s chlorhexidinem je přípravek, který pomáhá udržovat zdravé zuby a dásně tím, že redukuje bakterie, které mohou způsobovat zubní kazy a onemocnění dásní. Co dalšího je dobré vědět o ústní vodě s chlorhexidinem?

Proč používat ústní vodu s chlorhexidinem?

Bylo prokázáno, že chlorhexidin je účinný proti celé řadě bakterií, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu a onemocnění dásní. Při pravidelném používání může pomoci snížit riziko vzniku zubního kazu, zápachu z úst a dalších forem onemocnění dásní. Bylo také zjištěno, že je účinný při snižování tvorby zubního plaku a zubního kamene na zubech.

Díky jeho vlastnostem umí zamezit tvorbě plaku až na 12 hodin, kdy vytvoří ochrannou vrstvu na zubech a dásních. Částečně se chlorhexidin vstřebává do zubní skloviny, takže skvěle brání množení bakterií.

Ústní voda s chlorhexidinem

Kdy používat ústní vodu s chlorhexidinem?

Je vhodné ji používat, pokud trpíte krvácením nebo záněty dásní, nadměrnými problémy s aftami nebo jako péči po chirurgickém zákroku v ústní dutině (například po trhání zubů). Také je výborná po hloubkovém čištění zubů nebo odstraňování zubního kamene v ordinaci. Pomůže i při obtížnějším čištění zubů u fixních rovnátek, kdy stačí nižší koncentrace chlorhexidinu.

Vysoká koncentrace chlorhexidinu (0,2 %) v ústní vodě pomůže udržet tvorbu plaku a bakterií pod kontrolou i v době, kdy si zuby nemůžete pár dní čistit kvůli zákroku u zubaře.

Většinou by vám ji měl doporučit zubní lékař při konkrétních potížích, kdy zabrání množení bakterií způsobujících onemocnění dásní.

Jak ústní vodu s chlorhexidinem používat?

Způsob používání ústní vody s chlorhexidinem se může lišit podle konkrétního složení a problému, který řešíte. Proto si nejdřív pročtěte pokyny u vybraného produktu. Kromě toho můžete postupovat podle běžného postupu pro užívání ústní vody, kterou je dobré používat dvakrát denně. Nejdřív si po vyčištění zubů a mezizubních prostorů vypláchněte pusu čistou vodou.

Je dobré počkat aspoň půl hodiny po čištění zubů, protože se mohou vzájemně ovlivňovat složky z pasty. Poté nalijte ústní vodu do čisté nádoby (nejčastěji jde o 2-3 čajové lžičky, tedy 10-15 ml). Ústní vodu poté aktivně převalujte v puse 60 sekund a vše vyplivněte. Obyčejnou vodou pak už pusu nevyplachujte a počkejte aspoň hodinu, než budete pít, jíst nebo kouřit.

Pokud ústní vodu s chlorhexidinem vynecháte nebo zapomenete použít, měli byste si pusu vypláchnout hned, jak si vzpomenete. Pokud je to ale blízko k další dávce nebo byste ji měli zdvojnásobit, už zapomenutou dávku úplně vynechte.

Ústní voda s chlorhexidinem

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky?

Před použitím chlorhexidinu je třeba zvážit tři možné nežádoucí účinky:

  • Zbarvení

Chlorhexidin může způsobit zabarvení povrchu zubů, výplní a jazyka. Důkladné čištění často dokáže případné skvrny odstranit. Důvodem zbarvení je to, že se chlorhexidin váže na měkké i tvrdé tkáně. Pravděpodobně se u vás zabarvení neobjeví, pokud budete ústní používat méně než dva týdny.

Nežádoucí zabarvení také můžete omezit tím, že se po dobu používání této ústní vody vyhnete potravinám zabarvujícím zubní sklovinu (jako je třeba čaj, červené víno nebo káva). Skvrny se kvůli používání chlorhexidinu víc dělají také na zubních korunkách, které tvoří skleněný ionomer nebo kompozit.

Pokud už se skvrny objevily, můžete se jich pokusit zbavit důkladným vyčištěním za pomoci pasty a kartáčku. Zůstanou-li i poté, pomohou vám je odstranit na zubní hygieně.

  • Změna chuti

Můžete se také setkat s tím, že se vám změní vnímání chuti nebo budete cítit kovovou pachuť. Tento efekt může přetrvávat až 4 hodiny po použití ústní vody, ale při delším používání by měl slábnout. Jakmile ústní vodu s chlorhexidinem přestanete používat, vaše chuť se vrátí do normálu.

  • Sucho v ústech

Objeví-li se suchost v ústech, trochu se napijte nebo si vezměte žvýkačku či bonbón bez cukru. Pokud suchost stále přetrvává, poraďte se se svým lékařem nebo v lékárně, kde vám doporučí speciální pomůcky proti suchosti v ústech. Při prvním použití výrobku s chlorhexidinem se může objevit mírné pálení, mravenčení nebo pachuť v ústech. Tyto příznaky by při dalším užívání měly samy vymizet. Kdyby ne, obraťte se na lékaře kvůli vyloučení alergie. Při jakýchkoliv závažnějších projevech používání okamžitě přerušte a dejte vědět svému lékaři.

Co je chlorhexidin?

Chlorhexidin je chemická sloučenina, která má antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Působí proti široké škále bakterií tak, že zastaví jejich růst a šíření. Dokáže zlikvidovat i některé viry a plísně, které se nejvíc vyskytují v ústech a na kůži.  

Jaké má chlorhexidin alternativy?

Při alergii na chlorhexidin alergii nebo obavách z vedlejších účinků se na řadu dostávají náhrady za tuto látku. Protože je chlorhexidin mezi orálními antiseptiky považovaný za zlatý standard, vlastnosti jiného prostředku by se mu měly aspoň blížit.

Máte-li užívat ústní vodu s chlorhexidinem na pokyny lékaře, můžete si nejdřív ústní vodu naředit a vyzkoušet kombinaci chlorhexidinu a účinných přírodních složek v další ústní vodě. Ty sníží koncentraci chlorhexidinu a díky tomu se vyhnete například silnému zabarvení zubů.

V přírodních ústních vodách k jedněm z nejúčinnějších přírodních látek patří třeba heřmánek pravý. Ten urychluje hojení aft, má protizánětlivé, dezinfekční, stahující a uklidňující vlastnosti a umí ulevit od akutní bolesti zubů a dásní. Stejně tak zelený čaj přispívá k orálnímu zdraví pro své antibakteriální účinky a je obzvlášť vhodný pro ochranu dásní, když dojde k zánětu.

K dalším skvěle fungujícím přírodním látkám patří i skořice, která umí redukovat plak a chrání dásně, nebo kurkuma, která je díky svým protizánětlivým, antiseptickým a antimikrobiálním účinkům skvělá hlavně pro prevenci onemocnění dásní.

Jestli vám pro snížení nežádoucích účinků chlorhexidinu nepomůže ani kombinace ústní vody s chlorhexidinem a přírodní ústní vody, budete muset přejít na jinou variantu. V tomto případě se určitě poraďte se svým zubním lékařem. Volte aspoň antiseptickou ústní vodu, která vám poskytne dostatečnou ochranu.

Ústní voda s chlorhexidinem

Důvěryhodné zdroje:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20738456/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4312682/
  3. Healthline: The Advantages and Disadvantages of Chlorhexidine Mouthwash

Tento článek napsal