Jak správně pečovat o mastnou pleť?

Mastná pleť vzniká, když mazové žlázy v pokožce produkují příliš mnoho mazu. Kožní maz je sice nezbytný pro udržení zdravé pokožky, avšak příliš mnoho kožního mazu může vést k mastné pleti, ucpávání pórů a akné. 

V tomto článku vám ukážeme, jak správně pečovat o mastnou pleť a zmírnit tak přebytečnou produkci kožního mazu.

Pravidelné čištění pleti

Pravidelné čištění pleti může snížit množství mazu na pokožce. Navíc pokud je vaše pleť mastná, pravděpodobně snese také více čištění.

Doporučuje se čištění pleti ráno i večer. I když se vám může zdát, že je vaše pleť od předchozího večera stále čistá, tak  během noci je vaše pleť zaneprázdněna vylučováním kožních buněk a produkcí olejů.

Pro čištění pleti používejte teplou (nikoliv) horkou vodu a jemné čistící kosmetické přípravky. Ideálně se vyhněte produktům s parfemací nebo drsnými chemikáliemi, které mohou pokožku podráždit nebo vysušit, což ji nutí reagovat tvorbou většího množství kožního mazu. Také se vyhněte lufám a drsným žínkám, protože zvýšené tření může stimulovat pokožku k větší tvorbě mazu.

Čištění pleti bez parfemace

Používejte pleťové tonikum

Jakmile je vaše pleť čistá a zbavená make-upu, nečistot a mazu, doporučujeme  použít pleťové tonikum, protože tonikum dokáže zdánlivě zmenšit rozšířené póry a odstranit malé kousky nečistot nebo make-upu, které by mohly póry ucpat.

Tyto produkty však nemusí fungovat u každého. Někteří mohou zjistit, že při používání tonik u nich dochází ke zvýšené produkci kožního mazu. Lidé by měli každé nové tonikum vyzkoušet na malém kousku pleti, aby se vyhnuli případnému podráždění.

Pleťové tonikum

Ošetřete akné

Mastná pleť je často nachýlná k akné, a proto je vhodné v případě výskytu akné také mastnou pleť ošetřovat kosmetikou na akné. Zajímavou alternativou mohou být kosmetické přípravky s retinolem, který pomáhá udržet póry čisté a pleť zářivou.

Kosmetika na akné

Pleť hydratujte

Hydratace je velmi důležitým krokem, pokud máte mastnou pleť. Panuje přesvědčení, že pokud máte mastnou pleť, nemusíte nebo byste neměli hydratovat, to však není pravda. Všechny typy pleti potřebují hydratační krém, ale pokud máte mastnou pleť, měli byste být opatrnější v tom, jaký hydratační krém používáte. Hledejte hydratační krém, který je ideálně lehký, neobsahuje oleje a je na vodní bázi.

Hydratační pleťové krémy

Sušte obličej opatrně

Při osušování obličeje po umytí a použití tonika byste si měli osušit pleť měkkým ručníkem určeným výhradně pro pleť. Samotné sušení by však mělo být velice opatrné, protože přílišné drhnutí by mohlo stimulovat větší tvrobu kožního mazu.

Jak poznám, že mám mastnou pleť?

Mezi nejčastější příznaky mastné pleti, které indikují mastnou pleť, patří:

  • lesklý nebo mastný vzhled
  • velmi velké nebo zjevné póry na pleti
  • pleť vypadá hrubá nebo drsná
  • občasné nebo přetrvávající pupínky
  • ucpané póry a černé tečky

Příznaky mastné pleti a jejich závažnost se u různých lidí liší. Na tom, jak moc se pleť mastí, se může podílet i genetika. Hormonální změny nebo vysoká hladina stresu mohou také zvýšit produkci kožního mazu v těle.

Jak mohu předejít mastné pleti?

Mastné pleti, která je spojena s genetickou výbavou, lze jen obtížně předcházet. I mastná pleť způsobená hormonálními změnami se obtížně kontroluje. Nejlepší prevencí mastné pleti je tak dodržovat důslednou rutinní péči o pleť.

Když se objeví mastná pleť, může být lákavé skrýt ji make-upem. Některé produkty, zejména ty na bázi oleje, však mohou příznaky zhoršit nebo ucpat póry. Pro některé může být lepší volbou make-up na vodní bázi, zatímco jiní zjistí, že pro jejich pleť je nejlepší nepoužívat žádný make-up.

Některým lidem může mastnou pleť způsobovat také nevhodná strava. Jedná se především o mastná jídla. 

Důvěryhodné zdroje:

  1. Healthline: The Ultimate Skin Care Routine for Oily Skin
  2. MedicalNewsToday: Top six home treatments for oily skin

Tento článek napsal