Jak správně chránit děti před sluncem?

Miminka se nerodí s vyvinutým ochranným systémem kůže, takže se snadněji spálí. Ochranný systém kůže se v průběhu času vyvíjí, takže čím mladší dítě, tím je potřeba jej úzkostlivěji chránit před sluncem. Děti mají prostě citlivější pokožku, protože vnější vrstva jejich kůže je tenčí.

Navíc malé dítě má více kůže (v poměru k tělesné hmotnosti) než dospělý člověk, takže když se spálí, tak je to pro něj mnohem větší negativní zásah do organismu než u dospělého.

Je potřeba si také uvědomit, že dítě (především malé miminka) často nedokážou efektivně vyjádřit, že jim je příliš horko nebo slunce je pro ně příliš ostré. Proto je nutná prevence.

Jak chránit děti před sluncem?

V ideálním případě by děti neměly používat opalovací krémy, ale měly by se zdržovat výhradně ve stínu a měly by být oblečeny do lehkého oblečení, které je plně zakryje. To je však v mnoha nemožné, proto pro plnou ochranu dítěte před sluncem dbejte na následující čtyři zásady:

  • pokrývka hlavy chránící obličej před sluncem (třeba klobouček)
  • oblečení pokrývá maximum volné kůže dítěte
  • dítě není vystaveno přímým slunečním paprskům
  • používáte na dítě opalovací krém minimálně se SPF 30

TOP Opalovací krémy pro děti

Jaký SPF faktor má mít dětský opalovací krém?

Obecně platí, že dětský opalovací krém by měl mít aspoň SPF 30 a vyšší. Většina krému na opalování pro miminka a děti má však SPF 50 nebo 50+, protože pokožka kojenců a dětí je považována za citlivější než u dospělých.

Vyšší hodnota SPF dává rodičům časovou rezervu pro pobyt dítěte na slunci, protože ne vždy je jednoduché krém na opalování pro děti správně rozetřít. Takže někdy by teoreticky stačilo SPF 30, ale se SPF 50 chybu neuděláte.

Je však znovu důležité připomenout, abyste se na opalovací krém nespoléhali jako na jediný způsob ochrany dítěte před sluncem. Nezapomeňte, že je také třeba dítě často znovu natírat, zejména pokud třeba plave.

Kolik opalovacího krému pro děti nanášet?

Opalovacího krému byste měli nanášet zpravidla více, než si myslíte. Odborníci se shodují, že většina lidí nenanáší na sebe ani na svou rodinu dostatečné množství opalovacího krému. Měli byste použít 2 mg opalovacího krému na cm2 pokožky, i když celkové množství závisí na tom, co je vystaveno slunci.

Toto číslo se samozřejmě obtížně převádí na laickou míru, ale vzhledem k tomu, že Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje dospělým nanést 35 ml opalovacího krému (sedm čajových lžiček), bude to mezi 10 – 20 ml, a to v závislosti na věku a velikosti vašeho dítěte.

Jaký typ opalovacího krému se u dětí snadněji používá?

Spousta dětských opalovacích krémů se dodává ve formě spreje, protože se lépe aplikují na neposedné dítě. Musíte však dbát na to, abyste zajistili dostatečné množství krému, protože spreje mají tendenci nanášet na pokožku méně opalovacího krému. Je to kvůli potřebné jemnosti, aby se protlačil aerosolem nebo pumpičkou spreje.

Nebojte se tak v případě spreje nanést trochu více krému, než je tomu při běžném rozmazávání.

TOP Opalovací krémy pro děti

Důvěryhodné zdroje:

[1] GreenPeople: Essential Guide to Child & Baby Sun Care

[2] Goverment of Canada: Sun safety tips for parents

[3] Which?: Baby and child sun creams

Tento článek napsal