Jak zastavit krvácení po holení?

Naposledy aktualizováno: 02.03.2022

Co dělat, když začne krvácet z pořezání při holení? 

Pokud se holíte pravidelně, jistě jste se během holení mnohokrát pořezali. Možná jste pak zkoušeli na ranku přiložit náplast nebo jste se snažili krvácení zastavit pomocí papírového kapesníku.

Pro drobné řezné rány při holení vám představujeme několik jednoduchých způsobů pro zastavení krvácení po holení.

Upozorňujeme, že ne každý uvedený způsob pro vás bude efektivní. Proto vyzkoušejte, který vám funguje nejlépe.

Jak zastavit krvácení po holení?

1. Přípravek po holení

Většina přípravků po holení obsahuje alkohol, který pomáhá zastavit průtok krve tím, že zužuje cévu. Alkohol v vodě po holení navíc pomáhá čistit ránu a zabraňuje šíření případné bakteriální infekce.

Po holení s alkoholem

2. Kostky ledu

Kostky ledu jsou snadno dostupné v mrazáku. Vezměte tedy několik kostek ledu a přiložte je na řeznou ránu a trochu na ně zatlačte. To pomůže stáhnout cévy a rychle zastavit průtok krve.

3. Použijte kávu nebo čaj

Ano, vaše běžná káva nebo čaj se hodí k zastavení krvácení z řezných ran po holení. Kofein je tzv. vazokonstriktor, což znamená, že zužuje cévy a zastavuje krvácení. Pokud máte doma mletou kávu, vezměte si z ní špetku a přiložte ji tlakem na řeznou ránu. Případně můžete ke stejnému účelu vyzkoušet vychlazené čajové sáčky.

4. Balzám na rty

Na rány po holení naneste balzám na rty. Vytvoříte tak bariéru, která zabrání odtoku krve a zabrání vniknutí bakterií způsobujících infekci do rány. Balzám můžete po nějaké době setřít. Při jeho stírání však buďte jemní, protože nezapomeňte, že rána pod ním je stále ještě syrová a bude nějakou dobu trvat, než se zcela zahojí. Doporučujeme však používat pouze přírodní balzámy.

Přírodní balzámy na rty

5. Kamenec

Kamenec se na řezné rány při holení používá již dlouhou dobu. Je vhodný, rychlý a mimořádně účinný pro hojení pokožky těsně po holení. Kamenec je malý blok hliníku draselného. Chcete-li jej použít, musíte jej navlhčit ve vodě a poté přiložit na pokožku. Pomáhá zastavit krvácení.

6. Použití kajenského pepře

Může to znít zvláštně, ale mnoha lidem kajenský pepř prospívá. Stačí posypat řeznou ránu kajenským pepřem a možná uvidíte, že krvácení do několika minut ustane.

Jak dlouho trvá zastavení krvácení po holení?

Obvykle trvá 5-10 minut, než se zastaví krvácení z menšího řezu při holení. Pokud však zjistíte, že silně krvácíte a krvácení se běžnými domácími prostředky nezastaví, okamžitě vyhledejte lékařský zásah.

Proč rány po holení tolik krvácejí?

Bez ohledu na to, jak jste při holení opatrní, se stává, že se říznete a pak to krvácí. Připadá vám to podobné? Vězte, že nejste sami. Většina lidí si tím projde a diví se, proč rány od žiletky tolik krvácejí.

Stává se to proto, že kolem obličeje a brady je mnoho velkých krevních cév, takže i drobný zářez silně krvácí. Většina lidí také používá ostré žiletky pro hladké oholení a takové ostré žiletky způsobí čisté řezy, které ztěžují snadné srážení krve.

Jak dlouho se hojí rány po holení?

Doba hojení řezné rány při holení závisí na povaze rány. Drobný zářez po holení se zahojí za 5-10 minut. Hluboká řezná rána se však může hojit déle. Může to být 2-5 dní až měsíc. Záleží také na vaší genetické výbavě a na tom, jak rychle se vaše tělo dokáže samo zahojit.

Autor: Richard BB
Kategorie: Tipy pro holení