Jak správně pečovat o suché ruce?

Suché ruce jsou poměrně běžným stavem. Ačkoli se ze zdravotního hlediska nejedná o nebezpečný stav, může být však velmi nepříjemný.

Ve většině případů jsou suché ruce způsobeny podmínkami prostředí. Suché ruce může způsobit například počasí. Kůži na rukou může vysušovat také časté mytí rukou, vystavení chemickým látkám a některé zdravotní potíže.

Přečtěte si více o prostředcích proti suchosti rukou, způsobech, jak jí předcházet, a o tom, co ji vůbec způsobuje.

Jaké mají suché ruce příčiny?

Porozumět příčině suchých rukou je důležité, protože díky tomu můžete lépe předcházet jejich nadměrnému vysušování. Také si můžete lépe pohlídat, kdy je nejlepší hydratační krém na ruce použít. K suchým rukám může významně přispět změněný zdravotní stav. K vysušování dochází také v důsledku stárnutí.

K nejčastějším příčinám suchých rukou patří mytí a dezinfekce a kromě zvolených přípravků i to, jakým způsobem si ruce čistíte. Stejně tak je ovlivňují okolní podmínky, jako počasí nebo klimatizace.

Nejvíc trpí ruce v zimním období, kdy chladné a suché počasí může oslabit funkci kožní bariéry, zvlášť, když se často přechází z mrazu do tepla. Při narušení nebo slábnutí kožní bariéry voda z pokožky rychleji vyprchává, což může způsobit vysušení, šupinatění a nepohodlí.

Jak zajistit potřebnou péči pro suché ruce?

Jak jsme si ukázali výše, kůže rukou čelí nejrůznější zátěži. Proto potřebuje dodat vhodnou ochranu a výživu. Nejlépe ji zajistíte pravidelným používáním krému na suché ruce. Samozřejmě je také dobrá prevence v podobě rukavic při uklízení nebo mrazech.

Nejlepší krém na suché ruce ale kromě obranné funkce plní i tu pečující. Kombinuje totiž tři hlavní druhy složek, které umí výrazně zlepšit stav suché kůže.

Jde o emolienty, které změkčují pokožku a zakrývají malé kožní trhlinky díky vytvoření ochranné vrstvy na pokožce. Mezi emolienty patří za studena lisované oleje nebo některé silikony. Další jsou okluzivní látky, které na kůži vytváří bariéru a uzavírají v ní vlhkost, jsou na bázi oleje. A také humektanty, které zvyšují obsah vody jejím získáváním ze vzduchu a hlubších vrstev kůže. Jako humektant funguje třeba glycerin a kyselina hyaluronová.

Hydratační krém na ruce pomáhá k zesílení kožní bariéry a obnovuje přirozený charakter pokožky. V případě suchých rukou je nutné používat krém stále – nejen v zimě, ale i v létě a deštivém počasí.

TOP Krémy na suché ruce

Jak hydratační krém na ruce nejlépe používat?

Četnost používání záleží na vaší potřebě, tedy i když cítíte suchost a pnutí rukou. Nejlepší je nanést krém na ruce vždy po umytí nebo dezinfekci rukou. Také vždy před tím, než jdete ven do chladného počasí a před spaním. Důležité je hydratační krém na ruce používat pravidelně.

Co ještě pomáhá na suché ruce?

Péče o suché ruce však není pouze o hydratačním krému, který obsahuje dostatek zvláčňujících a zvlhčujících látek. Hodně pomáhají také vitamíny. Především vitamín C, vitamín D a vitamín E, které přispívají ke snížení suchosti kůže.

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: How to Heal and Prevent Dry Hands

Tento článek napsal