Jaký je vývoj zubů u dětí?

Vývoj zubů u dětí začíná již v děloze. Přibližně v 5. týdnu těhotenství se v čelistech dítěte vyvíjejí první zárodky mléčných zubů, kdy se začíná formovat korunka zubů, přičemž kořen se projevuje až během procesu prořezávání zubů. Po narození má miminko již připravené embryonální struktury všech dočasných (mléčných) i trvalých zubů. Pokud bychom v této fázi mohli nahlédnout skrz kost, spatřili bychom formující se útvary připomínající korunky zubů, uspořádané ve dvou řadách nad sebou (10 v horní čelisti, 10 v dolní čelisti).

Kdy se prořezávají první zoubky?

Pokud jde o prořezávání zoubků, tak každé dítě je jiné. Některým dětem se mohou prořezávat zoubky už ve 4 až 7 měsících, zatímco jiným se první zoubky objeví až v 9 měsících, někdy až po dovršení jednoho roku. Výjimečně se může stát, že se dítě narodí s jedním nebo více zuby. Velkou roli může hrát genetika. Navzdory rozdílům v prořezávání prvních zubů existuje obecná časová osa, kterou si dále v článku představíme. 

Jaké je pořadí prořezávání zoubků?

Během prvních tří let života se dítěti vyvine pět různých typů zubů. Obecně platí, že dětem rostou nejprve spodní přední zuby (střední řezáky). Někdy se zuby prořezávají mírně mimo pořadí. Podle Americké pediatrické akademie (AAP) to obvykle není důvod k obavám. Pořadí, v jakém dítěti zuby obvykle rostou, je následující:

 1. střední řezáky (přední zuby)
 2. postranní řezáky (mezi středními řezáky a špičáky)
 3. první stoličky
 4. špičáky (vedle předních stoliček)
 5. druhé stoličky

Kdy rostou dětem zuby?

Časové intervaly se mohou u jednotlivých dětí lišit, tohle je pouze obecná časová osa.

 • 6-10 měsíců spodní střední řezáky
 • 8-12 měsíců horní střední řezáky
 • 9-13 měsíců horní postranní řezáky
 • 10-16 měsíců spodní postranní řezáky
 • 13-19 měsíců první stoličky v horní části ústní dutiny
 • 14-18 měsíců první stoličky dole
 • 16-22 měsíců horní špičáky
 • 17-23 měsíců spodní špičáky
 • 23-31 měsíců druhé stoličky na spodní straně úst
 • 25-33 měsíců druhé stoličky na horní straně úst

Jak zjistit, zda je něco špatně?

Možná ještě důležitější než přesné pořadí, v jakém se zuby vašeho dítěte prořezávají, jsou rozestupy a prevence onemocnění. Protože jsou mléčné zuby menší než stálé, měl by mezi nimi být dostatečný prostor, aby se v budoucnu mohly prořezávat. Dětem se stálé zuby obvykle objevují kolem 6. roku věku, přičemž se začíná spodními středními řezáky. Pokud máte obavy, že se zuby vašeho dítěte prořezávají příliš blízko u sebe, měli byste to probrat s dětským zubním lékařem.

Problémy s prořezáváním zubů se nejčastěji vyskytují u předčasně narozených dětí a u dětí, které nemají dostatečný přístup ke zdravotní péči. Obecně se doporučuje kontaktovat zubního lékaře, pokud se dítěti do 18 měsíců věku neprořezaly žádné zuby. Všechny děti by měly začít navštěvovat zubaře brzy po svých 1. narozeninách.

TOP Dětské zubní pasty

Důvěryhodné zdroje:

 1. Healthline: How to Tell If Your Baby’s Teeth Are in the Right Order
 2. Better Health: Teeth development in children

Tento článek napsal