Jak správně pečovat o smíšenou pleť?

Je vaše pleť na některých místech suchá a na jiných mastná?

Pokud ano, tak máte smíšenou pleť. Smíšená pleť se pozná podle toho, že na některých místech obličeje máte mastnou pleť a na jiných suchou. Obvykle je k mastnotě náchylnější zóna T (čelo, nos a brada) a suché oblasti obvykle přetrvávají kolem tváří, čelistí a podél linie vlasů.

Zjistit, jak tyto dva protichůdné typy pleti vyvážit, se může zpočátku zdát trochu složité. V tomto článku se dozvíte, jak správně pečovat o smíšenou pleť a jak vybrat tu správnou kosmetiku.

Ranní rutina

 1. Čištění pleti

Začněte jemným vyčištěním pleti, které odstraní nečistoty vzniklé přes noc.

Čištění smíšené pleti

 1. Použijte tonikum

Tonikum odstraní veškerou mastnotu, kterou čisticí přípravek neodstranil, a vyrovná pH pleti. 

Pleťové tonikum na smíšenou pleť

 1. Naneste pleťové sérum

Pleťové sérum je pomocníkem pro péči o pleť, protože má zpravidla vysokou koncentraci aktivních látek a molekuly aktivních látek bývají menší, a tak je i jejich vstřebávání do pokožky snazší. Pro smíšenou pleť použijte pleťové sérum bez alkoholu, abyste zbytečně nevysušovali již tak suché části pleti.

Pleťová séra bez alkoholu

 1. Použijte pleťový krém

Používání pleťového krému je velmi důležité pro udržení pokožky zdravé. Pokud použijete krém, který nevyhovuje vaší pokožce, může způsobit další zánětlivé vyrážky. Proto je důležité vybrat si krém, který je vhodný pro vaši pokožku.

Pleťový krém na smíšenou pleť

 1. Chraňte pleť před sluncem

Bylo prokázáno, že pravidelné používání opalovacího krému na obličej pokožce aktivně pomáhá. Vyberte si denní krém s ochranným faktorem SPF, abyste snížili pravděpodobnost akutního vystavení UV záření, které by mohlo ovlivnit celkové zdraví vaší pokožky (i když jste v interiéru).

Opalovací krémy na obličej

 1. BONUS: Použjte make-up bez obsahu oleje

V případě potřeby používejte lehké přípravky. Podkladová báze a korektor by měly mít složení bez obsahu oleje.

Líčení obličeje

Večerní rutina

 1. Odstraňte make-up

Pokud jste rání využili nějaký přípravek pro líčení obličeje, tak je nutné jej šetrně odstranit. Odličovač pomáhá udržet póry neucpané a dává pleti možnost dýchat.

Odličovače na smíšenou pleť

 1. Čištění pleti

Během dne se na pokožce hromadí nečistoty, jako jsou prach, bakterie a případně zbytky make-upu. Pravidelné čištění pleti večer pomáhá odstranit tyto nečistoty a udržuje pleť čistou a zdravou.

Čištění smíšené pleti

 1. Pleťový krém na noc

Večery jsou nejvhodnější pro silnější produkty, takže na suchá místa zvolte obohacující pleťový krém bohatý na zvláčňující látky.

Pleťové krémy na noc

Co zahrnout do denní rutiny jedenkrát týdně?

 1. Peeling na obličej

Čištění pleti může odstranit přebytečný maz a nečistoty z vaší pokožky, ale je potřeba se také zbavit odumřelých kožních buňek, a to co nejšetrněji. Používejte peeling na obličej jednou týdně, aby nedocházelo k poškození pokožky.

Peeling na obličej

 1. Pleťová maska

Jednou týdně vyzkoušejte pleťovou masku.

Pleťová maska

Co způsobuje smíšenou pleť?

Smíšenou pleť samo o sobě nic nezpůsobuje (je geneticky daná), ale může se měnit s hormonálními a sezónními změnami. S přibývajícím věkem může být pleť sušší a méně mastná, protože reaguje na hormonální změny. Dalšími hormonálně podmíněnými faktory, které mohou způsobit změny pleti, jsou menstruace a antikoncepce.

Důvěryhodné zdroje:

 1. Paula’s Choice: What to Do When You Have Combination Skin
 2. Healthline: The Ultimate Skin Care Routine for Combination Skin

Tento článek napsal