Jak správně pečovat o dětské zoubky?

Správná péče o dětské zoubky začíná ještě před tím, než se dítěti objeví první zub. To, že zuby nejsou vidět, neznamená, že tam nejsou. Zuby se totiž začínají tvořit ve druhém trimestru těhotenství. 

Co dělat před prořezáním prvních zoubků?

Ještě předtím, než se u vašeho dítěte objeví první zoubky, existuje možnost ulevit mu pomocí kousátek nebo tzv. prsťáčku. Prsťáček je speciální návlek na prst vyrobený z gumy nebo silikonu s drobnými výstupky. Je ideální pro masáž dásní během období prořezávání zoubků. 

Kousátka jsou také často používána během období, kdy dítě prořezává své první zoubky. Žvýkání na kousátku může miminku poskytnout úlevu od bolesti v oblasti dásní. Některá kousátka jsou také naplněná gelem. Takové kousátko stačí umístit do mrazáku a poté bude dáseň miminku také chladit.

Jak čistit první zoubky?

Když se dítěti objeví zoubky, čistěte je pravidelně 2x denně dětským zubním kartáčkem. Ze začátku stačí používat pouze voda a postupem času můžete přidávat dětskou zubní pastu. Do tří let dítěte se doporučuje používat dětskou zubní pastu bez fluoru, protože tak malé děti ještě nezvládají pastu vyplivovat, ale naopak ji polykají. Proto je důležité dodržovat vhodnou hodnotu příjmu fluoridu pro dítě.

TOP Dětské zubní pasty

Samotné čištění provádějte pomocí kruhových a jemných pohybů. Čistěte nejen samotné zuby, ale také dásně. Dále věnujte pozornost zadním zubům, protože jsou často opomíjeny. Pokud je to možné, jemně otřete jazyk, aby se odstranily bakterie a zbytky potravy.

Jak pomoci dětem správně si čistit zuby?

Pomoc dětem při správném čištění zubů je důležitá pro vytvoření zdravých ústních návyků. Proto začněte s čištěním zubů dítěte, jakmile se objeví první zub. To pomůže vytvořit návyk a zvyk dětí odmala. Věnujte se následujícímu:

  • Ukažte správnou techniku. To zahrnuje kruhové nebo jemné pohyby, čištění všech stran zubů (přední, zadní, horní, dolní) a věnování pozornosti dásním.
  • Buďte vzorem. Děti se často učí pozorováním. Pokud vidíte, že si pravidelně čistíte zuby, mohou být motivovány k napodobování.
  • Vytvořte pravidelnou rutinu pro čištění zubů, například ráno a večer před spaním. Stabilita a opakování jsou klíčové pro vytvoření návyků.
  • Poskytněte pozitivní zpětnou vazbu. Po čištění zubů pozitivně oceňte úsilí dítěte. 

Kdy by děti měly navštívit zubaře?

Obecně se doporučuje, aby děti navštívily zubaře okolo svých prvních narozenin. Při této první návštěvě vám zubař vysvětlí správné techniky čištění zubů a provede upravenou prohlídku, zatímco dítě vám bude sedět na klíně. Tyto návštěvy mohou pomoci včas odhalit problémy a pomoci dětem zvyknout si na návštěvu zubaře, aby měly menší strach z návštěvy, až budou starší. 

TOP Dětské zubní pasty

Důvěryhodné zdroje:

  1. KidsHealth: Keeping Your Child’s Teeth Healthy
  2. NHS: Children’s teeth

Tento článek napsal