Používat zubní pastu s fluorem nebo bez?

Fluor v zubní pastě je pro vaše zuby skvělým pomocníkem, ale u každé látky platí, že při příliš velkém množství je škodlivá. Rozhodující je však právě ono kritické množství. Platí to také v případě fluoru v zubní pastě.

Při rozhodování, zda zvolit zubní pastu s fluorem nebo bez je důležité zohlednit dva hlavní faktory.

  1. Pokud máte pod kontrolou správné množství fluoru, které vaše tělo přijímá a správně si čistíte zuby (tedy pastu nepolykáte), tak se spíše doporučuje zubní pasta s fluorem.

TOP Zubní pasty s fluorem

  1. Pokud je pro vás komplikované hlídat si doporučené množství fluoru, které do svého těla dostáváte (tedy nemáte pod kontrolou svoji stravu), tak může pro vás být preventivně lepší sáhnout po zubní pastě bez fluoru.

TOP Zubní pasty bez fluoru

Abychom vám lépe pomohli, tak si rozebereme obvyklé množství fluoru v zubních pastách.

Jaké je obvyklé množství fluoru v pastách na zuby?

Množství a typ fluoru se v pastách různí. V běžně dostupných pastách by dle platných regulací neměl obsah fluoru přesáhnout 1500 ppm (parts per million), tedy 0,15 % z celkového objemu. Běžná zubní pasta tak obsahuje v průměru 1000 ppm fluoru.

Rozlišujeme také dětské pasty, kde se obsah fluoru pohybuje mezi 250 – 400 ppm fluoru. U dětských past je množství fluoridů sníženo právě z důvodu, že některé děti pastu během čištění polykají. 

Průměrné množství fluoridu v zubní pastě, které se spotřebuje za jeden den, se liší v závislosti na typu použité zubní pasty a množství pasty, které se použije při čištění zubů. Avšak vezmeme-li si průměrné hodnoty, tak obecně se doporučuje používat na jedno čištění zubů 0,25 gramu zubní pasty, to je 0,5 g denně. Dále se uvádí, že děti do 3 let spolykají průměrně 60 % zubní pasty a dospělí asi 10 %. Nejsou to přesně ověřená data opravdu vědeckého výzkumu, ale lepší data neexistují.

Z těchto dat nám vyplývá, že:

  • dospělí jsou schopni skrze zubní pastu denně přijmout průměrně 0,5 mg fluoru
  • děti do 3 let jsou schopny skrze zubní pastu denně přijmout průměrně 0,2 mg fluoru

Kolik fluoridu potřebujeme?

Podle Národního zdravotnického informačního portálu je doporučená denní dávka fluoru pro dospělé ve věku 25–51 let je 3,8 mg pro muže a 3,1 mg pro ženy (tato hodnota platí i pro těhotné a kojící ženy).  Zároveň je toto množství závislé na vaší hmotnosti. Maximální doporučené množství denně je 0,04 – 0,07 mg/kg hmotnosti jedince. Pro děti do 3 let by tak neměla hodnota denně přijímaného fluoru překročit 1 mg/den.

Z výše uvedeného je patrné, že fluorid v zubní pastě může tvořit až 15 – 25 % doporučené denní dávky přijímaného fluoru. Je totiž potřeba počítat, že fluor primárně dostáváme do našeho těla z potravin.

TOP Zubní pasty bez fluoru

Proč je v zubních pastách fluor?

Fluor v zubních pastách se objevuje v podobě fluoridů. Plní úlohu ochrany skloviny. Sklovinu posiluje a zvyšuje její odolnost vůči kyselinám v ústech. Dále působí jako prevence proti zubnímu kazu a zabraňuje demineralizaci zubů. Pro růst zubů a kostí je fluor nepostradatelný. Nedostatek fluoru může způsobovat větší kazivost zubů. Naopak s dlouhodobým používáním fluoru je spojena především tzv. zubní fluoróza.

Mezi nejčastější formy fluoridů v zubních pastách patří:

  • Sodium fluoride
  • Stannous Fluoride
  • Sodium Monofluorophosphate
  • Aminofluoridy (Olaflur, Dectaflur)

TOP Zubní pasty s fluorem

Co je to fluoróza?

V důsledku nadměrného příjmu fluoridu může docházet k poruše zvané fluoróza. Setkáváme se s ní především u stálého chrupu, ale objevují se i varianty, kdy k fluoróze dochází předtím, než se zub prořeže do dutiny ústní.

Projevuje se bílými až žlutě zbarvenými a bohužel nevratnými skvrnami na povrchu zubu.

Největším rizikem jsou zuby v době 6. až 36. měsíce věku. U dočasných zubů to nemusí být takový problém. Děti by tedy neměly používat zubní pastu pro dospělé, kde je pro ně neadekvátní množství fluoridů. 

Co je fluorid?

Fluorid je minerál, který se přirozeně vyskytuje ve vodě, půdě a vzduchu. Téměř každá voda obsahuje určité množství fluoridu, ale jeho obsah se může lišit v závislosti na tom, odkud voda pochází.

Existují alternativy fluoru?

Ano, existují i jiné účinné látky na podporu zubní zdravé a kvalitní skloviny. Použít můžete ochranné krémy na zuby obsahující například vápník, fosfát nebo hydroxyapatit (minerál a hlavní složka tvrdých zubních tkání).

Shrnutí

Jak už jsme uvedli na začátku, tak při rozhodování, zda zvolit zubní pastu s fluorem nebo bez je důležité zohlednit dva hlavní faktory.

  1. Pokud máte pod kontrolou správné množství fluoru, které vaše tělo přijímá a správně si čistíte zuby (tedy pastu nepolykáte), tak se spíše doporučuje zubní pasta s fluorem.

TOP Zubní pasty s fluorem

  1. Pokud je pro vás komplikované hlídat si doporučené množství fluoru, které do svého těla dostáváte (tedy nemáte pod kontrolou svoji stravu), tak může pro vás být preventivně lepší sáhnout po zubní pastě bez fluoru.

TOP Zubní pasty bez fluoru

Je pouze na vás, do které kategorie spadáte. Zubní pasta bez fluoridů je však taková sázka na jistotu. Pokud však sáhnete po pastě s fluorem, tak se určitě podívejte na množství, které obsahuje. Hlavně u dětí vybírejte pasty určené především pro ně, tedy zubní pasty s nízkým nebo žádným obsahem fluoru.

Ať už máte zubní pastu s fluorem nebo bez, tak je potřeba mít na paměti, že při čištění zubů hraje roli hlavně pravidelnost a správná technika samotného mechanického čištění.

Důvěryhodné zdroje

  1. Národní zdravotnický informační portál: Fluorid
  2. Healthline: Should You Be Worried About Fluoride Toothpaste?
  3. Lékárnické kapky: Fluor – správná dávka pro zdravé zuby

Tento článek napsal