Jak vybrat šampon pro alergiky?

Naposledy aktualizováno: 17.05.2022

Jak vybrat vhodný šampon pro alergiky?

Jak vypadá alergie na šampon?

Společně zodpovíme tyto otázky a vybereme šampon pro alergiky šetrný k vlasové pokožce.

Husté, lesklé a pevné vlasy jsou skutečně korunou krásy. Aby byly stále krásné, je zapotřebí o ně dostatečně pečovat nejen z vnějšku, ale také zevnitř – i pod těmi nejkrásnějšími kadeřemi se může skrývat silně podrážděná pokožka. Tu mají na svědomí šampony obsahující celou řadu škodlivých chemikálií, které mohou i vyvolat alergii spojenou s celou řadou potíží.

Co způsobuje alergii na šampon?

Alergie na šampon se od jiných alergií ve své podstatě příliš neliší – projevuje se při přímém kontaktu vlasové pokožky s dráždivou látkou. Je však specifická a zároveň zrádná v tom, že reakce těla může přijít až za dva týdny. Kromě vlasové pokožky mohou utrpět naše oči, kůže na ramenou a zádech, nebo třeba dýchací cesty.

Za všechno mohou chemikálie v běžných šamponech, které mnohdy napáchají více škody než užitku. Jedná se obvykle o povrchově aktivní látky, které dopomáhají k vyčištění vlasu od mazu, látky podporující tvorbu pěny, konzervační látky, silikony či barviva. Přírodní složky obvykle na vině nejsou – to sami musíme vědět, že například med nám nedělá dobře ani v ústech, a tudíž se mu logicky vyhneme i při výběru šamponu.

Jak pečovat o citlivou vlasovou pokožku?

Je tedy zřejmé, že pokud se chceme vyhnout zarudlým očím a svědění pokožky, musíme se vyhnout i co nejvíce chemikáliím. V současné době je velmi oblíbenou alternativou tuhý šampon. Ten sice vypadá spíš jako mýdlo, ale i tak má všechny důležité vlastnosti šamponu – a jelikož je tuhý, nepotřebuje tradiční konzervanty.

Je tak mnohem pravděpodobnější, že pokud sáhneme po šamponu v kostce, tak nás čeká přírodnější složení, které je klíčem k úspěchu. A co víc? Díky absenci plastových obalů šetříme přírodu, i naši peněženku – tuhý šampon navzdory své velikosti vydrží mnohonásobně déle.

Poněkud pozoruhodnějším trendem, ačkoliv má dlouholeté kořeny v historii, je mytí vlasů zcela bez šamponu. Takzvaná No Poo metoda spočívá v mytí pouze přírodními složkami, a to nejčastěji jedlou sodou, žitnou moukou či výluhy z bylinek.

Lze vůbec nahradit klasický šampon?

Přechod ze silně parfemovaných šamponů plných barviv a dalších chemikálií nemusí být příliš jednoduchý. Všudypřítomné sulfáty, silikony a parabeny vám sice zaručí bohatou pěnu i na první pohled lesklou hřívu, nicméně ke zdravé vlasové pokožce tudy cesta nevede. Na nevýraznou vůni a slabé pěnění si budete možná chvíli zvykat, ale vaše vlasy a pokožka na hlavě se vám brzy odvděčí.

Jak používat šampon pro alergiky?

Pokud vaše pokožka opravdu utrpěla silné projevy alergie na šampon, je u nového přípravku opatrnost rozhodně na místě. A to i pokud bude na obalu stát, že se jedná o šampon pro alergiky – každé tělo je jiné a nikdy nevíte, jak bude na nové podněty reagovat. Nejprve ho zkuste nanést na ruku a počkat pár dní, než zbytečně riskovat.

Jak vybrat nejlepší šampon pro alergiky?

Při výběru šamponu pro alergiky je důležité klást mimořádný důraz na nezávadné složení. Je tedy zapotřebí spíše věnovat pozornost tomu, co v přípravku není, než je. Mezi nejškodlivější látky patří silikony, které kromě pokožky navíc zbytečně zatěžují i vlasy. Což se může projevit také v boji proti lupům.

Mnoho užitku, kromě konzervace, nepřinášejí ani parabeny, o kterých se navíc mezi odborníky vedou spekulace o potencionální rakovinotvornosti.

Zdraví vlasové pokožky neprospívají ani sulfáty podporující odstranění nečistot, kokamidy pro tvorbu pěny, zahušťovadla, syntetické vosky, nebo látky dodávající šamponu vůni a barvu.

Autor: Richard BB