Je lepší zubní pasta bez fluoru?

Naposledy aktualizováno: 01.10.2021

Je fluor je toxický? Není lepší používat zubní pastu bez fluoru?

Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět. S každou látkou je to tak, že při příliš velkém množství je škodlivá. Rozhodující je však právě ono kritické množství. Proto si rozebereme obvyklé množství fluoru v zubních pastách.

Existují alternativy fluoru, které také posilující zubní sklovinu? 

Vyplatí se sáhnout po pastě na zuby bez fluoru?

Nenechte se snadno vystrašit a rozhodněte se sami.

Proč je v zubních pastách fluor?

Fluor v zubních pastách se objevuje v podobě fluoridů. Plní úlohu ochrany skloviny. Sklovinu posiluje a zvyšuje její odolnost vůči kyselinám v ústech. Dále působí jako prevence proti zubnímu kazu a zabraňuje demineralizaci zubů. Pro růst zubů a kostí je fluor nepostradatelný. Pro bělení jsou však vhodné jiné zubní pasty.

Mezi nejčastější formy fluoridů v zubních pastách patří:

  • Sodium fluoride
  • Stannous Fluoride
  • Sodium Monofluorophosphate
  • Aminofluoridy (Olaflur, Dectaflur)

Záleží na značce jakou složku má patentovanou a současně se v jedné pastě mohou vyskytovat různé formy fluoridů.

Jaké je obvyklé množství fluoru v pastách na zuby?

Množství a typ fluoru se v pastách různí. V běžně dostupných pastách by dle platných regulací neměl obsah fluoru přesáhnout 1500 ppm (parts per million), tedy 0,15 % z celkového objemu.

Podle množství fluoridů můžeme zubní pasty rozdělit na terapeutické, s vyšším obsahem od 1800 do 2500 ppm F, takovou pastu se doporučuje používat jednou týdně.

Ke každodennímu použití jsou však určené pasty kosmetické s obsahem fluoridů do 1500 ppm F.

A dále rozlišujeme dětské pasty, kde se obsah fluoru pohybuje mezi 250 – 400 ppm F. U dětských past je množství fluoridů sníženo právě z důvodu, že některé děti pastu během čištění polykají. 

Může být fluor škodlivý?

Problémem není fluor jako takový, ale množství fluoridu, které člověk přijímá. Fluor však do našeho těla nedostáváme jen prostřednictvím zubních past, ale i z potravin.

Maximální doporučené množství denně je 0,04 – 0,07 mg/kg hmotnosti jedince.

Nedostatek fluoru může způsobovat větší kazivost zubů. Při správném používání pasty by žádné riziko hrozit nemělo. Zubní pasta čistí zuby povrchově a k jejímu polykání by docházet nemělo. 

Naopak s dlouhodobým používáním fluoru je spojena především tzv. zubní fluoróza.

Je lepší zubní pasta bez fluoru?

Co je to ta fluoróza?

V důsledku nadměrného příjmu fluoridu může docházet k poruše zvané fluoróza. Setkáváme se s ní především u stálého chrupu, ale objevují se i varianty, kdy k fluoróze dochází předtím, než se zub prořeže do dutiny ústní.

Projevuje se bílými až žlutě zbarvenými a bohužel nevratnými skvrnami na povrchu zubu.

Největším rizikem jsou zuby v době 6. až 36. měsíce věku. U dočasných zubů to nemusí být takový problém. Děti by tedy neměly používat zubní pastu pro dospělé, kde je pro ně neadekvátní množství fluoridů. 

Existují alternativy fluoru?

Ano, existují i jiné účinné látky na podporu zubní zdravé a kvalitní skloviny. Použít můžete ochranné krémy na zuby obsahující například vápník, fosfát nebo hydroxyapatit (minerál a hlavní složka tvrdých zubních tkání).

Je tedy lepší zubní pasta bez fluoru?

Může a nemusí. Jsou dvě možnosti:

  1. Máte pod kontrolou množství fluoru, které vaše tělo přijímá a správně si čistíte zuby (tedy pastu nepolykáte), tak může být fluor v zubní pastě pro vaše zuby skvělým pomocníkem.
  2. Pokud je pro vás komplikované hlídat si doporučené množství fluoru, které do svého těla dostáváte, tak je preventivně lepší sáhnout po zubní pastě bez fluoru.

Je pouze na vás, do které kategorie spadáte. Zubní pasta bez fluoridů je však taková sázka na jistotu.

Pokud však sáhnete po pastě s fluorem, tak se určitě podívejte na množství, které obsahuje. Hlavně u dětí vybírejte pasty určené především pro ně, tedy zubní pasty s nízkým nebo žádným obsahem fluoru.

Fluorid však v boji proti zubnímu kameni není v pastě nutný.

Ať už máte zubní pastu s fluorem nebo bez, tak je potřeba mít na paměti, že při čištění zubů hraje roli hlavně pravidelnost a správná technika samotného mechanického čištění.

TOP3 Zubní pasty bez fluoru

TOP3 Zubní pasty s fluorem

Autor: Richard BB