Jak správně pečovat o kudrnaté vlasy?

Kudrnaté a vlnité vlasy jsou jiné už na pohled, což je dáno jejich strukturou. Tu ovlivňuje tvar vlasových folikul. Jde o vlasový váček, ze kterého vlasy vyrůstají. V případě kudrnatých a vlnitých vlasů má asymetrický tvar, který může za samotný vzhled vlasů.

To způsobuje, že kudrnaté a vlnité vlasy vypadají nádherně, jen pokud se jim dostává všeho potřebného. Pomůžeme vám porozumět potřebám vašich kudrnatých vlasů.

Proč vyžadují kudrnaté vlasy zvláštní péči?

Kvůli nerovnému tvaru pramenů mají vlnité a kudrnaté vlasy tendenci být mnohem sušší než rovné vlasy. Důvodem je, že přirozený maz pokožky hlavy nemůže stékat po celé délce vlasu a rovnoměrně rozvádět vlhkost. Vlasy jsou pak suché a křehké. Vyžadují proto pečující produkty, které mají silně hydratační a regenerační složení.

Jak často mýt kudrnaté vlasy?

To záleží na typu vašich kudrlin a vln. Volnější kadeře můžete mýt 2-3x týdně. Kudrnaté typy kadeří se mohou mýt jednou týdně.

Proto doporučujeme jednoduché pravidlo. Pokud máte pocit, že jsou vaše kadeře suché, zkuste je mýt méně často a postupně najdete správnou frekvenci mytí vašich kudrnatých vlasů.

Rozhodně nedoporučujeme každodenní mytí. To může z kudrlin odstranit jejich přirozené oleje a ztížit udržení vlhkosti.

Výše uvedené však platí pro mytí šamponem a kondicionérem. Pokud denně cvičíte, tak oplachování vašich vlasů vodou je nejlepší způsob, jak se zbavit zaschlého potu.

Jak správně umývat kudrnaté vlasy?

Přečtěte si naše nejlepší tipy pro mytí kudrnatých a vlnitých vlasů.

  1. Zkontrolujte si teplotu vody

Horká voda může vlasy zbytečně vysušovat. I když rozumíme pocitu, že horká voda na vaše vlasy může být velice příjemná, tak horká voda může vaše vlasy zbavit esenciálních olejů. Místo toho myjte vlasy vlažnou vodou nebo vodou pokojové teploty a nakonec je opláchněte studenou vodou.

  1. Správné dávkování

Neměli byste na své vlasy jen tak vymačkat velké množství přípravku a doufat, že to bude nejlepší. Šampon si nalijte do dlaní, nikoliv přímo na vlasy. Tím zajistíte, že nanesete správné množství a nepřeženete to. Je lepší začít s menší dávkou přípravku (měla by stačit dávka o velikosti golfového míčku) a v případě potřeby přidat další.

  1. Vmasírování šamponu do pokožky

Začněte vmasírováním šamponu do kořínků. Chcete, aby se většina přípravku soustředila na pokožku hlavy, protože tam se obvykle usazuje většina nánosů, nečistot a oleje. Přípravek roztírejte po pokožce hlavy pohybem vpřed a vzad, nikoliv dokola – to by vaše kadeře zamotalo a později by se hůře rozčesávaly.

  1. Správné oplachování šamponu

Při oplachování vlasy masírujte. Jakmile šampon pronikne až ke konečkům, je čas vlasy opláchnout. Způsob, jakým to uděláte, je stejně důležitý jako způsob nanášení a roztírání šamponu. Třete rukama od kořínků ke konečkům, zatímco voda protéká vlasy. Tím zajistíte, že se z vlasů dostane všechen šampon a vlasy budou čisté pro kondicionér.

  1. Přichází čas kondicionéru

Dobře nanést kondicionér na vlnité a kudrnaté vlasy je velmi důležité. Struktura vlasů totiž komplikuje to, aby se produkt dostal rovnoměrně ke všem vlasům. Pomocí rukou jemně vetřete kondicionér do délek vlasů až po konečky a pak je opatrně rozčesejte prsty.

Nedávejte si kondicionér na kudrnaté vlasy ke kořínkům, protože ty mají dostatek mazu přímo z pokožky hlavy. Naopak takové zatěžování může vést k mastným vlasům u hlavy a celkově vlasům bez života. Pokud máte pocit, že vaše vlasy potřebují kondicionér i těsně u kořínků, protože jsou i tam hodně suché, použijte kondicionér s lehkou strukturou. Jde o typ kondicionérů bezoplachových, které se dají na vlasy nastříkat.

  1. Vysoušení vlasů

Nechcete nechat vlasy mokré? Chápeme to. Pokud se potřebujete zbavit přebytečné vlhkosti, tak můžete zkusit měkké bavlněné tričko a poté dosušit vlasy ručníkem. Pokud spěcháte, můžete vytáhnout fén, ale opravdu jen když musíte.

TOP Šampony na kudrnaté vlasy

Proč používat kondicionér na kudrnaté vlasy?

Mytí šamponem je náročné pro všechny typy vlasů, protože otevře vlasové vlákno a o uzavření se musí postarat kondicionér. 

Bez kondicionéru se pokožka hlavy snaží produkovat víc mazu, aby vykompenzovala suchost vlasů, a ty se pak mohou víc mastit. Správně zvolený kondicionér na kudrnaté vlasy tohle zařídí a také pomáhá předejít krepatění vlasů a třepení konečků.

Kondicionér na kudrnaté vlasy funguje také jako hydratační prostředek, který obsahuje kombinaci prospěšných olejů, zvláčňujících a pečujících látek, minerálů, proteinů a dodává vlasům potřebnou vlhkost. Zároveň brání jejímu odbourávání způsobenou šamponem a dalšími stylingovými produkty.

TOP Kondicionéry na kudrnaté vlasy

Tento článek napsal