Jak správně pečovat o své rty?

Stejně jako o jinou část těla je potřeba pečovat i o rty, které čelí mnoha nepříjemnostem. Ať už chráníme rty před mrazem, slunce, vysušením, popraskání, opary nebo jim jen chceme dodat zdravější vzhled či hydrataci navíc.

V čem je péče o rty specifická?

Na rozdíl od pokožky na zbytku těla, tak rty nemají mazové žlázy, které jsou zodpovědné za produkci oleje, který udržuje pokožku jemnou a hydratovanou. Proto se často stává, že máte rty suché či dokonce popraskané, a to zejména v chladném, extrémně horkém nebo větrném počasí.

Co je potřeba pro zdravé rty?

Pravidelná péče o rty vám pomůže udržet je jemné a hladké, přičemž péči o rty můžeme rozdělit do čtyř hlavních aktivit:

  • hydratace rtů
  • ochrana rtů před vnějšími vlivy
  • peeling rtů
  • zlepšení vzhledu

Péče o rty je především o hydrataci a ochraně před vnějšími vlivy. Exfoliaci (peeling) je třeba provádět pouze v případě, že jsou vaše rty náchylné k popraskání a praskání. Pokud máte zdravé rty, peeling není nutný. 

Také je důležité dbát na správnou hydrataci těla. Pokud tělo není hydratované, může to mít negativní dopad i na rty. Proto je důležité pít dostatek tekutin a vybírat potraviny, které jsou bohaté na vitaminy a minerály.

Jaké produkty si vybrat pro péči o rty?

Balzám na rty je nejčastěji používaným produktem pro péči o rty. Jeho hlavním úkolem je chránit rty před vnějšími vlivy a hydratovat je. Balzám na rty většinou obsahuje vosky, které zabraňují odpařování vlhkosti z horní vrstvy rtů

Olej na rty pomáhá udržovat rty měkké a hydratované. Olej rty však pouze hydratuje, ale nezabraňuje ztrátě vlhkosti. Za nepříznivého počasí je tak vhodné kombinovat olej na rty s balzámem na rty.

Scrub na rty se používá k odstranění odumřelých kožních buněk (peelingu) a zlepšení prokrvení rtů. 

Pomáda na rty obvykle méně mastná než balzám na rty a často obsahuje pigment, aby poskytovala rtům určitou barvu nebo lesk. Je to kosmetický produkt, který slouží k zlepšení vzhledu rtů. Pomáda na rty může mít také hydratační složky, ale její hlavní funkcí je poskytnout rtům barvu nebo lesk.

Proč si neolizovat rty?

Olizování rtů může být na moment příjemné a rty mohou být dočasně vlhké, ale ve skutečnosti tento zvyk způsobuje jejich vysušování.

Když si rty olizujete, pokrýváte je slinami. Nejenže se sliny velmi rychle odpařují a zanechávají rty sušší než předtím, vaše sliny jsou také plné enzymů, které jsou pro jemnou pokožku rtů příliš drsné. Tyto enzymy mohou na rtech zůstat a také způsobit jejich vysušení.

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: Lip Care Routine 101
  2. Nivea: How to Get Healthy-looking Lips
  3. Well+Good: What the Heck Should You Be Using on Your Lips This Winter?

Tento článek napsal